بستنی خوشمزه از کجا پیدا شد؟

بستنی خوشمزه از کجا پیدا شد؟

بستنی نوع تحول یافته نوشیدنی های یخ زده است. بر اساس شواهد تاریخی اسکندر مقدونی در قرن چهارم قبل از میلاد به نوشیدنی های یخی علاقه فراوانی داشته و در مدارک دیگر نیز دیده شده که در سال 62 قبل از میلاد، نرون، امپراتور روم افرادی را به کوهستان های آپنین (Apennines) می فرستاد تا برایش یخ و برف بیاورند، سپس آن را با شربت، پوره میوه یا عسل مخلوط می کرد و می خورد.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

تاریخچه بستنی

ورود به اروپا

هزاران سال است که آب یخ زده در آسیا به مصرف خوراکی می رسد. مصرف مواد لبنی یخ زده اولین بار در ادبیات چین باستان دیده شده است. که قدمت این منابع به قرن دوازدهم برمی گردد. بازرگانان و ماجراجویانی چون مارکوپولو، روش تهیه یخ را از خاور دور به اروپا بردند.

 

تاریخچه بستنی

اولین بستنی فروشی

در سال 1660 میلادی، کافه پروکوپ توسط یک ایتالیایی به نام کولتلی در پاریس افتتاح شد، که در آن انواع یخ (طعم دار) و خامه یخ زده یا همان بستنی تولید و عرضه می شد. بعد از آن، دسرهای یخی راه خود را به آمریکا باز کردند و در سال 1700 میلادی، فرماندار مریلند از میهمانان خود با بستنی پذیرایی کرد.

بستنی

ورود صنعت

در سال 1843 میلادی، اولین فریزر دستی چرخشی توسط نانسی جانسون اختراع و ثبت شد. در فاصله سال های 1848 و 1873، 69 بستنی ساز چرخشی دیگر به ثبت رسی در سال 1851 اولین واحد صنعتی تولید بستنی توسط جاکوب فیوزل در بالتیمور راه اندازی شد. یک سال قبل از پایان قرن، آگوست گالین دستگاه هموژنیزه کننده را اختراع کرد که به ایجاد بافت نرم و خاص آن بسیار کمک کرد.

بستنی

بستنی قیفی

با به وجود آمدن دستگاه های سردکننده اولین فریزر افقی یکپارچه توسط اچ. اچ میلر ساخته شد، که با آن قطعات کوچک بستنی جداگانه فریز می شدند. اما اولین بستنی قیفی توسط یک مهاجر ایتالیایی به نام ایتالو مارکونی در نیویورک تهیه شد. او قالب مخصوص خود را در 1903 به ثبت رساند که یک سال بعد به طور اتفاقی در نمایشگاه جهانی سنت لوئیس معرفی شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
امام زاده نوربخش سولقان

تنوع بستنی

تولید انواع دیگر بستنی از نوع چوبی، با روکش میوه و شکلاتی از سال 1920 آغاز شده است، که در آن زمان، پدیده ای نوظهور بود.

اسکوپی

بازار داغ

قدیم ها روزهای جشن و اعیاد و روزهای گرم تابستان مصادف با رونق کسب و کار بستنی فروشی ها بود. اما آن موقع پذیرایی از مشتریان در ظرف های بلوری انجام می گرفت.

سان شاین

ظروف یکبار مصرف

به تدریج و با گذشت زمان تعداد بستنی فروشی ها و به تبع آن مشتریان آن ها بیشتر شد و ظرف های بلوری هم کم کم جای خود را به ظروف یک بار مصرف دادند.

آیس پک

 

 

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *