هنر تصویرگری عهد اشکانی

هنر اشکانیان
t هنر تصویرگری عهد اشکانی

تصویرگری یا همان نقاشی همواره هنری مورد توجه بوده است. بعد از حکومت هخامنشیان و حمله اسکندر مقدونی به ایران تا سال ها جانشینان اسکندرکه یونانی بودند سلسله سلوکیان  را ایجاد کردند. سلوکیان بر همه سرزمین هایی که اسکندر فتح کرده بود واز جمله ایران حکمرانی می کردند. به همین خاطر هنر ایرانیان نیز از هنر یونانی تاثیر پذیرفت .اما در سلسه اشکانیان هنر نقاشی به کجا رسید ؟ 

تصویرگری عهد اشکانیان

بعد از سقوط سلوکیان و به سلطنت رسیدن دولت ایرانی اشکانی ، سه شاخه از هنر نقاشی را می توان در آثار انان تشخیص داد :

1- نقاشی که یونانی خالص بود

2- نقاشی  ترکیبی از هنر یونان و ایران

3- یا تصویرگری با اصول کاملا ایرانی.

در دوران اشکانیان گچ بری دیواری و نقاشی رنگی بسیار رواج  پیدا کرد . نقاشان اشکانی طرح هایی را روی دیوارها وسقف کاخ ها ترسیم می کردند. این طرح ها به طور عمده سه مورد بود: تصاویری مذهبی . تصویرگری مربوط به زندگی دنیوی مردم . طرح ها  ونقوش هندسی .

کوه خواجه

کوه خواجه بزرگترین بنای خشتی  دوره اشکانیان است. این کوه دراستان سیستان و در جنوب شرقی ایران قرار گرفته. در کوه خواجه نمونه هایی از هنر نقاشی دیواری اشکانیان به دست آمده است. این تصاویر برگرفته از داستان های قدیمی این منطقه می باشد.کاخی در این کوه وجود دارد، پر از نقاشی های دیواری و گچ بری های متنوع و نقش هایی که  از گل و گچ  وبه شکل  برجسته  ساخته شده اند.ازجمله  تصاویری که  نشان دهنده هنر یونان در عهد اشکانی بوده،  می توان به تصاویری از شاه و ملکه و خدایان یونانی اشاره کرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نقاشی با موضوع 13 بدر
نقاشی یونانی شبیه هنر اشکانیان

تاثیر هنر یونان بر هنر ایران

در هنر هخامنشی تصاویر بیشتر از نیم رخ کشیده می شدند. اما در هنر اشکانی بیشتر از روبرو تصاویر افراد را می کشیدند . این امر نشانگر  تاثیر هنر یونان بر هنر ایران است .در ضمن  به تزئینات لباس توجه بیشتری می کردند. مثلا  جواهرات را ترسیم کرده و پیراهن های فاخر و سلطنتی را به نقش در می آوردند.

 

سرباز هخامنشی

از دیگر تصاویری که در دوره اشکانی کشیده شده است، صحنه های مختلف جنگ ، شکار، مراسم مذهبی و دادن مقام های بالاتر به درباریان است.

نحوه به کار گیری رنگ هادر هنراشکانیان

رنگ هایی به کار رفته در این نقوش،  بسیار متنوع و جالب و پر از حس زندگی است. البته رنگ ها بدون سایه روشن و خیلی تخت استفاده شده است. و به نقاشی حجم و بعد نداده است.

تصویرگری این دوره در ظاهر ترکیبی از هنر ایران و یونان است. اما  در نهایت اصالت هنر ایرانی حفظ شده و برتری خود را نسبت به هنر یونان نشان می دهد.

تصویرگری عهد اشکانیان

 

ایده هایی برای نقاشی روی صورت بچه ها 

نقاشی های دوران هخامنشی 2

 

t هنر تصویرگری عهد اشکانی
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *