تاریخچه شرکت والت دیزنی

t تاریخچه شرکت والت دیزنی
t تاریخچه شرکت والت دیزنی

کمتر کسی پیدا می‌شود که تا به حال کلمه «والت دیزنی» را نشنیده باشد، شرکتی چند رسانه‌ای که در زمینه‌ی پویانمایی، فیلم‌سازی و ساخت سریال فعالیت می‌کند و در سال ۲۰۱۷ به عنوان بهترین برند رسانه‌ای دنیا شناخته شد.

این شرکت در سال ۱۹۳۲ توسط مردی خلاق به نام والت دیزنی و همچنین مشارکت برادرش روی اولیور دیزنی در یک استودیوی کوچک تاسیس شد.اولین انیمیشنی که در این استودیو ساخته شد، «آلیس در سرزمین کارتونی» بود که فروش خوبی داشت و پول حاصل از این انیمیشن به برادران دیزنی کمک کرد که یک دفتر در هالیوود برای خود بزنند.

شرکت والت دیزنی

قدم قدم به سوی پیشرفت

پس از آلیس، این شرکت انیمیشن «خرگوش خوش شانس، اسوالد» را ساخت که آن هم فیلم موفقی بود ولی پس از آن والت دیزنی شخصیت کارتونی «میکی موس» را خلق کرد و پس از آن بود که این شرکت قدم به قدم به موفقیت و خوش بختی نزدیک شد.

این شخصیت دوست داشتنی با استقبال زیادی رو به رو شد و به سرعت در بین کودکان محبوب شد که تا امروز هم محبوبیت خود را حفظ کرده است.پس از ساخت این انیمیشن در سال ۱۹۳۲ شرکت یک انیمیشن تمام رنگی کوتاه به نام «درخت‌ها و گل‌ها» ساخت که موفق به دریافت جایزه‌ی اسکار شد و از آن موقع تا آخر دهه‌ی ۱۹۳۰ هر سال یکی از انیمیشن‌های دیزنی جایزه‌ی اسکار برد.

پس از آن دیزنی تصمیم گرفت که انیمیشنی بلند بسازد و شروع به ساخت «سفید برفی و هفت کوتوله» کرد که ساختش سه سال زمان برد اما وقتی که در کریسمس ۱۹۳۷ روی پرده رفت، موفقیت بی‌نظیری به همراه داشت.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
حقایقی جالب در مورد دلفین ها

جنگ جهانی و مصائبی که حتی به والت دیزنی هم رحم نکرد!

با شروع جنگ اوضاع شرکت والت دیزنی کمی به هم ریخت، چرا که بازار اروپایی خود را از دست داد و در فروش، کمی دچار مشکل شد ولی در سال ۱۹۵۰ باز ورق برگشت و دیزنی با ساخت فیلم غیر کارتونی به نام «جزیره گنج» و کارتون «سیندرلا» و همچنین اولین سریال تلویزیونی به دوران شکوه خود بازگشت.

سرزمین رویایی دیزنی

شرکت به ساخت کارهای تصویری و نمایشی بسنده نکرد و در سال ۱۹۵۵ در کالیفرنیا یک پارک رویایی ساخت که سرزمینی فانتزی بود از شخصیت‌های کارتونی خودش که کودکان در آن می‌توانند حسابی خوش بگذرانند!در سال ۱۹۶۶ والت دیزنی به دلیل سرطان درگذشت ولی برادرش روی شرکت را در دست گرفت و با وجود فراز و نشیب‌های زیادی که در سر راهش وجود داشت، توانست این برند تجاری را حفظ کند.امروز والت دیزنی صاحب هشت استودیوی فیلم‌سازی، هشت بنگاه انتشارات کتاب، سی ایستگاه رادیویی و… است و تاکنون ۲۲ جایزه‌ی اسکار را از آن خود کرده است.

شرکت والت دیزنی

برخی از فعالیت‌های مهم والت دیزنی

October 16, 1923

در این تاریخ والت دیزنی قراردادی را با وینکلر امضا کرد تا مجموعه کمدی آلیس را بسازد. این تاریخ به عنوان شروع کار شرکت دیزنی با نام «استودیو برادران دیزنی» شناخته شد.

January 13, 1930

ساخت داستان کمدی میکی موس آغاز شد.

July 30, 1932

گل‌ها و درخت‌ها اولین کار رنگی کمپانی بود. این مجموعه اولین جایزه کمپانی را از آن خود کرد.

June 9, 1934

شخصیت دانلد داک برای نخستین بار در کارتن «مرغ کوچولوی دانا» به نمایش در آمد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تقویت موها با خوردنی هایی که نمی دانستید

February 23, 1935

کارتن میکی موس به صورت رنگی ارائه شد.

December 21, 1937

سفید برفی و هفت کوتوله به عنوان اولین انیمیشن بلند به نمایش درآمد.

December 26, 1939

کمپانی دیزنی از بربانک کالیفرنیا به استودیو هایپریون لس آنجلس نقل مکان کرد.

April 2, 1940

کمپانی والت دیزنی اولین سهام خود را ارائه داد.

 November 13, 1940

دیزنی بهترین کار کلاسیک  خود را به نام «فانتزی» به نمایش درآورد.

October 1, 1949

قسمت موسیقی شرکت والت دیزنی کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

July 19, 1950

«جزیره گنج» اولین کار فیلم مانند کمپانی بود.

February 5, 1953

«پیتر پن» بر اساس نمایشنامه اسکاتلندی جی.ام.بری ساخته شد و به بازار آمد.

July 17, 1955

سرزمین دیزنی اولین پارک دیزنی بود که در کالیفرنیا ساخته شد.

October 3, 1955

کلوپ والت دیزنی به تلویزیون راه پیدا کرد.

August 29, 1964

«مری پاپینز» داستانی جذاب به کارگردانی رابرت استونسون به کودکان جهان تقدیم شد. داستان جذاب این کار درباره‌ی یک دایه‌ی انگلیسی بود که از قضا جادوگر هم بود.

December 15, 1966

والت دیزنی، خالق دنیای جادویی منحصر به فرد و کسی که غیر ممکن‌ها را در قالب انیمیشن ممکن ساخت و مجموعه‌ای نفیس از کارهایش را به دنیا تقدیم کرد، سرانجام در سن ۶۵ سالگی در گذشت.

او می‌گوید: اگر بتوانید چیزی را تصور کنید، می‌توانید انجامش دهید. اگر شما هم در سرتان آروزهای بزرگی دارید، به محقق کردنشان بیندیشید!

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – زهرا امیربیک

t تاریخچه شرکت والت دیزنی
3.5/5 - (18 امتیاز)

‫7 نظر ارسال شده در “تاریخچه شرکت والت دیزنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *