تاریخچه ورزش فوتسال FUTSAL

تاریخچه ورزش فوتسال FUTSAL
t تاریخچه ورزش فوتسال FUTSAL

فوتسال به بازی فوتبال درون سالن، گفته می‌شود. این رقابت‌ها در زمینی به ابعاد زمین بسکتبال، در محل‌های سرپوشیده و یا در محل باز و بدون دیوار و حصار انجام می‌گیرد. فوتسال (FUTSAL)، واژه بین‌المللی برای این رشته ورزشی است. این واژه برگرفته از لغات اسپانیایی FUTbol و SALA – به معنی درونی یا درون سالن است.

 فوتسال

منشا شکل گیری فوتسال به شهرمونته‌ویدئوی اوروگوئه باز می‌گردد. در سال ۱۹۳۰، ژوان کارلوس سریانی،فوتبال ۵ نفره را برای مسابقات جوانان در YMCA پی‌ریزی کرد. فوتسال به سرعت در آمریکای‌جنوبی بخصوص برزیل محبوبیت پیدا کرد. بسیاری از بازیکنان بزرگ و مشهور فوتبال برزیل، از طریق کسب مهارت‌های رشته ورزشی فوتسال، سبک‌ها و متدهای خود را در رشته فوتبال گسترش دادند و این موضوع زمینه مطرح شدن آنها را به عنوان بازیکنان بزرگ فوتبال فراهم کرد.

بازیکنانی مانند پله، زیکو، به‌به‌تو و سایر ستاره‌های فوتبال برزیل مهارت‌های خود را از طریق بازی در زمین‌های فوتسال و شرکت در این رشته ورزشی ترقی دادند. از آن هنگام، برزیل راه خود را به سوی مطرح شدن به عنوان قطب اصلی فوتسال جهان در پیش گرفت و اکنون مسابقات این رشته ورزشی تحت حمایت فیفا در سراسر جهان برگزار می‌شود.

اولین رقابت بین‌المللی فوتسال در سال ۱۹۶۵ برگزار شد، زمانی که پاراگوئه اولین جام آمریکای‌جنوبی را بدست آورد. ۶ جام دیگر در آمریکای‌جنوبی تا سال ۱۹۷۹ برگزار شد که برزیل پیروز تمامی این میادین بود. برزیل جایگاه خود را به عنوان قدرت برتر در اولین جام آمریکایی تا سال ۱۹۸۰ حفظ کرد و این جام را بار دیگر در سال ۱۹۸۴ بدست آورد.

تاریخچه فوتسال در ایران

تاریخچه ورزش فوتسال FUTSAL

تیم ملی فوتسال ایران از سال ۱۹۹۲ به این‌سو در تمام دوره‌های جام جهانی فوتسال شرکت داشته و در قهرمانی فوتسال جهان فیفا ۱۹۹۲ نخستین حضور خود در این جام و دومین دوره این جام توانست به مرحله نیمه‌نهایی صعود کند و به مقام چهارم برسد، این تیم همچنین موفق شد در جام جهانی کوچک فوتسال ۲۰۰۷ که در برزیل برگزار می‌شد به فینال مسابقات برسد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
داستان های شاهنامه؛ پرواز کی کاووس و اسارت او

قهرمانی فوتسال جهان فیفا ۱۹۹۲ دومین دوره این مسابقات بود که بعدها نام خود را به جام جهانی فوتسال فیفا تغییر داد. این مسابقات با حضور شانزده تیم از شش کنفدراسیون قاره‌ای عضو فیفا در هنگ کنگ برگزار شد ودر نهایت تیم‌های برزیل، آمریکا، اسپانیا و ایران به مقام‌های اول تا چهارم مسابقات رسیدند. بهترین گلزن این مسابقات نیز سعید رجبی بازیکن تیم ملی فوتسال ایران شناخته شد.

تاریخچه ورزش فوتسال FUTSAL

نخستین دوره جام جهانی فوتسال در سال ۱۹۸۹ به میزبانی قاره اروپا وکشور گل لاله ،هلند برگزار شد که برزیل در فینال مسابقات دو بر یک هلند میزبان را برد و اولین کاپ جام جهانی را به خانه برد و تیم ایالات متحده با برد برابر بلژیک سوم شد ؛دومین دوره بازیها در سال ۱۹۹۲ در شرق آسیا ،هنگ کنگ انجام شد که برزیل با پیروزی چهار بر یک در برابر ایالات متحده به دومین قهرمانی خود رسید و اسپانیا با پیروزی نه بر شش در برابر تیم ملی فوتسال ایران سوم شد و تیم ملی کشورمان به عنوان باارزش چهارم رسید .

تاریخچه ورزش فوتسال FUTSAL

t تاریخچه ورزش فوتسال FUTSAL
امتیاز به این نوشته

‫1 نظر ارسال شده در “تاریخچه ورزش فوتسال FUTSAL

  1. amirmohammadkarimi :

    از نظر  من مطالب بسیار خوب و اموزنده ای را در اختیار مردم قرار می دهید من خودم یک فوتسالیست هستم و اعتقاد دارم که سایت شما باید رتبه ی بالایی را در گوگل به خود اختصاص دهد.

    امیرمحمد کریمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *