افراد موفق و خوشبخت چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دهند؟

t افراد موفق و خوشبخت چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دهند؟

%d8%a7%d9%81%d8%b1%d8%a7%d8%af-%d9%85%d9%88%d9%81%d9%82-1انسان‌های موفق، موفق به دنیا نمی‌آیند. آن ها به مرور زمان خصوصیات و ویژگی‌هایی کسب می‌کنند که باعث رشد و موفقیت‌شان در زندگی می‌شود. راه موفقیت، پیچیده و غیرقابل ‌دسترس نیست. کافی است قوانین آن را یاد بگیریم و در زندگی به‌کار ببریم.

هرچند موفقیت و احساس خوشبختی ارتباط تنگاتنگی دارند، ولی برخلاف آن چه به نظر می‌رسد موفقیت به‌ندرت منجر به احساس شادی پایدار می‌شود.

لحظه‌ دستیابی به اهداف، شیرینی وصف‌ناپذیری دارد؛ اما برای اغلب افراد، این لذت زودگذر است و خیلی سریع عادی می‌شود.

ما دائم در جستجوی موفقیت‌های جدید هستیم؛ چون موفقیت هرچقدر هم که بزرگ باشد، اندکی بعد تازگی خود را از دست می‌دهد. هنگامی که شما در نهایت به هدفی که در سر داشته‌اید دست می‌یابید، ناگهان با اهداف جدید و غیرمنتظره‌ رو‌به‌رو می‌شوید.

اما شادی و رضایت حاصل از بعضی موفقیت‌‌ها برای مدتی طولانی بعد از هیجان اولیه باقی خواهد ماند. افراد موفق و خوشبخت، همیشه و در همه‌ جوامع ویژگی‌های مشترکی داشته‌اند. محققان دانشگاه هاروارد درباره‌ افرادی که موفقیت‌های چشم گیر به دست آورده بودند، تحقیق کردند. هدف آن ها از این تحقیق، شناخت و تجزیه و تحلیل کارهایی بود که این افراد به‌ طرزی متفاوت از مردم عادی انجام می‌دادند.

آن ها دریافتند افرادی که برای مدت طولانی موفق و خوشبخت بوده‌اند، همه‌ فعالیت‌هایشان را پیرامون ۴ اصل سازمان‌دهی می‌کنند.

آن ها فعالیت‌هایی را دنبال می‌کنند که:

رضایت و خشنودی آن ها را به همراه داشته باشد.

نتیجه‌ ملموس و محسوس به دست ‌دهد.

روی افراد مهم زندگیشان تأثیر مثبت داشته باشد.

ارزش‌ها و دانش آن ها را به آیندگان منتقل کند.

برای این که شما نیز جزو افراد موفق شوید، کارهایی که انجام می‌دهید باید این ۴ اصل را در بر بگیرد. در صورت نادیده گرفتن حتی یکی از آن ها، این احساس به شما د‌ست می‌دهد که باید بیش تر کار کنید یا کار متفاوتی انجام بدهید.

در این مقاله به مطالعه‌ی رفتارهای متفاوتِ انسان‌های موفق و خوشبخت می‌پردازیم.

آن ها پر از شور و هیجان هستند

از مهم‌ترین عوامل موفقیت، شور و اشتیاق است که هیجان مورد نیاز را برای شروع کار و تحمل سختی‌‌های مسیر ایجاد می‌کند. افراد موفق خود را کاملا وقف آن چه می‌خواهند، می‌کنند.

«جین گودال» دانشمند رفتارشناسی جانوران و مردم شناسی، در ۲۶ سالگی برای مطالعه و تحقیق درباره‌ شامپانز‌ه‌ها، خانه‌اش در انگلستان را ترک و به تانزانیا مهاجرت کرد. او تمام زندگی‌اش را صرف انجام کاری کرد که از‌ آن لذت می‌برد و الهام‌بخش افراد بسیاری بود تا آرزوهایشان را فراموش نکنند و ‌علایقشان را دنبال کنند.

برخلاف جریان آب شنا می‌کنند

%d8%a7%d9%81%d8%b1%d8%a7%d8%af-%d9%85%d9%88%d9%81%d9%82-2افراد موفق و شاد با تمام وجود اشتیاق، علاقه، هدف‌ها و ارزش‌هایشان را دنبال می‌کنند و هرگز از موانع و ریسک کردن نمی‌ترسند.

تصور کنید اگر «بیل گیتس» برای این که تمام انرژی خود را صرف مایکروسافت کند، دانشگاه را رها نمی‌کرد؛ یا «ریچارد برانسون» در ۱۶ سالگی مدرسه را ترک نمی‌کرد، یا «استیون کینگ» هر ثانیه‌ اوقات فراغتش را به نوشتن رمان اختصاص نمی‌داد، دنیای امروز ما چه چیزهایی را از دست می‌داد!

کارِ شروع کرده را حتما به پایان می‌رسانند

مطرح کردن ایده‌‌های فوق‌العاده، وقتی آن ها را اجرایی نکنید، هیچ ارزشی ندارد.

شادترین و موفق‌ترین افراد، مشتاقِ کارکردن در مشکلات و سختی‌ها هستند. آن ها وقتی تصمیم به انجام چالش‌های تازه می‌گیرند، تا آخرین مرحله را در نظر مجسم می‌کنند و تا رسیدن به هدف دست از تلاش برنمی‌دارند.

انعطاف‌پذیر هستند

این افراد اشتباه می‌کنند و از آن درس می‌گیرند. فاجعه نیست اگر گاهی اوقات احمق به نظر برسید. ذهن خود را برای اشتباه کردن و تجربه‌ چالش‌های بزرگ آماده کنید.

در پژوهش اخیر که در کالج «ویلیام اند مری» انجام شد؛ محققان پس از مصاحبه با بیش از ۸۰۰ داوطلب، دریافتند که موفق‌ترین‌ِ این افراد دو ویژگی مشترک داشتند:

ناکامی را در ذهن‌ خود تصور نمی‌کردند.

به قضاوت مردم درباره‌ی خودشان اهمیت نمی‌دادند.

به عبارت دیگر وقت و انرژیشان را با استرس و فکرِ شکست و نگرانی درباره‌ نظر دیگران از دست نمی‌دادند. آن ها شکست را قدمی کوچک و ضروری در راه دستیابی به اهداف می‌دیدند و باور داشتند گرچه شکست نتیجه‌ مطلوب نیست، اما قسمتی از موفقیت است.

سلامتی، اولویت زندگی آن هاست

سلامتی، موفقیت و خوشبختی با هم مرتبط هستند.

افراد موفق، موفقیت را در گرو سلامت فیزیکی خود می‌بینند. بر همین اساس آن ها همواره تلاش می‌کنند عادت‌های سلامتی را تمرین کنند. از مهم‌ترین این عادات، خواب خوب (که با استرس مقابله می‌کند، تمرکز را افزایش می‌دهد و خلق و خو را بهبود می‌بخشد)، تغذیه‌ سالم (کمک به تمرکز) و ورزش ( افزایش سطح انرژی و بالا رفتن اعتمادبه‌نفس) است.

روی سختی‌ها و مشکلات تمرکز نمی‌کنند

اگر بر مشکلات تمرکز کنید، دچار استرس و هیجانات منفی می‌‌شوید که اجرای اهداف را به تأخیر می‌اندازد؛ در حالی‌که اگر به راه‌حل‌ها توجه کنید قطعا کارایی بیش تری خواهید داشت.

آن ها از موفقیت دیگران خوشحال می‌شوند

این افراد به ارزش خود واقف هستند و خود را باور دارند. آن ها معتقدند که موفقیت دیگران دیدشان را باز می‌کند و فرصت‌های ممکن را به آن ها نشان می‌دهد. آن ها از موفقیت‌های دیگران شاد و برای آن ها ار‌زش قائل می‌شوند اما هرگز خود را با کسی مقایسه نمی‌کنند.

فراتر از مرزها زندگی می‌کنند

%d8%a7%d9%81%d8%b1%d8%a7%d8%af-%d9%85%d9%88%d9%81%d9%82-3این افراد خارج از چهارچوبِ فکرِ دیگران فکر می‌کنند. منظور از تفکر خارج از چهارچوب، خلاقیت و نوآوری است. آن ها هنجار مربوط به خود را می‌سازند و از عدم پذیرش رفتارشان توسط دیگران هراس ندارند.

در حالیکه دیگران در محدوده‌ امن و آسایش خود ایستاده‌اند، افراد موفق خارج از این محدوده، خود را به چالش می‌کشند و در معرض افکار و ایده‌های جدید قرار می‌دهند.

ذهنشان را باز نگاه می‌دارند

داشتن ذهن باز به معنی تمایل به بررسی ایده‌های جدید و متفاوت است.

افراد موفق می‌دانند که هر دیدگاهی به نوبه‌ خود فرصت رشد آن ها را فراهم می‌کند. آن ها قادرند نظرشان را در مواجهه با واقعیات و اتفاقات جدید تغییر دهند و به مسائل و مشکلات از زاویه‌ دید متفاوت نگاه کنند. یکی از راه‌های باز نگاه داشتن ذهن این است که سعی کنید از هر مکالمه‌ای حداقل یک نکته‌ مفید به دست آورید.

اجازه نمی‌دهند هیچ‌کس شادیشان را محدود کند

اگر شادی شما در گرو مقایسه‌ خودتان با دیگران باشد، خوشحالیتان دیگر کاملا متعلق به خودتان نخواهد بود. افراد موفق وقتی در مورد کاری که انجام داده‌اند احساس خوبی دارند، اجازه نمی‌دهند افکار یا اعمال هیچ‌کس آن ها را تحت تأثیر قرار دهد. غیرممکن است که ما به عنوان موجودات اجتماعی نسبت به نظرات دیگران هیچ عکس‌العملی نداشته باشیم؛ ولی باید بدانیم که هرگز آن‌قدر که دیگران می‌گویند خوب یا بد نیستیم. پس بهتر است همیشه با دیده‌ شک و تردید به نظرات دیگران بنگریم.

برترین ها

t افراد موفق و خوشبخت چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دهند؟
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه در هر سنی سوخت و ساز بدنمان را بالا ببریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *