ترفندهایی برای آقا پسرها؛ در دعوای مدرسه چگونه از خود دفاع کنیم؟

دعوا

در دعوای مدرسه چکارکنیم ؟ شاید این سوالی است که بارها از خود پرسیده اید و یا می خواهید بدانید که چگونه دعوا کنیم که کتک نخوریم؟

دعوا اصولا کار اشتباهی است . اما اگر مورد تهاجم واقع شدید .حداقل باید از خود دفاع کنید . هرچند دوستان شما هر کدام در یک خانواده و با آداب و رسوم خاصی پرورش یافته اند . بنا براین هیچ کدام از هم کلاسی های شما دقیقا خصوصیت های اخلاقی مانند شما ندارند.

دردرجه اول ما از شما می خواهیم که خشم خود را کنترل کنید و از دعوا پرهیز کنید اما اگر به هردلیل نتوانستید از مهلکه بگریزید این مطلب را بخوانید تا بتوانید به خوبی از خود واطرافیانتان در دعوای مدرسه دفاع کنید .

اگر شما راه دفاع از خود را بلد باشید و یا حتی نحوه ی مدیریت اخلاقی دعوا ها را بدانید  می توانید از خود در دعوای مدرسه ، حمایت کنید مهمترین نکته این است که اگر کسی به هر دلیلی به شما توهین کرد ویا مشکلی برایتان ایجاد کرد .باید مشکل خود را از طریق قانونی حل کنید . یعنی مشکل خود را به معلم یا معاون مدرسه بگویید و سعی کنید از این طریق حق خودرا بگیرید . به یاد داشته باشید طرح مشکل نزد مسئولین مدرسه برخلاف آن که بعضی می گویند نشانه ضعف شما نیست . بلکه نشانه عاقل بودن شماست . وقتی می توان مشکل را با گفتگو حل کرد هرگز نباید به سراغ راه های خشونت آمیز و دعوای مدرسه رفت .

دعوای مدرسه و خشم

1- هرگز شروع کننده دعوا نباشید

 هرگز دردعوای مدرسه شروع کننده دعوا نباشید و به تحریکات عصبانی کننده دیگران  توجه نکنید . ابتدا حریف خود را کاملا  بشناسید و از قدرت بدنی خود در مقابل او مطمئن شوید، بعد راه های مقابله با او را بررسی کنید . تا اطمینان حاصل نکردید که می توانید از خود دفاع کنید به مقابله با او نپردازید.

 همیشه چند نفر از دوستانتان را شاهد مدعای خود داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید از حمایت های آنان در مدرسه برخوردار شوید.

توصیه می کنیم مقاله   چگونه می توانم خشم خود را مدیریت کنم؟را هم مطالعه کنید.

2- به خود اطمینان داشته باشید

 تا به قدرت بدنی خود مطمئن نشدید در مقابل قلدری های فرد مزاحم ایستادگی نکنید. در ضمن در مقابل او ضعف از خود نشان ندهید .اگر بدون مهابا به دعوا با افراد زورگو که شما بزرگ تر هستند بپردازید . ممکن است باعث آسیب دیدن شما شود .

 

فرار از دست قلدرها در دعوای مدرسه

3- در دعوای مدرسه حلوا پخش نمی کنند

 در دعوا و جنگ بین دونفر  معمولا عدالت رعایت نمی شود.چون در هنگام عصبانیت دوطرف درگیر مسائل عاطفی شدید و در برخی موارد خودنمایی هستند و به قوانین پایبند نیستند . اما مراقب باشید که به حریف خود ضربات مرگ آور به نقاط حساسی مانند گردن – چانه – گلو -بینی –سر و  بدن وارد نکنید و همین طور از خودتان نیز در مقابل ضرباتی این چنین که منجر به آسیب های طولانی مدت می شود محافظت کنید.

بسیاری از اتفاقات ناراحت کننده و آسیب های جبران ناپذیر در همین دعواهای مدرسه ای اتفاق می افتد . به یاد داشته باشید که قانون به سن افراد کاری ندارد و اگر به کسی آسیبی وارد کنید باید مجازات آن را تحمل کنید و یا معادل نقدی خسارت وارد ه را به کسی که خسارت دیده بپردازید .

دعوای مدرسه

4- دردعوای مدرسه به قلدرها توجه نکنید

 فرد مزاحم یا همان قلدر مدرسه به دنبال راهی برای اثبات برتری خود نسبت به دیگران می گردد و می خواهد نگاه قوی تری نسبت به بقیه دانش آموزان داشته باشد . هرگز از ، رجز خوانی و فریاد های او عصبانی نشوید و آرامش خودر ا حفظ  کنید.بی توجهی به افراد قلدر بزرگ ترین تنبیه برای آنان است . زیرا این افراد سعی می کنند با تحریک شما ، دعوا به راه می اندازند .

روانشناسی

5- در مقابل او از خود ضعف نشان ندهید. اگر از پشت سر به شما حمله شد ، ضمن رعایت خونسردی با ذهنی قوی سعی کنید با استفاده از یک فن کنگ فو،  از بازوها و ساعد دستتان برای مهار ضربه ی او استفاده کنید .اجازه دهید قلدر حرکت اول را انجام دهد تا شما فرصت فکر کردن و تصمیم نهایی در مورد مهار حرکت او را داشته باشید و به این ترتیب از خود دفاع کنید .سعی کنید فقط از خود دفاع کنید تا آسیب نبینید . اما آسیب رساندن به دیگران به هر دلیلی کار اشتباهی است. در ادامه در مورد قلدری در مدرسه بیشتر بخوانید. 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خواب راحت

 

 

 

 

 

انواع قلدری

قلدری جسمی: شامل حمله به دیگران، کتک زدن، تخریب وسایل و… است.

قلدری کلامی: شامل طعنه زدن، به زشتی نام بردن از دیگران، مسخره کردن و مطرح کردن موارد نامناسب جنسی می‌باشد.

قلدری اجتماعی: شامل انتشار مطالب خلاف و شایعات درباره‌ی دیگران، شرمسار کردن فرد و اخراج وی از گروه‌های دوستانه است.

قلدری الکترونیکی: شامل ایجاد آزار و اذیت از طریق شبکه‌های پیام رسان، به شکل تهدید یا انتشار تصاویر و مطالب مربوط به یک نوجوان می‌باشد.

 

قلدرها در دعوا در مدرسه چه آسیب‌هایی به دیگران می‌رسانند؟

 

قلدرها در مدرسه

افراد قلدر با زورگویی خود باعث می‌شوند تا نوجوانی دیگر دچار آسیب جسمی، افسردگی، تنهایی و انزوا، عدم اعتماد به نفس، روی آوردن به رفتار خصمانه، غیبت مکرر از مدرسه، روی آوردن به مواد مخدر و الکل و… گردد.

بسیاری از دانش آموزان در دوران تحصیل با این مشکل روبرو شده‌اند اما از گروه‌هایی که دچار مشکل زورگویی شده‌اند، فقط ۴۰ درصد آن‌ها مشکل خود را به بزرگ‌ترها گزارش می‌دهند.

درخواست کمک در دعوا در مدرسه نشانه‌ی ضعف نیست

اگر فردی یا گروهی به شما زور می‌گویند، نباید فکر کنید می‌توانید در برابر آن‌ها به تنهایی مقاومت کنید، بلکه باید از بزرگ‌ترها کمک بخواهید و این کمک خواستن نشانه‌ی ضعف نیست و برخورد با فرد زورگو به تنهایی نیز نشانه‌ی قدرت شما نیست. فرد قلدر می‌خواهد که شما را به انزوا بکشد تا بتواند بیش‌تر بر شما مسلط شود.

اگر زورگویی را گزارش دهید، آدم فروشی نیست

 

زورگویی و دعوا در مدرسه

معمولا دانش آموزان از این که مشکلات خود را به بزرگ‌ترها گزارش دهند، می‌ترسند و واهمه دارند که دیگران آن‌ها را فردی آدم فروش بشناسند اما باید بدانید اگر کسی شما را ناراحت می‌کند یا فردی می‌خواهد به زور شما را وادار به انجام کاری کند، گزارش رفتار ناپسند او برای امنیت خودتان کاملا ضرروی است.

در جمع دوستانتان باشید

معمولا افراد قلدر سعی می‌کنند که فردی را تنها گیر بیاورند و او را آزار دهند، بنابراین سعی کنید همیشه برای خودتان دوستانی داشته باشید و به این ترتیب در گروه دوستان در مقابل افراد زورگو از یکدیگر حمایت کنید.

اعتماد به نفس داشته باشید

اگر زورگویی موردی از شما دید و آن را وسیله‌ی آزار شما قرار داد، نترسید. به خودتان یادآوری کنید که شما نکات مثبت زیادی دارید و حتی اگر کسی رفتار شما را نمی‌پسندد، اصلا مهم نیست، زیرا کارهایتان باید برای خودتان صحیح باشد و نظر دیگران چندان مهم نیست.

در دعوا در مدرسه قبل از تلافی کردن فکر کنید

 

چگونه با چند نفر دعوا کنیم

اگر به خاطر آزاری که دیگران به شما می‌رسانند، تصمیم گرفتید که تلافی کنید، ابتدا کمی فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید. دعوا کردن و کتک زدن دیگران، شما را نیز مانند آن‌ها می‌کند و علاوه براین می‌تواند عواقب خطرناکی نیز داشته باشد، بنابراین سعی کنید از راه‌های منطقی مشکل خودتان را حل کنید.

چه زمانی در مقابل قلدری بجنگیم؟

هر زمان فردی قصد سلطه گری داشته باشد یعنی موقعیتی ایجاد شده که باید با او بجنگی. پدیده سلطه­ گری و قلدری شامل رفتارهای خشونت آمیزی است که به صورت تعمدی و غیر منصفانه اتفاق می‌افتد، رفتارهایی را که به حالت موذیانه اتفاق می‌افتد و سرانجام  به دشمنی در می‌آید مانند اسم گذاشتن بر روی یکدیگر، طرد کردن و حذف کردن افراد از گروه دوستان و تلاش برای بی‌اعتبار کردن دیگران در جمع را نیز دربردارد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه در فضاهای مجازی می توانم فردی صبور باشم!

همچنین هنگامی که یک شخص یا یک گروهی تلاش می‌کنند به صورت مداوم با گفتن کلمات بد و ناپسند شخص یا گروهی  را مورد آزار و اذیت قرار دهند و یا آنها را کتک بزنند تا پول و دارایی آنها را به دست آورند و یا آنها را مورد تحقیر و تمسخر قرار دهند قلدری یا سلطه­ گری اتفاق افتاده است.

از طرف دیگر عنوان می شود زمانی که فرد یا گروهی دیگری را را نادیده بگیرند، او را کتک بزنند، هل بدهند و یا او را در اتاق زندانی کنند، یا در مورد او به دیگران دروغ بگویند و یا برعلیه او شایعه پراکنی کنند، وی را قربانی سلطه گری قرار داده اند.

 

دعوای پسران نوجوان

اگر زورگویی تکرار شد چه کنیم؟

رفتار اطرافیان برای اولین بار و هنگامی که تنها یک بار دیده شده قابل بخشش و گذشت است. کافی است که به فرد یا گروه مقابل بگویی که از این رفتار خوشت نیامده است. گاهی این ابراز می تواند با یک نگاه، یک اشاره یا یک جمله کوتاه باشد. بعد از آن نیازی به منتظر ماندن نیست و بهتر است به جای شنیدن نظر یا بحث بیشتر از آن جا دور شوی.

گاهی سلطه گری و رفتارهای ناخوشایند دیگران به منظور جلب توجه است. برخی نمی ­دانند چگونه می­توانند محبت و عشق خود را به فرد مقابل نشان دهند و به همین دلیل برای اینکه توجه او را به سمت خود جلب کنند رفتارهای پرخاشگرانه یا آزاردهنده دارند.

در این شرایط پیش ازهر اقدام دیگری اطمینان حاصل کنید که آیا فرد مقابل قصد ابراز محبت از این طریق نادرست را دارد؟ در این صورت اگر حتی احساس کردی که مقصود او صرفا جلب توجه است به کارهای دیگر او توجه نشان بده تا خیال او بابت دریافت نظر تو راحت شود و دست از مزاحمت بردارد.

اما در غیر از شرایط یاد شده تردید نیست که موقع جنگیدن فرا رسیده است، با این توضیح که هر جنگیدنی دعوا نیست. گاهی لازم است مراحل دیگری را هم مد نظر داشته باشی.

وقتی رفتار افراد قلدر در مدرسه ساده است چه کنیم؟

گاهی رفتارهای سلطه ­گرانه ساده­ تر از آن است که نیازی به دریافت کمک یا مداخله دیگران است. در این صورت لازم است ضمن ابراز خونسردی در رفتار، کاملا جدی و مصمم مقابل فرد یا گروهی که به قصد سلطه گری پرخاش می­ کنند بایستی. برای مثال اگر در کلاس تو را با لقب صدا میزنند با صدایی که بشنوند و بدون ترس هشدار دهی که رفتارشان تکرار شده و نتیجه خوبی نخواهد داشت، یا بگویی رفتارشان را پایان دهند.

اگر فردی که قصد اذیت دارد از یک موقعیت دعوا یا ناراحتی دیگر آمده است اصلا به تهدید و حرفها و رفتارش توجهی نکن زیرا او در جستجوی فرصتی برای خالی کردن خشم خود است و لزوما تو مقصود او نیستی، پس بهتر است نزدیک او نباشی.

به اندازه رفتاری که با شما می شود عکس العمل نشان دهید. 

اگر فقط تو را هل داده یا فقط یک کلام گفته با خودت قرار بگذار که تو هم بیشتر از یک جمله یا یک رفتار نداشته باشی، بیشتر از این به معنای شروع جنگ از سوی توست.

افرادی که از تو کم­ توان ­تر هستند را با زور و بازو جواب نده، هم برای خودت افت دارد هم ممکن است در پایان آثاری به مراتب بیشتر از چیزی که قصد اعمال آن داشتی به وجود آید که اغلب فاجعه بار است.

یادت باشد مطابق دین مبین اسلام هر گونه ایجاد خسارت بدنی اعم از اینکه حق با تو بوده یا نبوده شامل دیه می­شود و تا سالها بعد هم این دین به گردن تو باقی خواهد بود.

هم­چنین مطابق قانون جمهوری اسلامی ایران هرگونه فحاشی نیز شامل مجازات است پس برای اینکه صرفا خشمت را خالی کرده باشی مراقب جملات باش و سراغ دیگر راهکارهای مدیریت خشم برو .

بهتر است مقصودت را بدون به کاربردن ناسزا به داغ­ترین حالت و منطقی­ترین شکل بیان کنی و هرگز مشمول مجازات فحاشی نشوی. اصلا یکی از دلایلی که در دعواهای ایرانی از کلماتی مانند مهندس، تو می­ دونی، تو عاقلی و …. استفاده می ­شود برای فرار از همین مجازات است!

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
در چتروم با پسری آشنا شدم

قانون در مورد دعوا در مدرسه چه می گوید؟

یکی از تلخ­ترین جاهای دنیا که به واسطه شغلم در آن حضور داشته­ ام کانون­های اصلاح و تربیت یا به عبارت قدیمی دارالتادیب است. دیدن نوجوانانی که مجبورند اتهام قتل یا آسیب به دیگران را بر خود داشته باشند و به همین دلیل در زندان به سر برند بسیار تلخ است زیرا اغلب آن­ها ناخواسته به این شرایط گرفتار شده ­اند و اصلا تصور نمی ­کردند که ممکن است یک اقدام ساده تبدیل به این فاجعه شود و برای همیشه سایه آن در زندگی­شان بماند.

پای­بندی به قانون نشانه ترس یا بزدلی نیست، بلکه نشانه عقل و تدبیر است و همیشه برد با کسانی است که مدبر و دانا هستند. هر زمان در محیط مدرسه یا دیگر فضاهای اجتماعی رسمی حضور دارید و فرد یا گروهی که با سلطه گری ،قصد تعرض به امنیت و آرامش تو را دارد تنها کافی است مطابق قانون آن نهاد رسمی اقدام کنی و از طریق افرادی که برای همین منظور در آن مجموعه هستند از حقوق خودت دفاع کنی. در فضای کلاس، معلم و در خارج از کلاس و در سطح مدرسه معاون مسئولیت امنیت و رسیدگی به شکایت دانش­ آموزان را بر عهده دارند.

اگر بیرون از مدرسه نیز اختلاف و مزاحمت­ ها ریشه پیدا کرد و اطلاع یافتن والدین نتوانست به حل آن کمکی کند حتما می­توانی از پلیس انتظار مداخله داشته باشی که به کمک یک بزرگتر و شاهدان با تماس تلفنی 110 مراتب را گزارش کن.

بهره­ مندی از قانون بهترین راهکار برای مقابله با قلدری­هایی است که زورشان از تو بیشتر است و تصور درگیری با آنها با شکست همراه است.

 با سلطه گری ودرگیری

 

قوای بدنی را دست کم نگیرید.

تفاوتی ندارد دختر هستی یا پسر، حتما برای تقویت بدنت و زور و بازویت ورزش مناسبی انتخاب کن و همیشه دفاع از خود را بهانه ای برای یادگیری فنون رزمی و قدرت بدنی قرا بده. یادت باشد همیشه دعوا و جنگ به مدرسه و دانش­ آموزان مربوط نمی­ شود گاهی در سطح جامعه با جیب ­برها، متجاوزین، خلاف­کارها و افرادی که برای سودجویی به دیگران تعرض می­کنند روبه ­رو می­ شوی.

در چنین حالتی هم ­چنان مراحلی که اشاره شده را در نظر داشته باش چون همه ماجرا همان است اما در یک ورژن جدی­ تر و خطرناک­تر. در این میان کسانی که از قوای بدنی بهتری برخوردار هستند و فنون دفاع شخصی را می­ دانند آسیب کمتری می­بینند. گاهی با یک اشاره درست از فنون رزمی، فردی که قصد تعرض یا دزدی دارد منصرف می ­شود و از شما فاصله خواهد گرفت. در عین حال هم­چنان بهره­ مندی از قوانین و استفاده از مجریان آن در جامعه توصیه می­ شود.

 با سلطه گری وآزار رساندن

فن آخر برای دعوا در مدرسه 

یکی از مهم­ترین نکات درباره مواجهه با رفتارهای سلطه­ گرانه این است که هرگز نشانه ­ای از اینکه می ­ترسی نشان نده. اگر تو را مسخره می­ کنند ، تهدید می شوی، اذیت می­ کنند و … تلاش کن با رفتارهایی از جمله نگاه کردن در چشمان طرف مقابل، بالا گرفتن سر، دادن شانه­ ها به عقب، با صدای بلند صحبت کردن، خونسرد بودن، لبخند زدن، بی­ تفاوت بودن نسبت به آنها، نشان دادن بی تاثیری و کوچک بودن این قبیل رفتارها در خود به گونه­ ای نشان دهی که نمی ­ترسی.

البته این بدان معنا نیست که آن­ها را تحریک به ادامه رفتارشان کنی، بلکه فقط اطمینان داشته باش که نشانه ترس در تو دیده نمی ­شود. برای این کار حتما مدیریت خشم، مدیریت ترس، مدیریت خود و مباحثی از این دست را بیشتر مطالعه و تمرین کن. در عین حال شیوه­ های تقویت اعتماد به نفس را دنبال کن.

دکترلیلا سلیقه دارمشاور

 

به نوجوانان برای پرهیز از خشم ، مهارت های زندگی را بیاموزیم

3.9/5 - (33 votes)

‫332 نظر ارسال شده در “ترفندهایی برای آقا پسرها؛ در دعوای مدرسه چگونه از خود دفاع کنیم؟

 1. مهدی :

  من از شهرستان اومدم تهران از کلاس اول الان۱۲هم هستم بچه ها عضیت میکردن منم هی هروز بدبختی دعوا میکردم الان با هرکس که دعوا میکردم الان رفیقم ،بخاطره اینکه زورگویی نمیزاشتم بکنن بهم الان همه باهم رفیق شدن هیچ وقت به کسی زور نکید چون کارما میگیرتون همیشه حواستان باشد زور نگید

 2. علیرضا :

  سلام دوستان اومدم بهتون یک چیزی بگم در مورد دعوا بزار بهتون فحش بدن فحش بد بدن بسپاریدش به خدا نگران نباشین خدا ما رو دوست داره در ضمن اگر اومدن تنه بزنن اشکال ندارد بزار بزنن بیشتر از این نیست که دو تا چک بخورید ولی اگر ادامه بدین دو روز دیگه اگر اومدن بدجوری زدنتون و شما اون رو زدین کار به دادگاه کشید نگی که نگفتی دیدم که میگم یکی از دوستانم بی دلیل دنبال دعوا میگشت بعد یک جوری ازش شکایت کردند پدرش درآمد در کل من با اون فرد دیگه حرف نمی زنیم

 3. امیرعلی :

  به نظر من که بهترین تکنیک برای دفاع و جلمه در مدرسه فقط جودو هست چون حتی می تونی اگر یک پای حریف جلوت باشه راحت بزنیش توی فیلم های داخل آپارات میبینم یکی پاهایش جلوی جلوش هست ولی فقط میخواد مشت بزنه بعد جودو این خاصیت رو داره که بدون هیچ آسیبی به حریف ، حریفت رو بزنی و در هر شرایطی میشه زدش . لطفا شما هم بگید که نظر من درست هست یا نه؟

 4. احسان :

  سلام خسته نباشید من چند وقتیه دوست که چه عرض کنم بچه های کوچه خیلی ازارم میدن تا منو میبینن میگفتن به جونم میزننم نه ناز ها محکم میزنن منم که میترسم بزنم یه‌چیزشون بشه چون کمربند آبی کیک بوکس هستم دیگه از شورش در آوردند توی واتساپ فروش خار مادر میدن من باید چیکار کنم آیا از فنون کیک بوکس استفاده کنم همشون هم از من بر گترن لطفاً جوابمو به این ایمیل ارسال کنید. ممنون

  • جمال رادفر :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار : دوست خوبم
   چیزی که مسلم است هرگز توصیه نمی کنم تو هم جواب رفتار ناشایست آنها را با زدن بدهی.
   می دانم که گاهی لازم است جواب دندان شکنی به کسانی که مسخره می کنند داد ولی همیشه هم راهش زدن نیست.
   بی اعتنایی، کم اهمیت دانستن حرف و رفتار آنها . با قاطعیت مخالفت کردن به رفتارشان، تذکر دادن و مواردی از این قبیل می تواند موثرتر از کتک زدن باشد.

  • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار : دوست خوبم
   چیزی که مسلم است هرگز توصیه نمی کنم تو هم جواب رفتار ناشایست آنها را با زدن بدهی.
   می دانم که گاهی لازم است جواب دندان شکنی به کسانی که مسخره می کنند داد ولی همیشه هم راهش زدن نیست.
   بی اعتنایی، کم اهمیت دانستن حرف و رفتار آنها . با قاطعیت مخالفت کردن به رفتارشان، تذکر دادن و مواردی از این قبیل می تواند موثرتر از کتک زدن باشد.

 5. م :

  چند وقت پیش یکی بهم فحش خار مادر داد ولی بعد از ان موقع دیگه جرات نمی کرد بهم بگه شما

 6. علیرضا :

  خب ببینید دو تا سوال داشتم
  ۱-اگه کسی مارو مسخره میکنه مثلا لقبی برامون میزاره و همچنین بقیه دوستان منو با اون لقب صدا میکنن و مورد آزار من میشه،من باید چکار کنم؟اینو توضیح بدید لطفا

  ۲-اگه بچه ای ۹ ۱۰ ساله مارو با همون لقب صدا میکنه ما باید چیکار کنیم؟،

  • رها :

   اره این واقعا ازار دهندهست که تورو حتا تو گوشیشونم با اون لقب سیو کنن…اه هم بهشون بگی.میگن تو بیجنبه ای…

  • جمال رادفر :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار:
   دوست خوبم
   وقتی کسی با لقبی تو را صدا میکنه دو حالت داره یا ممکن هست مثل اون بچه ۱۰ ساله اصلا متوجه مسخره کردن نباشه یا ممکن است او یا دیگر دوستان می‌دانند که مسخره می کنند و این کار را انجام می دهند.
   در هر دو حالت اولین پیشنهاد حرف زدن است. در قدم اول تصور کن و فرض را بر این بگذار که طرف مقابل نمی داند کار اشتباهی می کند پس توضیح بده که این کار مسخره کردن است و موجب اذیت تو است و انتظارت را به روشنی بگو که می خواهی دست از این کار بردارند.
   در قدم دوم اگر هم‌چنان به این کار ادامه داد بگو که نسبت به او بی اعتنا می شوی و اصلا زمانی که با همان لقب صدا می کنند پاسخ نده.
   از این کار خسته نشو و هم چنان با رفتار و گفتارت اشتباه بودن کارشان را متذکر شو و خیلی در این باره جدی باش.

 7. منا :

  به نظر من دعوا چیز خوبی نیست ولی اگر طرف مقابلت قصد داره که به تو آسیب برسونه،می تونی از خودت دفاع کنی وطوری دفاع کنی که طرف آسیب یا خونریزی نبینه،چون خسارت داره.به نظر من کسایی که دفاع شخصی رفتن یا رزمینکارن،اونا بهتر از خودشون دفاع می کنن که طرف مقابلشون آسیب نبینه.

 8. خاکی :

  تو دعوا دیگه تاکتیک و تکنیک به درد نمیخوره فقط اینو میدونید که باید بزنید اگه دعوا بشه طرفو نزنی اون ترو میزنه اگه بزنی هم میز پس بهتره ترسو ول کنی بزنی یا ۳تا میخوری ۲تا میزنی🔫🔪🔪

 9. Mobin :

  دوستان عزیز ازتون یه سوال داشتم من یه دوست دارم اسمش محمد علی ولی پور از کلاس اول باهاش دوستم الان داره قلدری می‌کنه داداشمو میزنم ولی من بهش هیچی نگفتم بنظر شما چیکارش کنم
  (در ضمن ما با هم دیگه میریم کلاس ریاضی پیش باباش داخل خونه اونا؟)

  • .... :

   منتا کسی باهام دعوا نکنه نمیزنمش تاحالا فقط با دوستام دعوا کردم که اونم شوخی بوده ولی خب دعوا نمیکنم ولی وقتی دعوا میکنم بد بلایی سر یارو میارم هربارم دعوا میشه من نیستم🤣فقط یه بار توپمو دزدین که دویدم دنبالشون و توپمو گرفتم ازشون و… دوستامم داشن منو نگاه میکردن

  • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار:دوست خوبم
   بهترین کار این است که به خودش بگویی که متوجه زورگویی و کتک کاری او با برادرت شده ای و خیلی جدی بخواهی که این کار را ترک کند. اما اصلا او را به چیزی تهدید نکن.
   در عوض با برادرت صحبت کن و کاری کن که بتواند خودش از حقش دفاع کند حتی شده با کلام.
   اگر این راه ها جواب نداد و او از این کار خود دست نکشید در این صورت بد نیست مقابل پدرش و در حضور خودش از این رفتار گله کنی و خطاب به پدرش بپرسی به نظر شما من چه کاری می توانم انجام دهم. فکر می کنم این کار هم نی تواند در نهایت ختم دهنده رفتار نادرست او باشد.

  • علی شیاسی :

   سلام لعنتی اگه جای تو بودم با یک وسیله‌ای داعش میکردم با طناب گره گره ای خونشونهم نمیرفتم. زیر منت هم نمیرفتم.

 10. ابوالفضل :

  حاجی ما اهل دعوای مدرسه نیستیم چون شانس نداریم وقتی دعوا میشه کتک میخوریم مسئول مدرسه نمیبینه ولی تا می آیم بزنیم مسئول تو صورتمونه

  • ااا :

   تو مدرسه ما اگه دعوا شد شد دیگه کسی کاری به مسئول نداره فقط همو میزنن😂🤣🤣🤣

  • یوسف :

   سلام من تازه وارد یک باشگاه تکواندو شدم و سر یک موضوع کوچیکه با یه کم بند مشکی دعوام شده. تو چت واتساپ حالا هم چون اون دوست و آشنا زیاد داره قراره که بعد باشگاه درگیرشیم خب منم نمیتونم مقابل ۱۰نفر مقاومت کنم

  • parsa :

   من اهل دعوا نیستم و همش چربیم ولی به خاطر جثم که چاقیمو نشون نمیده انگار ورزشکارم. خلاصه اصلا حرف زورو نمیپذیرم به همین خاطر یکی که خیلی قلدر بئد بت هم دعوا کردیم و چنان کتکش زدم که فقط ازش خون می چکید ولی ازون به بعد آدم شد و رفیق شدیم و هنوز که هنوزه جای ضرباتم رو صورتشه. اصلا اهل دعوا نباشید ولی اگه زور کفتن یا دعوا کردن از خودتون محافظت کنید

 11. محمدمهدی رضائی :

  وقتی که قدرت دفاع از خودت رو نداری بهتره از کسی که قدرتش رو داره کمک بگیری
  البته گاهی نمی شه از کسی کمک گرفت
  اونموقع دیگه باید از جایی بزنی که نباید بزنی
  چون اگه نه بتونی فرار کنی نه بتونی از کسی کمک بخوای دیگه چاره ای برات نمی مونه
  ما ترکا یه مثل داریم که می گه اگه گربه رو تو بن‌بست گیر بندازی بر می گرده صورتت رو پاره پوره می کنه خب برای اون موقع باید جا های حساس بدن رو بشناسین که بتونین ضربه بزنین😐

 12. بنده خدا :

  ای کارا چی چیه باید مث سگ بکوبیش باز بسازش
  😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣

  • علیزاده :

   من خودم ب موقعش غولم یادمه یارو داداشمو زده بود بعد همه میگفتن تو اون محل این یارو خیلی وحشی و قلدره‌‌‌ مثلا رئیس اون دور و ورا بود جوری زدمش نمیتونست راه بره تا تیکه پارش کردم الانم یکی هس تو کلاس ورزشیم میخواد در بیفته نمیدونم خاکش کنم یا نه

   • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

    پاسخ خانم دکتر سلیقه دار :دوست خوبم
    دفاع از خود یک‌چیزه و به رخ کشیدن خود چیز دیگری است.
    با اولی امکان‌رفتار پهلوانانه هست و با دومی نه.
    توصیه من اینه که اگر مورد حمله او قرار گرفتی یا زیادی به تو کار داشت در این صورت به بهانه دفاع از خودت خاکش کن در غیر این صورت هیچ کاری نکن.

 13. کسری :

  من یه دوست دارم کلهم می خواد دعوا بگیره می تونمم بزنمش فقط نگران اینم نایک اووت بشه صلاحم داره ولی این مشکلمه جوی باشم،؟

 14. هستی :

  خودت قدت چند متره و وزنت چند کیلو هست
  به این ها هم باید توجه کنی
  همینطور به توده بدنی و قدرت تو و اون

 15. ایلیا :

  مگه اصلا با آدم ۲.۳۰ متری دعوا کردی به نظر من یه چهار چوبی بیار بکوب رو سرش خخخخخ

 16. ایلیا :

  من یه مزاحم توی محلمونه هی بهم گیر میده و توی مسایل خانوادگی دخالت میکنه و هرچی بهش هشدار میدم انگار نه انگار پیشنهاد شما چیه دوستان کونگ فو کارم هستم

  • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

   دوست عزیز مقاله سلطه گری که نوشته خانم دکتر سلیقه دار هست در همین سایت و پایین مقاله می توانی ببینی مطالعه کن راهکارهای خوبی داره

  • cobrakai :

   کاری باهاش کن که ایران با سفارت امریکا نکرد.این چه سوالیه میپرسی بگیر بزنش.والا

 17. بروسلی :

  اصولا طرف دعوا نرید اما اگر درگیری فیزیکی اجتناب ناپذیر بود دو حالت داره ؛ یا شما یک رزمی کار هستید که از پس طرف برمیاید یا برعکسش آمادگی جسمانی طرف از شما بیشتره (که معمولا از نوع دومی هستیم خخخ).برا مقابله با قلدر هایی که از شما قویتر هستن چند جلسه برید کلاس دفاع شخصی و فنون مبارزه خیابانی رو اموزش ببینید که چطور به طرف ضربه بزنید گارد چطور ببندید و …. البته بعضی وقتا (البته نه همه جا چون اگه بگیرنت جرمش سنگینه).موفق

 18. ALIREZA :

  اقا چیزایی که گفتی واسه جدا کردنه من داخل مدرسه یکی رو به قصد کشت مرگوندم نابود شد برو یه چیزی درسی یاد بده…….

  • Alireza(sh) :

   سلام ممنون از شما ولی این ها زیاد بدرد نمیخوره چون کسی که زورگوست رو باید بزنیم تا بدونه نمیتونه تا ابد زور بگه و اگه نزنیم زور گفتنشو بیشتر می‌کنه
   من هم همین مشکلو دارم دقیقا همیشه کارهایی رو که گفتید کردم اما مثل اینکه نمیخوان از کارشون دست بر دارن من در جایی که زندگی میکنم این چند روزگو هستند یک یا دو سال هم از من بزرگتر اند اما از لحاظ جثه،جثه من بزرگ تره تقریبا و بدنم عضلانی تره و ۱سال و نیم هم کشتی رفتم و خواهم رفت اما نمیدونم بالاخره درگیر شم یا نه

 19. Saeid :

  خخخخ من دعوا زیاد افتادم یکیشونو که اینقدر زدم از دهن و بینیش خون اومد ولی خدایی سایت مسخره ایه

 20. Bs :

  داداش تو هم با اون قلدر ها فرقی نداری😒بعدشم به همین رفیق بازیهات ادامه بده ، تو هم با رفیق بتزی خوشی امیدوارم رفیق برات با معرفت باشه ، از همین حرفت که میگی :((بتید مثله من دعوایی باشید .))معلومه چجور شخصیتی داری! خلاصه با همین چیزا مثل دعوا ، رفیق بازی و … موفق باشی

  • Bs :

   خلاصه همه باید دعوایی باشید مثله اون 😆😆😆😆خدایا اگه تو دعوا ناخودآگاه زدی طرف رو کشتی رفتی پایه چوبه دار اونوقت میفهمی که دنیا دست قانون و عقله و نه دست آدمایی دعوایی مثله تو ، دوستان اصلا دعوا نکنید مگه اینکه مجبور باشید

  • Alireza(sh) :

   سلام ممنون از شما ولی این ها زیاد بدرد نمیخوره چون کسی که زورگوست رو باید بزنیم تا بدونه نمیتونه تا ابد زور بگه و اگه نزنیم زور گفتنشو بیشتر می‌کنه
   من هم همین مشکلو دارم دقیقا همیشه کارهایی رو که گفتید کردم اما مثل اینکه نمیخوان از کارشون دست بر دارن من در جایی که زندگی میکنم این چند روزگو هستند یک یا دو سال هم از من بزرگتر اند اما از لحاظ جثه،جثه من بزرگ تره تقریبا و بدنم عضلانی تره و ۱سال و نیم هم کشتی رفتم و خواهم رفت اما نمیدونم بالاخره درگیر شم یا نه

 21. شکیبا :

  به نظر من باید دعوا کنین….بعضیا دیگه خیلی پروشدن…..دعواکه بکنید برنده شمایید البته اگه بدنتون قوی باشه و اعتماد به نفس داشته باشین توی مدرسه بچه دعوا باشین تا همه بترسن…..دقیقا مثله خودم….درسته این راه اشتباهه ولی دهنه بعضیارو باید بست….دیگه باید بفهمن دنیا دسته کیه……مخصوصا اگه پای رفیقم باشه جوری میزنمش دیگه نتونه پاشه…..

 22. XXX :

  اخرین باری که با دو تا افغانی دعوا کردم طرف از پشت با اجر زد تو سرم فرار کردخخخ.رفیقش ولی موند از پشت با چوب زدم به سرش خخخخ

 23. ناشناس :

  دعوای خاکسفیدی کن یه جوری بزن بلند نشه
  من اخرین باری که دعوا کردم مشتم توسرش خورد شد که تا الانشم باد داره درد میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *