دنیای ما …

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

AXqM4

 

آیا سیاره زمین در مرکز دنیاست؟

ارسطو، فیلسوف یونانی معتقد بودکه آسمان از 55 قسمت متحدالمرکز تشکیل شده است.مانند کره های شفاف و کریستالی به همراه اجرام آسمانی که با این کریستال ها هستند. دانشمندانی که روی این نظریه تحقیق می کردند سرنخ هایی از وجود دنیای اطرافمان به دست اوردند. سر نخ ها همان اشعه میروموج و نور مادون قرمز بودند. این اشعه ها نشان می دادند که چطور دنیا به وجود آمده است و چطور تا الان گسترش پیدا می کند. تا سال 2000 مردم به این معتقد بودند که  گسترش دنیای اطرافمان سرعت ثابتی ندارد و با این حال زمین در مرکز دنیا قرار دارد. بعد اتز این تاریخ ستاه شناسی لهستانی به نام نیکولیا کپرنیکوس نظریه ای ارائه داد که این خورشید است که در مرکز منظومه شمسی قرار دارد. 

در اه او معتقد بود  که زمین یک سیاره است و این  ماه است ، و نه خورشید ، که به دور زمین می گردد. از آنجایی که منجمان نمی توانند تمام دنیا را در تلسکوپ ببینند ، نمی توانیم دقیقا بگوییم مرکز دنیا کجاست.

space-debris-2-leo

فضای خارجی چیست؟

فضای خارجی یا ساده تر بگوییم “فضا” منطقه ای است که بین ماه و زمین وجود دارد. منطقه ای که بین سیارات در منظومه شمسی و بین ستارگان وجود دارد فضا نامیده می شود. فضا منطقه ای خالی نیست و در ان هوا وجود دارد اما این هوا از مقدار کمی گردوخاک و اتم های انواع گازها تشکیل شده است. 

space-debris-1

کدام کهکشان به ما نزدیک است؟

بزرگترین کهکشان دوار در نزدیکی کهکشان ما، کهکشان راه شیری ، کهکشان اندرومیدا است. این کهکشان دو برابر کهکشان راه شیری است. کهکشان اندرومیدا 2.3 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد ولی به د لیل عظمت و نور خیره کننده اش با چشم غیر مسلح هم قابل دیدن است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عادات غذایی سالمی که باید ترک کنید تا لاغر شوید!

rock_planet

کدام سیاره ها سیاره های صخره ای هستند؟

همان طور که می دانید سیاره ها اندازه و رنگ های متفاوت دارند. سیاره های عطارد ، ناهید ، زمین و مریخ چهار سیاره نزدیک به خورشید هستند.این سیاره ها “صخره ای” یا “سیاره های خاکی” نامیده می شوند.این سیاره ها از نظر ظاهری شبیه هم هستند. گرمای خورشید عناصر سبک وزن مانند هیدروژن و هلیوم را تبخیر می کند و در فضای اطراف پخش می کند.

Center-of-the-Universe02

با این حساب فقط صخره و فلز در منطقه باقی می مانند و به صورت توده ای روی هم انباشته می شوند. این سیاره ها حلقه به دور خود ندارند و فقط دو تای این دسته از سیاره ها ، زمین و مریخ، ماه دارند.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *