روزالیا لومباردو؛ مومیایی زیبای خفته

مومیایی زیبای خفته
t روزالیا لومباردو؛ مومیایی زیبای خفته

در اعماق دخمه ای مبهم در سیسیل، دختری جوان در تابوت شیشه ای دراز کشیده است. نام او روزالیا لومباردو است و او بر اثر ذات الریه ناشی از آنفولانزای اسپانیایی تنها یک هفته مانده به دومین سال تولدش در سال 1920 درگذشت.

 مرگ زودهنگام او باعث شد پدرش چنان دلشکسته شود که او از مومیایی‌کننده مشهور، آلفردو سلفیا  خواست تا جسد روزالیا را حفظ کند. آلفردو سلفیا، مومیایی‌کننده ماهر و تاکسیدرمیست بود، او چنان کاری عالی را روی روزالیا انجام داد که تقریباً صد سال پس از مرگ او، به نظر می‌رسد که دختر کوچک در زیر شیشه‌ای در دخمه‌های کاپوچین در پالرموی ایتالیا، جایی که در آن استراحت می‌کند، چرت می‌زند.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

گونه های کوچکش سفت و پف کرده است. بخشی از موهای بلوندش دور یک گره بالای سر او جمع شده و با یک روبان ابریشمی بسته شده است. بعدها بااسکن اشعه  اشعه ایکس مشخص شد، حتی اندام های داخلی او دست نخورده هستند. روزالیا لومباردو با نام مستعار “زیبایی خفته”، شهرت خود را به عنوان یکی از بهترین مومیایی های حفظ شده در جهان به دست آورده است.

افشای راز مومیایی زیبای خفته

t روزالیا لومباردو؛ مومیایی زیبای خفته

در نهایت در سال ۲۰۰۹ میلادی با کشف یادداشت های سالافیا راز مومیایی زیبای خفته نیز کشف شد. فرمول اعجاب انگیز آلفردو ترکیبی از فورمالین، نمک روی، الکل، اسید سالیسیلیک و گلیسیرین بود. ترکیب الکل و وضعیت آب و هوایی موجود در دخمه، باعث خشک شدن بدن روزالیا می شد. گلیسیرین به بدن اجازه می داد تا به صورت مومیائی در آمده و اسید سالیسیلیک از رشد کپک ها و قارچ ها در بدن جلوگیری می کرد.

در این میان فورمالین وظیفه از بین بردن باکتری های بدن را برعهده داشت. می توان گفت که عنصر معجزه آسا و جادویی این فرمول، زینک بود که به بدن، حالت سفت و سختی می داد. در واقع همین زینک بود که بدن را به شکل واکس مانندی بدل می کرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
علیرضا باقری نوجوان هنرمند

جالب آن که جذابیت بدن مومیایی روزالیا تنها به جزئیات صورت سالمش بر نمی گردد بلکه باید بدانید تمام استخوان ها و اعضاء بدن این فرشته کوچک کاملا سالم باقی مانده اند و کشف این واقعیت، از عظمت کار آلفردو سالافیا پرده برداری کرد.

پلک زدن مومیایی روزالیا لومباردی، حقیقت یا شایعه؟

t روزالیا لومباردو؛ مومیایی زیبای خفته

چندین گزارش از پلک زدن مومیایی روزالیا منتشر شد که به سرعت همه جا را در بر گرفت. به همین منظور عکس های تایم لپس، از پلک زدن روزالیا مستنداتی تهیه کرده و نشان می دهد که پلک های روزالیا چندین بار در حد ۳ میلی متر از هم گشوده شده است.

البته محققان دلیل آن را دو احتمال دانسته اند: تغییرات دمایی دخمه و یا خطای دیدی ساده. از آن جا که دمای دخمه در طی روز تغییر می کند این تغییر دما در انبساط و انقباض عله ها تأثیر داد و می تواند دلیل باز شدن پلک های دختربچه ایتالیایی باشد. برخی دیگر معتقدند پلک زدنی در کار نیست و چون روزالیا درون تابوت شیشه ای قرار دارد، انکسار نور و دیدن روزالیا در زوایای مختلف این تصور را ایجاد می کند که گویی در حال پلک زدن است.

امروزه بدن روزالیا لومباردو درون تابوتی شیشه ای و در دخمه کپیو شین شهر پالرمو در معرض دید عموم مردم قرار دارد.

مومیایی زیبای خفته (3)

مومیایی زیبای خفته (1)

مومیایی زیبای خفته (2)

مومیایی زیبای خفته (4)

t روزالیا لومباردو؛ مومیایی زیبای خفته
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *