آشنایی با دنیای حشرات

آشنایی با دنیای حشرات
t آشنایی با دنیای حشرات

حشرات یک گروه گسترده از جانداران هستند که در سراسر جهان یافت می‌شوند. انواع حشرات بسیار متنوعی وجود دارند که از نظر شکل ظاهری، رفتار، و نقش در بوم‌شناسی و بیوم تفاوت‌های زیادی دارند. این حشرات به عنوان یک قسمت اساسی از زنجیره غذایی، تأثیرات بسیار زیادی بر روی اکوسیستم‌ها و اقتصاد دارند.

از جمله انواع حشرات معروف می‌توان به کفشدوزک، پروانه، زنبور عسل، مورچه، و سوسک اشاره کرد. هر یک از این انواع حشرات وظایف مختلفی در طبیعت دارند. برخی از آن‌ها به عنوان پالایشگران خاک عمل می‌کنند و برخی دیگر به عنوان پالین‌گردها در فرآیند گیاه‌پاشی نقش دارند.

حشرات به دلایل مختلفی از جمله تغذیه، تولید پروتئین، و کنترل جمعیت سایر حیوانات مورد استفاده انسان‌ها قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، برخی از حشرات به عنوان منابع غذایی برای بسیاری از مردمان جهان استفاده می‌شوند. همچنین، حشرات در کنترل آفات کشاورزی نقش بسیار مهمی داشته و به عنوان دشمنان طبیعی برخی از آفات کشاورزی شناخته می‌شوند.

با این حال، برخی از انواع حشرات نقش‌های منفی نیز دارند. به عنوان مثال، برخی از حشرات به عنوان واسطه‌ای برای انتقال بیماری‌ها به انسان‌ها و دام‌ها شناخته می‌شوند. همچنین، حشرات زنجیره‌های غذایی را تحت تأثیر قرار می‌دهند و ممکن است باعث کاهش جمعیت گونه‌های دیگر شود.

t آشنایی با دنیای حشرات

با توجه به تنوع و اهمیت حشرات در بوم‌شناسی و زیست‌شناسی، تحقیقات بسیاری در زمینه شناسایی و تأثیرات آن‌ها صورت گرفته است. این تحقیقات به منظور حفظ تعادل در طبیعت و استفاده بهینه از منابع طبیعی انجام می‌شود.

با توجه به همه این نکات، مطالعه و شناخت بیشتر درباره انواع حشرات و نقش آن‌ها در اکوسیستم‌ها و اقتصاد ضروری به نظر می‌رسد. این مطالعات می‌توانند به بهبود مدیریت منابع طبیعی و کشاورزی، و همچنین حفظ تنوع زیستی کمک کنند.

چند نوع حشره داریم؟

حشرات موجوداتی کوچک هستند با 3 جفت پا و بدنی که از 3 قسمت اصلی (سر، قفسه سینه و شکم) تشکیل شده و پوشش بیرونی با پوست سخت دارند. حشرات جزء گروه بندپایان هستند، بدین معنی که آن ها ستون فقرات ندارند. بیش تر آن ها دو جفت بال و یک جفت شاخک دارند. حدودأ 900000 گونه از حشرات در جهان توسط زیست شناسان و محققان حشره شناس شناخته شده و تخمین زده می شود که هنوز میلیون ها نوع حشره شناخته نشده در دنیا وجود دارد. حشرات در همه جا هستند و محل سکونت خاصی ندارند.طبق نظر محققان، سوسک ها بیش ترین جمعیت حشرات را تشکیل می دهند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تاریخچه کوتاه مصر باستان برای دانش آموزان

آشنایی با دنیای حشرات

علت گوناگونی حشرات چیست؟

زیست شناسان باور دارند که تنوع حشرات علل مختلفی دارد. پوشش محافظ خارجی آن ها از آسیب دیدن شان جلوگیری می کند. توانایی پرواز آن ها علت دیگر حفظ نسل شان می باشد زیرا می توانند به راحتی از دشمنان خود فرار کنند. از آن جا که کوچک هستند به غذای کمی نیاز دارند و با مقدار کمی غذا مدت زیادی می توانند زنده بمانند. علاوه بر این، جثه کوچک شان به آن ها این امکان را می دهد که حتی در ترک یا شکاف هر محیطی زندگی کنند.

بر طبق تحقیقات، حشرات از زمان های دور روی زمین زندگی می کرده اند. قدیمی ترین گروه از حشرات بر روی زمین سوسک ها هستند که برای اولین بار از حدود 300 میلیون سال پیش دیده شده اند.

حشرات چگونه رشد می کنند؟

آشنایی با دنیای حشرات

رشد حشرات از طریق فرآیند دگردیسی صورت می گیرد. به این معنی که آن ها در جریان رشد خود تغییر می کنند. گروهی از حشرات که تحت دگردیسی کامل قرار می گیرند شامل سوسک ها، پروانه ها، زنبورهای عسل، مورچه ها و مگس ها می شود. چرخه زندگی همه این گروه ها با گذاشتن تخم شروع می شود. موجودی به نام لارو که به شکل کرم است از تخم بیرون می آید.

این کرم از پوست خود تغذیه می کند تا وقتی که رشد کرده و بزرگ تر شود. بعد از آن وارد مرحله شفیره می شود. در این مرحله کرم به دور خود پیله ای می پیچد و بعد از مدتی به عنوان یک حشره بالغ مانند سوسک و پروانه که بسیار با لارو از تخم بیرون آمده  متفاوت است بیرون می آید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
سهراب سپهری را بیشتر بشناسیم

برخی دیگر از حشرات، دگردیسی کامل ندارند بلکه طی تغییرات تدریجی تبدیل به حشره ای بالغ می شوند. این گروه شامل شته ها، جیرجیرک ها، ملخ ها و سنجاقک ها می شوند.این گروه حشرات بعد از بیرون آمدن از تخم، پوره نامیده می شوند. پوره به تدریج رشد کرده و بعد از تغییر اندازه و ریختن پوست اولیه، پوست می اندازند و به حشره بالغ تبدیل می شوند.

چرا پروانه ها و حشرات از گلی به گل دیگر پرواز می کنند؟

آشنایی با دنیای حشرات

این حشرات پرواز از گیاهان مختلف را برای تغذیه از شهد شیرین آن ها انجام می دهند. آن ها از قند شهد این گل ها و گیاهان برای تأمین انرژی خود استفاده می کنند. گرده حاوی پروتئین، چربی ها، ویتامین ها و موادمعدنی است. بسیاری از حشرات گرده را توسط بدن خود از یک گل و گیاه به گیاه دیگر انتقال می دهند و با این کار عمل لقاح یعنی تولید مثل گیاهان را باعث می شوند.

چرا چشم حشرات از هزاران لنز تشکیل شده است؟

آشنایی با دنیای حشرات

بیش تر حشرات از جمله زنبورها و سنجاقک ها، دو چشم بزرگ دارند. گاهی اوقات چشم حشرات ترکیبی از هزاران لنز می باشد و به آن ها این امکان را می دهد که میدان دید وسیعی در جهات مختلف داشته باشند. این میدان گسترده دید، حشرات را قادر می سازد تا کوچک ترین جنبش را دیده و عکس العمل نشان دهند. این عکس العمل گاهی برای فرار از دست دشمن و نجات جان شان و گاهی برای گرفتن شکار و تغذیه شان می باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
میکروگلخانه‌ای به شکل هرم

این مورد به احتمال زیاد برای شما پیش آمده که گاهی از کشتن مگس در حال پرواز منصرف شده اید زیرا تقریبأ گرفتن حشرات در حال پرواز کاری غیر ممکن است.

علت وجود نقاط چشم مانند بر روی بال پروانه ها چیست؟

World of Insects.nojavanha (5)

وجود اشکال و لکه های دایره ای بر روی بال برخی پروانه ها و شاپرک ها، تصوری از چشم بزرگ حشره را به وجود می آورد. این یک نوع مکانیسم دفاعی است. هنگامی که یک پرنده یا حشره ای دیگر تلاش می کند تا پروانه را شکار کرده و بخورد، او بال خود را باز کرده و این تصور را برای دشمن خود ایجاد می کند که جانوری با جثه بزرگ و چشم هایی درشت در مقابلش وجود دارد و در حمله به آن تردید می نماید. در این فاصله پروانه فرصت فرار را پیدا کرده و جان خود را نجات می دهد.

بزرگ ترین حشره روی زمین چیست؟

World of Insects.nojavanha (6)

از نظر طولی، بزرگ ترین (دراز ترین) حشره، فوباتیکوس چانی نام دارد که در غرب مالزی زندگی می کند. این حشره هم خانواده حشره ای است که بدنی چوب مانند دارد و بدن این حشره نیز گاهی تا 33 سانتی متر طول دارد.

بیش از 3000 نوع از حشره چانی در مناطق گرمسیر وجود دارد.

از نظر وزن، سنگین ترین حشره “وتا باگ “می باشد که البته نسل آن رو به انقراض است. وزن آن 71 گرم است. این حشرات شاید ظاهری ترسناک داشته باشند اما در واقع کاملأ بی ضرر هستند. نکته جالب در مورد این حشره این است که علاقه عجیبی به خوردن هویج دارد!

insect.nojavanha

بزرگ ترین سوسک شناخته شده و البته دیده شده تا کنون 9سانتی متر طول و 5سانتی متر پهنا و 4 سانتی متر ضخامت دارد.

انمیشین دنیای حشرات به شکلی طنزآمیز شما را با انواع حشرات آشنامی کنید

 

t آشنایی با دنیای حشرات
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *