, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

چند نوع حشره داریم؟

World of Insects.nojavanha (3)

حشرات موجوداتی کوچک هستند با ۳ جفت پا و بدنی که از ۳ قسمت اصلی (سر، قفسه سینه و شکم) تشکیل شده و پوشش بیرونی با پوست سخت دارند. حشرات جزء گروه بندپایان هستند، بدین معنی که آن ها ستون فقرات ندارند. بیش تر آن ها دو جفت بال و یک جفت شاخک دارند. حدودأ ۹۰۰۰۰۰ گونه از حشرات در جهان توسط زیست شناسان و محققان حشره شناس شناخته شده و تخمین زده می شود که هنوز میلیون ها نوع حشره شناخته نشده در دنیا وجود دارد. حشرات در همه جا هستند و محل سکونت خاصی ندارند.

طبق نظر محققان، سوسک ها بیش ترین جمعیت حشرات را تشکیل می دهند.

علت گوناگونی حشرات چیست؟

زیست شناسان باور دارند که تنوع حشرات علل مختلفی دارد. پوشش محافظ خارجی آن ها از آسیب دیدن شان جلوگیری می کند. توانایی پرواز آن ها علت دیگر حفظ نسل شان می باشد زیرا می توانند به راحتی از دشمنان خود فرار کنند. از آن جا که کوچک هستند به غذای کمی نیاز دارند و با مقدار کمی غذا مدت زیادی می توانند زنده بمانند. علاوه بر این، جثه کوچک شان به آن ها این امکان را می دهد که حتی در ترک یا شکاف هر محیطی زندگی کنند.

بر طبق تحقیقات، حشرات از زمان های دور روی زمین زندگی می کرده اند. قدیمی ترین گروه از حشرات بر روی زمین سوسک ها هستند که برای اولین بار از حدود ۳۰۰ میلیون سال پیش دیده شده اند.

حشرات چگونه رشد می کنند؟

World of Insects.nojavanha (4)

رشد حشرات از طریق فرآیند دگردیسی صورت می گیرد. به این معنی که آن ها در جریان رشد خود تغییر می کنند. گروهی از حشرات که تحت دگردیسی کامل قرار می گیرند شامل سوسک ها، پروانه ها، زنبورهای عسل، مورچه ها و مگس ها می شود. چرخه زندگی همه این گروه ها با گذاشتن تخم شروع می شود. موجودی به نام لارو که به شکل کرم است از تخم بیرون می آید. این کرم از پوست خود تغذیه می کند تا وقتی که رشد کرده و بزرگ تر شود. بعد از آن وارد مرحله شفیره می شود. در این مرحله کرم به دور خود پیله ای می پیچد و بعد از مدتی به عنوان یک حشره بالغ مانند سوسک و پروانه که بسیار با لارو از تخم بیرون آمده  متفاوت است بیرون می آید.

برخی دیگر از حشرات، دگردیسی کامل ندارند بلکه طی تغییرات تدریجی تبدیل به حشره ای بالغ می شوند. این گروه شامل شته ها، جیرجیرک ها، ملخ ها و سنجاقک ها می شوند.

این گروه حشرات بعد از بیرون آمدن از تخم، پوره نامیده می شوند. پوره به تدریج رشد کرده و بعد از تغییر اندازه و ریختن پوست اولیه، پوست می اندازند و به حشره بالغ تبدیل می شوند.

چرا پروانه ها و حشرات از گلی به گل دیگر پرواز می کنند؟

World of Insects.nojavanha

این حشرات پرواز از گیاهان مختلف را برای تغذیه از شهد شیرین آن ها انجام می دهند. آن ها از قند شهد این گل ها و گیاهان برای تأمین انرژی خود استفاده می کنند. گرده حاوی پروتئین، چربی ها، ویتامین ها و موادمعدنی است. بسیاری از حشرات گرده را توسط بدن خود از یک گل و گیاه به گیاه دیگر انتقال می دهند و با این کار عمل لقاح یعنی تولید مثل گیاهان را باعث می شوند.

چرا چشم حشرات از هزاران لنز تشکیل شده است؟

World of Insects.nojavanha (2)

بیش تر حشرات از جمله زنبورها و سنجاقک ها، دو چشم بزرگ دارند. گاهی اوقات چشم حشرات ترکیبی از هزاران لنز می باشد و به آن ها این امکان را می دهد که میدان دید وسیعی در جهات مختلف داشته باشند. این میدان گسترده دید، حشرات را قادر می سازد تا کوچک ترین جنبش را دیده و عکس العمل نشان دهند. این عکس العمل گاهی برای فرار از دست دشمن و نجات جان شان و گاهی برای گرفتن شکار و تغذیه شان می باشد.

این مورد به احتمال زیاد برای شما پیش آمده که گاهی از کشتن مگس در حال پرواز منصرف شده اید زیرا تقریبأ گرفتن حشرات در حال پرواز کاری غیر ممکن است.

علت وجود نقاط چشم مانند بر روی بال پروانه ها چیست؟

World of Insects.nojavanha (5)

وجود اشکال و لکه های دایره ای بر روی بال برخی پروانه ها و شاپرک ها، تصوری از چشم بزرگ حشره را به وجود می آورد. این یک نوع مکانیسم دفاعی است. هنگامی که یک پرنده یا حشره ای دیگر تلاش می کند تا پروانه را شکار کرده و بخورد، او بال خود را باز کرده و این تصور را برای دشمن خود ایجاد می کند که جانوری با جثه بزرگ و چشم هایی درشت در مقابلش وجود دارد و در حمله به آن تردید می نماید. در این فاصله پروانه فرصت فرار را پیدا کرده و جان خود را نجات می دهد.

بزرگ ترین حشره روی زمین چیست؟

World of Insects.nojavanha (6)

از نظر طولی، بزرگ ترین (دراز ترین) حشره فوباتیکوس چانی نام دارد که در غرب مالزی زندگی می کند. این حشره هم خانواده حشره ای است که بدنی چوب مانند دارد و بدن این حشره نیز گاهی تا ۳۳ سانتی متر طول دارد.

بیش از ۳۰۰۰ نوع از حشره چانی در مناطق گرمسیر وجود دارد.

از نظر وزن، سنگین ترین حشره “وتا باگ “می باشد که البته نسل آن رو به انقراض است. وزن آن ۷۱ گرم است. این حشرات شاید ظاهری ترسناک داشته باشند اما در واقع کاملأ بی ضرر هستند. نکته جالب در مورد این حشره این است که علاقه عجیبی به خوردن هویج دارد!

insect.nojavanha

بزرگ ترین سوسک شناخته شده و البته دیده شده تا کنون ۹سانتی متر طول و ۵سانتی متر پهنا و ۴ سانتی متر ضخامت دارد.

 

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید