جلال و شکوه مردان ایرانی در خطر است

t جلال و شکوه مردان ایرانی در خطر است

 یک جامعه شناس: آرایش کردن پسران به فروپاشی نظام اخلاقی در جامعه برمی‌گردد

روانشناسی

این روزها دیدن پسران با آرایش دخترانه در خیابان‌های شهر زیاد شده است. پسرانی که کمتر شباهتی به پسران نسل قبل خود دارند و گرایش به داشتن ظاهر زنانه در آنها بیشتر دیده می‌شود. تنوع طلبی پسران امروزی به حدی رسیده که کارخانه‌های سازنده لوازم آرایشی نیز بیکار ننشسته اند و انواع ست‌های لوازم آرایش مردانه را روانه بازار کرده‌اند تا از قافله زن نما شدن پسران و مردان عقب نمانند. آمار استفاده 7 درصدی از لوازم آرایش توسط مردان در ایران نشان از اقبال پسران و مردان جوان ایرانی به استفاده از لوازم آرایشی دارد که تا قبل از این به عنوان لوازم آرایش زنانه شناخته می‌شدند.آرایش مردان

انواع کرم، رنگ‌های مخصوص گریم، انواع ژل، آدامس و چسب مو، اسپری‌های خوشبو‌کننده، ریمل، سایه چشم و… که تا پیش از این به عنوان لوازم آرایش زنانه شناخته می‌شدند این روزها در سالن‌های آرایش مردانه به وفور یافت می‌شوند و میزان استفاده از آنها کم‌ کم به قدری زیاد شده است که بیم آن می‌رود گوی سبقت را در استفاده از این لوازم آرایش از سالن‌های آرایش زنانه بربایند.

استفاده از لوازم آرایش توسط مردان و پسران جوان در حالی در کشورمان اتفاق می‌افتد که بر اساس آمارها سن استفاده از لوازم آرایش نسبت به دو دهه گذشته در کشورمان 10 سال کاهش یافته و به گفته کارشناسان نوجوانان 17 ساله نیز که تا دهه‌های گذشته در استفاده از لوازم آرایش محتاط‌ تر عمل می‌کردند این روزها گوی سبقت را از مادران خود ربوده‌اند. این در حالی است که ایران در مصرف لوازم آرایشی دارای رتبه دوم در آسیا و رتبه هفتم در جهان است و اگر وضع به همین منوال پیش برود احتمال اول شدن در دنیا را در مصرف لوازم آرایش نباید نادیده بگیریم.

به گفته کارشناسان گرایش به داشتن ظاهر زنانه توسط مردان می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، تنوع طلبی، کنجکاوی و ابراز وجود از دلایلی است که جوانان به اقتضای سن‌ شان حاضر به استقبال از هر نوع تغییر می‌شوند تا از این طریق بتوانند در گروه همسالان و در مرحله بعد در مقابل جنس مخالف خود ابراز وجود کنند و مورد توجه قرار بگیرند. دکتر جعفر بای با اشاره به رواج استفاده از آرایش‌های زنانه در میان پسران، به تهران امروز می‌گوید: طبیعتا همه انسان‌ها گرایش به جلوه‌گری و خودنمایی دارند، بخصوص جوانان که علاقه‌مند هستند با نمایاندن خویش بیشتر در جامعه دیده شوند اما نکته قابل توجه این است که برخی از جوانان برای اثبات خود و برای تحسین دیگران خود را با شیوه‌های نامناسب می‌آرایند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
9 راهکار برای مقابله با بی حوصلگی نوجوانان در مدرسه

به گفته این جامعه‌شناس، اینگونه پسران برای اثبات خویش و خودنمایی در جامعه از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند این در حالی است که در گذشته داشتن اخلاق پهلوانی و قهرمانی و داشتن زور بازو معیار اصلی برای «مرد بودن» پسران نامیده می‌شد اما این روزها مورد توجه قرار گرفتن به سبک آرایش زنانه ساده‌ترین و سهل‌ الوصول‌ ترین روش برای افرادی است که نمی‌توانند با قدرت بازو و توانایی‌های ذهنی خود را به جامعه نشان دهند و از آسان‌ترین روش یعنی تغییر در چهره و ظاهر استفاده می‌کنند تا تحسین دیگران را نسبت به خود داشته باشند. به گفته این جامعه‌شناس، آرایش کردن پسران به کمبود اعتماد به نفس، ضعف، تزلزل باورهای اعتقادی،‌کمرنگی اندیشه‌های دینی، سستی اصول اخلاقی و مذهبی و فروپاشی نظام اخلاقی در جامعه برمی‌گردد به همین دلیل است که روز به روز شاهد افزایش انواع جراحی‌های زیبایی در مردان و پسران جوان هستیم.

آرایش مردان

لوازم آرایش مردانه

مغازه‌های لوازم آرایشی این روزها مملو از لوازم آرایش زنانه و مردانه‌ای است که به تفکیک از هم جدا شده‌اند تا مشتری با خیال راحت جنس و مارک مورد نظر خود را انتخاب کند. اگر تا چند سال قبل خرید کرم ضد آفتاب بدون رنگ برای مردان مایه خجالت بود و استفاده از آن در ملاعام باعث خجالت و شرمساری می‌شد این روزها اما استفاده از انواع کرم‌های آرایشی، پنکیک‌های مردانه، ریمل، فرمژه و برق لب به موضوعی عادی برای پسران تبدیل شده است. پسرانی که حاضرند ساعت‌ها در سالن‌های آرایش مردانه وقت بگذارند تا در نهایت زمانی که از سالن بیرون می‌آیند بیشتر ظاهری دخترانه داشته باشند تا مردانه.

آرایش مردان

سالن‌هایی که مسئولان آنها نیز برای جذب هر چه بیشتر مشتری خود را به شکل و شمایل دخترانه درآورده‌اند و به دیوارهای سالن نیز تصاویری از پسران ابرو برداشته، اصلاح کرده، با مدل‌های عجیب و غریب آرایش مو خودنمایی می‌کنند. اصلاحات آرایشی در آرایشگاه‌های مردانه اما کمی با سالن‌های آرایش زنانه متفاوت است.اگر چه در قدیم اصطلاحی رایج بود با این مضمون که «مرد است و ابرویش» اما این اصطلاح این روزها جایگاهی نزد پسران ندارد و آنچه در آرایشگاه‌های زنانه به برداشتن ابرو معروف است در سالن‌های آرایش مردانه به آن «کار ابرو» اطلاق می‌شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
روش مطالعه صحیح برای امتحانات

اقدامی که در سالن‌های آرایش مردانه صندلی مخصوص به خود را دارد و پیرایشگران مجربی که گفته می‌شود دوره مخصوص این کار را دیده‌اند «کار ابرو» را برای مشتریان جوان و بعضا دامادها با هزینه 15 تا 30 هزار تومانی انجام می‌دهند. در کنار اینها کارهایی از قبیل مش و رنگن یا رنگ‌های مد سال که یخی و تیتانیومی است نیز مشتری‌های فراوانی دارد. مشتری‌هایی که بیشتر ترجیح می‌دهند به جای استفاده از فویل از کلاه برای مش کردن استفاده کنند تا مش‌هایی یک دست‌ تر داشته باشند.

کمرنگ شدن نقش پدران در خانواده

مسعود آبیار، روان‌شناس و مشاور خانواده با اشاره به اینکه الگو پذیری نقش مهمی در رفتار آینده نوجوانان و جوانان دارد، می‌گوید: آنچه مسلم است اینکه پسران بعد از  7     سالگی تمایل بیشتری به گذراندن وقت خود با پدر دارند و به همین دلیل است که بیشترین الگوی رفتاری و جنسیتی را در این سن و سال از پدر خود می‌گیرند اما مشکل زمانی است که ارتباط پدر و پسر به دلایل مختلفی کم می‌شود و پدر فرصت کافی برای بیشتر وقت گذاشتن با پسر را ندارد و ناچار الگوهای مادرانه به جای الگو پدر جایگزین می‌شود و این پسران به الگوهای جنسیتی زنانه تمایل پیدا می‌کنند.

به گفته وی زمانی که پدری برای پسرش وقت نمی‌گذارد پسر خانواده جذب الگوهای زنانه‌ای مثل آرایش یا مهمانی‌های زنانه می‌شود و به سمت عملی کردن آنها پیش می‌رود. دلیل دیگری که می‌توان برای این کار عنوان کرد فضای باز ارتباطی و آشنایی با دیگر الگوهای فرهنگی است. الگوهایی که مخصوص دنیای غرب بوده و این رفتارها را تقویت و تشویق می‌کند و زمینه‌های فکری را به‌ وجود می‌آورد. آبیار تاکید می‌کند: یکی از راه‌های موثر برای مقابله با چنین پدیده‌ها این است که پدران در ارتباط‌ با فرزندان‌ شان سرمایه‌گذاری کنند و وقت بیشتری را با آنها بگذرانند و نقش تربیتی خود را به خوبی ایفا کنند. همچنین کودک باید با یکسری برنامه‌های فرهنگی موثر تربیت شود که تاکید روی تفاوت‌های جنس مذکر و مونث و کارکردهای هر جنس را داشته باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
گاهی وقتا حالت افسردگی پیدا میکنم و نمیتونم خودمو کنترل کنم

جعفر بای نیز در این باره می‌گوید:‌ زمانی که نیازهای کاذب در خانواده به‌ وجود می‌آید موازنه دخل و خرج در خانواده از بین می‌رود و پدر اسیر تولید سرمایه برای هزینه‌های خانواده می‌شود و به این ترتیب نقش پدرانه در خانواده کمرنگ می‌ شود و جایگاه پدری به سستی می‌گراید. این در حالی است که جوان امروزی اسیر مسائل ظاهری همچون زیور آلات زنانه، بلند کردن موی سر، آرایش کردن ، تاتو، انجام جراحی‌های زیبایی، رنگ و مش کردن مو، از بین بردن چین و چروک صورت و… می‌شود و تلاش می‌ کند تا در حالت مردانگی چهره‌ای زن واره داشته باشد.

به گفته بای مشکل ما این است که در گذشته چین و چروک در چهره مردان قداست داشت و ارزشمند محسوب می‌شد. مردان در گذشته نیازی به رنگ کردن موی سر نداشتند چرا که سفید شدن موها مظهر کارآزمودگی و منشا عزت و احترام و مبنای عزت و افتخار برای یک مرد بود اما به‌ دنبال تغییر در نظام ارزشی جامعه تعصبات اعتقادی و قومی نیز دستخوش تغییر شده‌اند و نکته تاسف‌ آور ماجرا آن جاست که جوامع روستایی نیز از این تغییرات به دور نبوده‌اند و این روزها می‌ توان جوانان روستایی را نیز با ظاهری زنانه مشاهده کرد.آرایش مردان

آمار سازمان بهداشت جهانی حکایت از فروش 22 رژ لب در هر ثانیه در جهان دارد حالا با استقبالی که جوانان ایرانی از آرایش کردن از خود نشان می‌دهند بعید نیست که دست کم یکی از این رژ لب‌ها نیز در ایران توسط پسران خریداری شود تا ظاهرشان بیشتر شبیه دختران شود، ظاهری که نه تنها از آرایش صورت گذشته بلکه به رنگ و مش کردن مو، انواع بافت‌های فانتری، اکستنشن، پاکسازی و جوانسازی صورت و انواع تاتوهای ریز و درشت تک رنگ و چند رنگ با قیمت‌های سر به فلک کشیده، رسیده تا شاید در سایه این تغییرات جوان‌ تر و جذاب‌ تر به چشم بیایند و در موقعیت‌های خانوادگی و شغلی موفق‌تر باشند.

                                                                                             منبع: تهران امروز

 

t جلال و شکوه مردان ایرانی در خطر است
امتیاز به این نوشته

‫3 نظر ارسال شده در “جلال و شکوه مردان ایرانی در خطر است

  1. ابولفضل :

    به نظر من اون دسته پسرایی که به هر نحوی مشکل روحی دارن و میخوان که خودشونو به اطرافیان به خصوص جنس مخالف نشان بدهند میان ارایش میکنن پسرایی که از هیچ جایی نتونسن خودشونو به رخ بکشن نه تو درس نه تو ورزش ونه تو کارو شغل اینا اون دسته پسرایی هستن که تداخل شخصیتی دارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *