ساخت برف مصنوعی

ساخت برف مصنوعی به همین سادگی مگر امکان دارد؟ مطمئن باشید چیزی را که با چشمانتان می بینید باور نخواهید کرد!

فقط کافیست مقداری آب به یک نوع پودر اضافه کنید و فعل و انفعالات شیمیایی خارق العاده ای را تماشا کنید و در آخر برف مصنوعی بسازید!

نگران نباشید چون این پودر جادویی پلیمر غیر سمی است و با اضافه کردن آب به آن تبدیل به چیزی می شود که بسیار شبیه به برف است.

مواد لازم برای ساخت برف مصنوعی

پودر پلیمر غیر سمی

دو فنجان پلاستیکی

یک ظرف درجه دار

آب

دستور کار ساخت برف مصنوعی

۱- با یک پیمانه یا قاشق به اندازه ۳ گرم از پلیمر را در یک فنجان بریزید.

۲- به مقدار چند میلی لیتر آب در فنجان دوم بریزید. بهتر است آب متناسب با دمای اتاق باشد.

مراحل ساخت برف مصنوعی

۳- به سرعت آب را روی پودر بریزید و چشمتان را از روی فنجان بر ندارید تا صحنه ای جالب را از دست ندهید.

حالا می توانید انگشتتان را در برف فرو کنید! این برف آنقدر طبیعی است که فیلم سازان به عنوان برف مصنوعی از آن استفاده می کنند. اگر بگذارید برف به حال خود باقی بماند، آبی را که جذب کرده بخار می شود و بار دیگر به پودر پلیمر تبدیل می شود.

چطور این اتفاق رخ می دهد؟

پلیمر یک ماده با خاصیت جذب بالا است که در محصولاتی مانند پوشک بچه از آن استفاده می شود. این فرآیند جذب اسمز نامیده می شود (مولکول های آب از میان مانع از طرفی به طرف دیگر حرکت می کنند). وقتی مولکول آب به پلیمر برخورد می کند از قسمت خارجی مولکول به داخل مولکول پلیمر وارد می شود. این فرآیند موجب باد کردن مولکول می شود و حجم پلیمر را افزایش می دهد.

مراحل ساخت برف مصنوعی

آیا برف مصنوعی امن و سالم است و خطری برای انسان ندارد؟

برف مصنوعی سالم و بی خطر است و به غیر از استفاده این ماده در تولیدات مختلف و حتی فیلم سازی، این ماده برای گیاهان نیز مفید است زیرا یک جذب کننده خوب و موثر است و در کشاورزی از آن استفاده می شود. مراقب باشید چون این ماده هنگامی که با آب مخلوط می شود لغزنده می گردد.

البته این برف بعد از مدتی به خاطر تبخیر آب خود را از دست می دهد. برای این که برفی طبیعی داشته باشید کافیست روی آن آب اسپری کنید و با دست به هم بزنید تا دوباره طراوت یک برف تازه را پیدا کند.

احساس خنکی

چون پلیمر جاذب آب است و به هنگام تبخیر آب خود را از دست می دهد حس خنکی در این برف مصنوعی حس می کنید.

برف رنگی 

پس از ساخت برف مصنوعی کافیست کمی رنگ خوراکی به آن اضافه کنید. چون این ماده جاذب آب است رنگ را نیز به خود می کشد و همه سطح آن رنگی می شود. 

ساخت برف مصنوعی رنگین کمانی 

اگر می خواهید رنگ های دیگری هم به دست آورید کافیست این برف رنگی را لایه لایه در ظرفی شیشه ای بریزید به خاطر رطوبت این لایه ها، رنگ ها در هم ترکیب می شود و برفی رنگین کمانی برای شما می سازد. 

مراحل ساخت برف مصنوعی

گلوله برفی 

ساختن گلوله برفی با برف مصنوعی کمی سخت است اما می توانید مقداری از آن را در دست بگیرید و گلوله کنید. در وسط آن سوراخی ایجاد کنید و کمی آب در آن بریزید و باز به هم فشار دهید. اگر می خواهید این گلوله برف دوام بیشتری داشته باشد آن را در فریزر بگذارید تا کاملا به شکل گلوله برف در آید. 

آدم برفی بسازید 

حالا که راه ساختن گلوله برفی را یاد گرفته اید به راحتی می توانید با گلوله های برفی‌تان آدم برفی نیز بسازید. 

مراحل ساخت برف مصنوعی

تزئین برفی 

حتما لازم نیست مدتها صبر کنید تا برف بیاید و بعد بعضی چیزها را با برف تزئین کنید. با این برف مصنوعی می توانید چیزهای جالبی مانند جاشمعی بسازید. فقط کافیست هر از گاهی مقداری آب به این برف مصنوعی اسپری کنید تا حالت طبیعی خود را از دست ندهد. 

با ساخت برف مصنوعی جشن برفی بگیرید

حتی اگر در مناطقی هستید که هرگز برف را نمی بینید در صورتی که مقدار زیادی از این برف مصنوعی داشته باشید می توانید محلی برای برف بازی بچه ها ایجاد کنید و یک جشن برفی پرهیجان بگیرید. 

مراحل ساخت برف مصنوعی

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

‫7 نظر ارسال شده در “ساخت برف مصنوعی

 1. Mina :

  سلام ببخشید من سدیم پلی اکریلات رو با آب انجام دادم تبدیل به ژل شد میشه بگین چیکار کنم ؟؟؟!
  ممنون میشم یکی کمک کنه

 2. Amin B3DA :

  ممنون از مظلبتون

  فقط ۲ تا سوال:

  ۱- پودر پلیمر غیر سمی را از کجا میشه تهیه کرد؟

  ۲- حدوو قیمت پودر پلیمر غیر سمی چنده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *