داستان ضرب المثل های فارسی؛ آب زیر کاه

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی:

آب زیرکاه.سایت نوجوان ها (1)اصطلاح آب زیر کاه مختص به یک حقه جنگی و نظامی در زمان های قدیم بوده است. معمولا توسط سپاه و لشکری که از نظر قدرت در موضع ضعف بوده است، این ترفند به صورتی که در ذیل گفته می شود انجام می گردیده است.

زمانی که دو لشکر به مصاف هم می رفتند و رو در روی یکدیگر قرار می گرفتند، لشکری که در موضع ضعیف تری قرار داشت، معمولا فرار را بر قرار ترجیح می داد. لشکر ضعیف تر عقب نشینی می کرد تا بتواند در مدتی که جنگ را به تاخیر می اندازد، خود را تقویت کند یا جنگ را در مکانی آغاز نماید که بتواند با موانع طبیعی یا دست ساز موضع خود را بالاتر ببرد. 

وقتی که به زمینی صاف می رسیدند که هیچ یک از عوارض طبیعی مانند کوه، تپه و یا دره و جنگلی وجود نداشت، زمین را گود می کردند و در آن آب می ریختند تا زمین کمی باتلاقی شود. بعد روی آن را با کاه می پوشاندند و زمانی که دشمن به آنجا می رسید، پیاده نظام در آن منطقه فلج می شدند و توانایی حرکت نداشتند و باید چند روزی صبر می کردند تا تجهیزاتی آماده شود که بتوانند از گودال های باتلاقی عبور کنند و در این مدت لشکر ضعیف می توانست استحکامات خود را قوی تر کند و چه بسا پیروز جنگ می شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
داستان ضرب المثل های فارسی؛ یک خشت خام هم بگذار رویش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *