اهمیت توجه به نیازهای دوره نوجوانی

اهمیت توجه به نیازهای دوره نوجوانی
t اهمیت توجه به نیازهای دوره نوجوانی

 

دوره نوجوانی مرحله تغییرات اساسی است. تغییراتی که در ابعاد مختلف جسمی، روانی و اجتماعی نمود پیدا می‌ کنند. وجود این تغییرات نیازهای جدیدی را برای نوجوان به وجود می‌آورد. برآورده شدن مناسب این نیازها به نوبه خود سازگاری سریع تر و بهتر او را با آن ها میسر می‌سازد. در کنار بحران و تحولی که نوجوان در این دوره سنی تجربه می‌کند، عدم برآورده شدن این نیازها به شیوه مناسب، مشکلات افزون‌تر را موجب می‌شوند. از این لحاظ توجه به شناخت این نیازها قدم اساسی در کمک به نوجوان در گذر از این دوران است. خانواده و در سطح گسترده‌تر اجتماع با کاربست شیوه‌ها و برنامه ریزی های مناسب، بهداشت دوره نوجوانی را فراهم آورده و زندگی و شخصیت سالم‌تری را برای وی رقم می‌ زند.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

نیازهای زیستی دوره نوجوانی

رشد جسمی ویژگی بارز تغییرات دوران بلوغ است. به دنبال رشد قد، وزن، رشد عضلات و حجم قلب و تغییرات متابولیکی، نیازهای تغذیه‌ای وی تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. در دوران نوجوانی نیازهای غذایی نوجوان هم از لحاظ کمیت (به علت ازدیاد سرعت رشد) و هم از لحاظ کیفیت قابل اهمیت است. رشد بافت های عضلانی احتیاج به رژیم غذایی سرشار از مواد پروتئینی دارد. پس از دوازده سالگی احتیاجات غذایی دختر و پسر متفاوت می‌شود.

بنابراین دستورالعمل درست تغذیه آن ها نیز دیگر نمی‌تواند یکسان باشد. دختران نوجوان به 2500 کالری و 80 تا 100 گرم پروتئین نیاز دارند که تقریبا 15% کالری های لازم باید از طریق پروتئین ها، 25 درصد از طریق چربی ها و 60 درصد از طریق گلوسیدها و مواد قندی تامین شوند. تغذیه درست دختر نوجوان آماده ساختن او برای توانایی مادر شدن است.

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
سفرنامه پیاده روی اربعین

در حدود بلوغ، افزایش وزن پسران با پراشتهایی و سیری ناپذیری آن ها نمود پیدا می‌ کند. حتی با یک فعالیت طبیعی مصرف کالری نوجوان پسر به اندازه احتیاجات یک بزرگسال که کارهای سنگین انجام می‌ دهد، خواهد بود. احتیاجات غذایی، نیاز به کلسیم، پروتئین و مواد معدنی به علت بالا رفتن سرعت رشد نسبت به دیگر دوران افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

عدم ارضا نیازهای تغذیه‌ای نوجوان می‌ تواند صدمات و آسیب های جدی به بار آورد. مقاومت این نوجوان در برابر بیماری های عفونی معمولا کمتر است. توان انجام کارهای سنگین را ندارد و دختران به هنگامی که زن جوانی شده و باردار می‌ شوند، شرایط بارداری را به سختی تحمل می‌ کنند.

t اهمیت توجه به نیازهای دوره نوجوانی

نیازهای اجتماعی دوره نوجوانی

تمایل به برقراری پیوندهای اجتماعی، عضویت در گروه های خاص، پیدا کردن شغل و جایگاه مناسب اجتماعی بسیار مورد توجه نوجوان است. او نیاز دارد در میان دوستان و همسالان باشد، در گروه های ویژه‌ای جایگاه و نقشی برای خود داشته باشد و استقلال مالی را تجربه کند. خانواده و جامعه باید به این دسته از نیازهای نوجوان ارج نهاده و با راهنمایی و نظارت خود نیاز او را به صورت سالم برآورده سازند. در غیر این صورت عضویت در پیوندهای اجتماعی نامناسب و مصرانه به دنبال جایگاه جمعی بودن مضرات فراوانی می‌تواند به بار آورد.

نیازهای زیستی دوره نوجوانی

 

 نیازهای عاطفی دوره نوجوانی

 رشد احساسات و عواطف بخش اصلی ویژگی دوران نوجوانی را تشکیل می‌ دهد. شناخت ویژگی های این تحولات عاطفی کلید اصلی حل مشکلات عاطفی این دوره است. با توجه به این که در این دوران بیداری هیجانات زندگی عاطفی نوجوان را در بر می‌گیرد، وی با نیاز شدید به دوست داشتن و دوست داشته شدن مواجه است. گاه این نیاز به صورت برقراری پیوندهای دوستی و گاه در خیال پردازی ها و رویاهای نوجوان نمود پیدا می‌ کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خنده دار ترین جوک های کودکانه در دنیای کودکان

بر این اساس و با توجه به نیاز مبرم نوجوان به تامل، تفکر و درونی شدن احساسات وی لازم است فرصت های کافی برای این که پاره‌ای از ساعات با خود خلوت کند و به اندیشه فرو رود، در اختیار وی قرار گیرد و والدین و مربیان آگاهانه و ناآگاهانه خلوت مورد نیاز او را بر هم نزنند و با این عمل علاوه بر ارضا نیاز طبیعی او، اعتماد او را نسبت به خود سلب ننمایند. با این حال با توجه به سرکش بودن عواطف نوجوان و نیاز به کنترل و نظارت بزرگترها این نظارت نباید به صورت سخت گیرانه و بی‌ توجه به نیازها و شرایط نوجوان صورت گرفته و از حد اعتدلال خارج شود.

  •  با توجه به بی ثباتی عاطفی این دوران و زود رنجی، نوجوان نیاز دارد که همواره تکیه گاه مطمئنی برای خویش داشته باشد، به بزرگترها اعتماد کند و در مواقع ناامیدی و نگرانی به این پناهگاه مطمئن پناه ببرد.
  •  نوجوانان شدیدا نوجو و تازه طلب هستند. نیاز به تجارب جدید و متنوع دارند. این نیازها نیز با توجه به شرایط فرهنگی و اعتقادی باید به شیوه مناسب مورد توجه قرار گیرند. از نمودهای این ویژگی تمایل به مدل های جدید لباس، آرایش و … است.
  •  ماجرا جویی ویژگی مهم دیگر این دوران است که باید مورد توجه قرار گرفته و نیازهای نوجوان و شرایط و امکانات سالم برای ارضا این نیاز وی فراهم گردد. فراهم کردن امکانات مناسب از قبیل رمان های سالم و مهیج، فیلم ها و ورزش های خاص می‌تواند به طور سالم نیاز وی را برآورده کند.
  • برخلاف تصوری که خود نوجوان از رشد فکری خود دارد، آن چه باید مورد توجه قرار گیرد، این است که هنوز تفکرات او رشد کامل و پخته‌ای نیافته است. ارائه کمک های فکری و راه کارهای پیشنهادی برای کمک به تصمیم گیری را به عنوان یک نیاز باید از نظر دور داشت.
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مثال هایی از جمله سازی با ز برای کلاس اول

ویژگی های نوجوان ۱۳ ساله

t اهمیت توجه به نیازهای دوره نوجوانی
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *