تاثیر رعد و برق بر رشد قارچ

قارچ

تاثیر رعد و برق بر رشد قارچ ها احتمالا موضوعی است که به آن فکر نکرده بودید. اصلا مگر میان این دو ارتباطی وجود دارد؟ قبل از اینکه سراغ پاسخ این سوال برویم باید بدانیم که قارچ ها گیاه نیستند. آنها حتی خویشاوند نزدیک گیاهان هم نیستند و هیچ کدام از ویژگی های گیاهان مانند پلاستید، فتوسنتز و دیواره سلولزی در قارچ ها دیده نمی شوند.

پس قارچ ها در کدام گونه قرار می گیرند؟ باید بگوییم آن ها یک گونه جدا هستند.

تاثیر رعد و برق بر رشد قارچ ها

قارچ، گیاه یا جانور

جالب تر از همه اینکه قارچ ها خویشاوندی نزدیک تری با جانوران دارند! در واقع سلول های جانوران و قارچ ها شباهت های غیر قابل انکاری با یکدیگر دارند که نشان می دهد نخستین نیاکان جانوران (که موجوداتی تک سلولی و آبزی بودند) از پسرعموهای نزدیک نیاکان قارچ ها بوده اند!

و اما تاثیر رعد و برق بر رشد قارچ ها واقعیت دارد؟ این موضوع هر چند یک افسانه عامیانه است و ما همیشه گفته ایم باید به افسانه های عامیانه با نگاهی منتقدانه نگاه کنیم اما احتیاط در پذیرفتن این گونه افسانه ها همیشه به معنای اشتباه بودن نیست.

روش علمی این است که چنین موضوعاتی- که پیش از بررسی می توان آنها را به مثابه یک فرضیه قلمداد کرد- با رعایت شرایط استنتاج علمی بررسی شوند و در صورتی که بررسی های علمی در راستای تأیید این فرضیات بودند، آنها را به عنوان نظریه (یعنی موضوعی که بررسی های کنونی علمی نشان می دهد احتمالا حقیقت دارد) مطرح می کنیم.

باید توجه کرد که نتایج بررسی های علمی را هم باید از راه های مورد اطمینان و سختگیرانه منتشر کرد وگرنه نتایج آزمایش هایی که مثل افسانه های عامیانه دهن به دهن نقل شود، ارزش و اعتباری ندارد.

مهم ترین راه مورد اطمینان هم انتشار مقالات علمی در نشریات تخصصی آن هم با داوری های سختگیرانه برای پرهیز از انتشار ادعاهای بررسی نشده یا نتایج همراه با بی دقتی است.

تاثیر رعد و برق بر رشد قارچ ها

درباره ارتباط قارچ و رعد و برق هم خوشبختانه این بررسی صورت گرفته و نشان داده بارندگی شدید و رعد و برق باعث رویش هاگ های قارچ هایی می شود که منتظر چنین فرصتی بودند. پتانسیل الکتریکی فوق العاده زیادی که بر اثر رعد و برق برای مدت کوتاهی در خاک ایجاد می شود (چیزی حدود ۱۰۰-۵۰ هزار ولت طی مدت ده میلیونیم ثانیه) می تواند تا ۸۰ درصد باعث افزایش تعداد قارچ های رشد کرده شود.

دلیل این واکنش قارچ ها به رعد و برق مشخص نیست؛ اما فرضیه‌ای در این باره مطرح شده که می گوید این افزایش رشد، یک‌جور واکنش به خطر است تا در برابر قارچ هایی که ممکن است بر اثر رعد و برق سوخته باشند، قارچ های جدید بیشتری رشد کنند.

به علاوه، رعد و برق باعث تبدیل نیتروژن جو (که برای ساخت پروتئین ضروری است ولی امکان جذب آن برای اغلب جانداران وجود ندارد) به مولکول های قابل جذب توسط قارچ ها می شود.

تاثیر رعد و برق بر رشد قارچ ها

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

‫6 نظر ارسال شده در “تاثیر رعد و برق بر رشد قارچ

  1. وحید :

    در مرحله رویش قارچ احتیاج به یک شوک هست که میتونه به وسیله نور ، صدا و حرارت انجام بشه هر کدوم اینها باعث میشه رشد کپک که از هاگ شروع شده رو بگیره و باعث رشد قارچ بشه ، رابطه بین کپک و قارچ مثل رابطه درخت و میوه هستش

  2. مهدیه :

    من یه گلدان داشتم که هیج وقت توش قارج تشکیل نمی شد. کنار پنجره گذاشتمش. اما بعد از رعد و برق های اخیر تهران دوبار توش قارچ در امده!!!!!!!!

  3. amirhosin :

     قارچ هایی که در شیراز به آنها  دنبل می گویند همیشه بعد از یک بهار پر از رعد وبرق وباران در بیابان ها یافت می شوند اما در بهار های بدون رعد وبرق نایاب هستند 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *