رباتیک چیست؟

رباتیک چیست
t رباتیک چیست؟

رباتیک

اگر به علوم کامپیوتر علاقه دارید، حتما نام رباتیک به گوشتان خورده است. رباتیک یک رشته جذاب در علوم کامپیوتر محسوب می شود. در حقیقت ربایتک و برنامه نویسی به هم مربوط بوده و نمی توان آن ها را از یکدیگر جدا کرد. در صورتی که به دنبال یک روش عالی برای معرفی یادگیری مبتنی بر ایده به کودکان خود هستید، آموزش رباتیک بهترین روش است. البته قبل از اینکه وارد این رشته شوید، باید درمورد آن اطلاعات کسب کنید. به همین دلیل در مقاله امروز ما تصمیم گرفتیم درمورد پکیج آموزش رباتیک با شما صجبت کنیم. پس با تونومیک همراه باشید.

رباتیک چیست؟

رباتیک یکی از بهترین دانش ها برای امروز و فردای بشر به شمار می رود. امروزه شاهد آن هستیم که خانواده ها در ایران و کشور های خارجه فرزندان خود را برای شروع و در حضور در کلاسان رباتیک تشویق می کنند. این موضوع تا قدری اهمیت دارد که حتی این اقدام والدین مورد استقبال کشور های مختلف قرار می گیرد. علاوه بر این رشته دانشگاهی مهندسی رباتیک و هوش مصنوعی در خارچ کشور مورد استقبال زیادی از سوی علاقه مندان به این حوزه قرار می گیرد.
به علم مطالعه فن آوری مرتبط با طراحی ساخت و اصول کلی و کاربرد ربات ها رباتیک گفته می شود. هدف از این علم راحتی انسان و افزایش وقت مفید برای او است. به بیانی دیگر رباتیک علم و فن آوری ماشین های قابل برنامه ریزی با کاربرد های عمومی می باشد.
کلمه رباتیک اولین بار توسط karel capek نویسنده نمایشنامه R.U.R روبات های جهاتی روسیه در سال 1921 ابداع شد. ریشه کلمه رباتیک در زبان چک اسلواکی به معنی کارگر است. انسان و رباط تفاوت های زیادی دارند. به عنوان مثال ربات بر خلاف انسان خستگی نا پذیر بوده و می تواند یک کار تکراری را با دقت زیاد و کار هایی که به توان زیادی نیاز دارند، انجام دهد. علاوه بر این بازو های انسان نمی توانند بعضی از کار ها را انجام دهد اما این کار ها از عهده ربات ها بر می آید.
بسیاری از افراد گمان می کنند که ربات های انسان نما نمی توانند هر کاری را انجام دهند، در هر کاری که این موضوع کاملا برعکس است. اکثر دستگاه های رباتیک در مکان های ثابتی در کارخانه ها قرار دارند و در فرایند ساخت با کمک کامپیوتر اعمال قابل انعطاف ولی محدودی را انجام می دهند. ربات ها حداقل دارای یک کامپیوتر جهت نظارت بر اعمال و عملکرد اسباب انجام شده عمل مورد نظر هستند.علاوه بر این ممکن است دارای حسگر ها و تجهیزات دیگری نیز باشند.
بیشتر بدانید: آموزش چرتکه

روباتیک

انواع ربات ها

ربات ها مانند کامپیوتر ها قابلیت برنامه ریزی دارند. با توجه به نوع برنامه ای که شما برای آن تایین کرده اید کار ها و حرکات مختلفی را انجام می دهند. همچنین در دانشگاه ها رشته ای به نام رباتیک وجود دارد که به مسائلی مانند سنسور ها، مدارات، فید بک ها، پردازش اطلاعات و بست و توسعه ربات ها می پردازد. ربات ها انواع مختلفی دارند که به شرح زیر هستند:
-روبات های شمشیر باز
-ربات دنبال کننده یا مسیر
-کشتی گیر
-فوتبالیست
-ربات های پرنده
-ربات های خیلی ریز که به آن ها میکرو روبات گفته می شود.
-نانو ربات
ربات ها جهت کار های سخت و دشواری که برخی از افراد نمی توانند آن ها را انجام دهند، مانند ربات هایی که در نیروگاه های هسته ای وجود دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. کاری که ربات ها انجام می دهند از طریق میکرو پیروسسور ها (microprocessors) و میکرو کنترل ها (microcontroller) کنترل می شوند.
نکته: با تسلط در برنامه نویسی میکرو پروسسور ها و میکرو کنترل ها، می توانید هر کاری که می خواهید را از ربات ها درخواست کنید تا برای شما انجام دهند.
برخی از ربات ها ماشین های مکانیکی ساده ای هستند که جوشکاری و یا رنگ افشانی از جمله از کار هایی است که انجام می دهند. همچنین می توانند سیستم های پیچیده تر را به طور همزمان انجام دهند. از دستگاه های حسی برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای کنترل کارشان نیاز دارند. حسگر های یک ربات امکان دارند بازخورد حسی ارائه دهند به گونه ای که اجسام را برداشته و بدون آسیب زدن در جای مناسب قرار می دهند. ربات دیگری ممکن است نوعی دید داشته باشد که بتنواند عیوب کالا های ساخته شده را مشخص دهدند. برخی از ربات هایی که در ساخت مدار های الکترونیکی استفاده می شوند، پس از مکان یابی دیداری علامت های تثبیت مکان روی برد امکان قرار دادن اجزای جداگانه کنار یکدیگر را دارند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
12 روبات به ظاهر دوست داشتنی که یک روز قاتلمان خواهند شد

رباتیک
ربات ها چند قسمت دارند؟

-مغز که همان کامپیوتر است
-محرک و بخش مکایکی شامل موتور، پیستون، تسمه، چرخ ها، چرخ دنده ها و … هستند.
-سنسور سنسور که می تواند از انواع بینایی، صوتی، تعیین دما، تشخیص نور و تماس یا حرکتی باشد.

ربات های انسان نما

ربات های انسان نما در دنیای امروز در حال تکامل هستند. آن ها می توانند اعمالی شبیع انسان را انجام دهند. نکته قابل توجه این است که بر خی از این ربات ها مانند انسان ها احساسات دارند. اشکال برخی از این ربات ها بسیار ساده است. آن ها از چند چرخ یا بازویی ساخته شده اند که کنترل آن ها از طریق میکرو کنترولر ها یا میکروپروسسور ها صورت می گیرد. میکروکنترولر ها یا میکروپروسسور ها در حقیقت کاری که مغز در انسان انجام می دهد را در ربات ها انجام می دهند. بعضی از ربات ها مانند انسان و جانوران خونگرم هستند و هنگام رویارویی ب حوادث و مسائل مختلغ به صورت هوشمند از خود واکنش نشان می دهند. ربات مامور یکی از انواع این ربات ها است.
برخی از ربات ها هم یکسری کار ها را به صورت تکراری با سرعت و دقت بالا انجام می دهند. مانند ربات هایی که در کارخانه های خودرو سازی استفاده می شوند. این گونه ربات ها کار هایی مانند جوش دادن بدنه خودرو، رنگ کردن خودرو را با دقتی بیشتر ربات ها امروزخ در کارخانه ها جهت ساخت محصولاتی همچون اتومبیل ، الکترونیک و همچنین جهت اکتشافات زیر آب یا در سیارات دیگر استفاده می شود.
منبع: آموزش رباتیک تونومیک

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
با کوادکوپتر و هلی شات آشنا شوید

 

گفتگو با دانوش قنبری نوجوان موفق ربات ساز

t رباتیک چیست؟
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *