آشنایی با بازی وسطی

بازی وسطی
t آشنایی با بازی وسطی

مشغول بازی وسطی بودیم ……نفس هام به شماره افتاده بود ولی نمی خواستم جلو علی کم بیاورم . هنوز سینه ام از ضربه ی محکم توپ می سوخت . زیر چشمی یک نگاه به احمد انداختم اونم مثل من نفسش بریده بود . علی از کنار زمین هنوز داشت کرکری می خوند : چی شد آقو رضا ؟ پس کو گُلات؟ فوتینا حدس نمی زدی حریفت قَدَر قُدرَتِه نه ؟

خنده های زیرکانه ی اکبر و هادی و محمود ، نفس آدم را بند می آورد . با لبه ی آستین عرق پیشانیم را پاک کردم وکمرم را راست کردم . تا بنا گوش سرخ شده بودم . صادق ناگهان توپ را در هوا چرخاند و به طرفم پرتاب کرد . سعید ورضا و کاظم با نگاه های نگران توپ را دنبال کردند مثل این بود که با نگاه شان به توپ التماس می کردند . انگار جان تازه گرفتم یک خیز برداشتم و با خودم گفتم: هرچه بادا باد ! یا می خورم یا می گیرمش …

اما …

توپ توی هوا چرخید وچرخید یک راست خورد وسط سینه ام . مثل پر کاهی چند قدم عقب عقب رفتم و تلو تلو خوران افتادم زمین . نفسم در سینه حبس شده بود . ازصدای داد و هوار شادی سعید و رضا و کاظم چشم هایم را باز کردم مثل خرچنگ دور توپ چمباتمه زده بودم ولی توپ هنوز در دستانم بود . به سرعت از جایم بلند شدم و فاتحانه به علی نگاه کردم . بچه ها از ته دل فریاد می کشیدند : یه گُل داریم دوسش داریم منتظر دومی شیم ….  

شرح بازی وسطی :    

دوستا ن عزیز همان طور که می دانید هر بازی قوانین مخصوص خودش را دارد و بستگی به نوع اجرا ، مکان بازی و سن بازی کن ها می تواند تغییراتی داشته باشد . این بازی جزو معدود بازی هایی است که شرکت در آن محدودیت  سنی ندارد . بارز ترین مشخصه ی بازی های ایرانی، دوستی های مستحکم و ابراز هیجانات درونی است که در بازی های عصر حاضر کمتر دیده می شود.

بازی محلی یا جهانی ؟

این بازی تنها محدود به بچه های ایران نیست بلکه درجوامع بین المللی نیز ثبت شده است. “هلدر برام” با 20 بازی کن از تورنتو  یک باز ی 36 ساعته را انجام داده اند و منافع این بازی را که بیش از ۴ هزار دلار  بوده است برای بنیاد “استفان لویی “که یک بنیاد برای مبارزه با ایدز درآفریقا می باشد فرستاده اند و رکورد طولانی ترین بازی وسطی را به نام خود ثبت کرده اند .همچنین  دانشجویان دانشگاه آلبرتا در کانادا دومین رکورد بازی وسطی را برای خود با عنوان وسطی 2012 ثبت کردند . در این بازی 2012 نفر بازی کن حضور داشتند و  44 دقیقه و 17 ثانیه طول کشید .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
روش صحیح دویدن برای لاغری!

شرایط بازی وسطی

بازی وسطی

تعداد بازی کن ها ی هر گروه از 5 نفر تا ده نفر متغیر است . در گردش های خانوادگی تمام اعضای خانواده می توانند دراین بازی شرکت کنند . در مورد زمین بازی ، در حیاط مدرسه ،  در سالن های ورزشی یا در کوچه پس کوچه های محله ای که زندگی می کنید می توانید بازی کنید البته به شرطی که مراقب حوادث احتمالی باشید .

شیوه بازی وسطی

برای شروع بازی دو گروه در مقابل هم صف می کشند و با شیر یا خط گروه اول انتخاب می شود . گروه منتخب حق دارد که گروه وسط یا گروه مهاجم را انتخاب کند . بازی به دو شکل قابل اجراست . 

روش اول :

گروه مهاجم به دو دسته 5 نفره تقسیم می شوند (البته این تقسیم بسته به تعداد گروه دارد) وگروه مقابل وسط می ایستند. فاصله بین دو دسته گروه مهاجم بین 5 تا 10متر است . توپ در دست گروه مهاجم قرار می گیرد . حال این گروه باید نفرات گروهی راکه در وسط قرار گرفته اند با توپ بزنند . هر نفری که توپ به یک نقطه از بدنش اصابت کند از دور بازی اخراج می شود و کناره زمین می ایستد .

گل چگونه گرفته می شود ؟

گروه مهاجم اگر توپ را طوری پرتاب کنند که گروه وسط بتوانند آن را بگیرند (فقط با دست) گُل محسوب می شود و گروه وسط می تواند آن را یا برای خودش نگه دارد که در این صورت وقتی ضربه توپ بعدی به او اصابت کرد گلش به هدر می رود اما خودش به بازی ادامه می دهد ، یا با این گُل یکی از افراد اخراج شده گروهش را به زمین باز گرداند. بازی تا زمانی ادامه پیدا می کند که تنها یک نفر از گروه وسط باقی بماند .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
۸ بیماری که با ورزش قدرتی بهبود می‌یابند

در این مرحله گروه مهاجم حق دارند 10پرتاب کنند اگر توانستند با یکی از این پرتاب ها نفر وسط را هدف قرار دهند گروه وسط بازنده می شوند وگروه مهاجم جایشان با گروه وسط عوض می کنند و باز ی به همان شکل ادامه پیدا می کند ؛ در غیر این صورت گروه وسط برنده شده مجددا یارانش را به وسط زمین برمی گرداند و بازی ادامه پیدا می کند .

t آشنایی با بازی وسطی

روش دوم :

این روش بیشتر محلی است و در برخی مناطق بازی وسطی را به این شیوه اجرا می کنند . شیوه بازی مثل روش اول است با این تفاوت که دایره بزرگی در وسط زمین رسم می کنند وگروه مهاجم دور دایره با فاصله ی مساوی  و گروه دوم وسط دایره قرار می گیرند . گروه مهاجم باید افراد  وسط را به همان طریقی که در بالا ذکر کردیم هدف قرار بدهند . زمان در این شیوه اجرا اهمیت زیادی دارد ، برنده گروهی است که بتواند در فاصله زمانی کوتاه تری افراد وسط را از بازی اخراج کند .

بازی وسطی

نکته مهم در هر دو شیوه اجرا این است که، بازی فقط باید با دست انجام شود و شوت به وسیله پا خطا است و فرد خاطی از دور بازی اخراج می شود . همچنین در پرتاب توپ ها باید بازی کن های مهاجم دقت داشته باشند . توپی که به زمین بخورد حتی اگر در دست های بازی کن های وسط قرار بگیرد خطاست و باعث اخراج آن بازی کن می شود . توپی گُل محسوب می شود که هوایی پرتاب شده باشد و قبل از زمین خوردن در دست های نفر وسط قرار بگیرد .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
GPS و پیش گیری از آسیب دیدگی بازیکنان حرفه‌ای فوتبال!

 

بازی در فضای باز

کمربند بازی

t آشنایی با بازی وسطی
2.7/5 - (3 امتیاز)

‫2 نظر ارسال شده در “آشنایی با بازی وسطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *