صورت فلکی چیست؟

نجوم

صورت فلکی به گروهی از ستارگان می گویند که در نقطه ای از آسمان کنار هم قرار می گیرند و به شکلی خاص در می آیند. این اشکال شبیه به انسان، اشیا و حیوانات هستند.

ستاره شناسان ۸۸ صورت فلکی را تشخیص داده اند که نام بیشتر آنها از اسطوره های رومی و یونانی گرفته شده اند. اسامی اکثر این صور فلکی ریشه لاتین دارند. از جمله‌ی این صور فلکی می توان برج دجاجه (قو) و کژدم (عقرب) را نام برد که معروف ترین صور فلکی آسمان شب های تابستان است.

صورت فلکی قوس یا کمان صورتی است که مرکز کهکشان ما در امتداد آن قرار گرفته است.

صورت شلیاق به دلیل دربرگرفتن ستاره ی معروف وِگا شهرت دارد. ستاره‌ی وگا بسیار درخسان است و با فاصله‌ی بسیار کم از خورشید (۲۷سال نوری) یکی از همسایه‌های خورشید محسوب می شود.

صورت فلکی و اسامی آنها

صورت فلکی معروف عقرب

صورت عقرب نیز به خاطر شکل ظاهری اش معروف شده است. این صورت بیشترین شباهت ظاهری را با نامش دارد. اگر شما به طور دقیق به این صورت نگاه کنید شکل عقرب را به وضوح خواهید دید. این صورت فلکی ستاره ای سرخ در دلش دارد که قلب العقرب نامیده می شود. این ستاره آنقدر درخشان و سرخ است که در آسمان شب به راحتی از سایر ستاره ها متمایز می ‌شود.

بر اساس افسانه های یونانی، کژدم یا عقرب به دستور آرتمیس که الهه حیوانات و زنان جوان بود شکارچی را نیش می زند و او را به قتل می رساند. صورت فلکی جبار زمانی که عقرب طلوع می کند در افق غربی ناپدید می شود، گویی از هراس و وحشت عقرب می گریزد و پس از آن واقعه، کژدم به صورت گروهی از ستارگان به آسمان ها صعود کرد تا در یادها بماند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تولد یک ستاره

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *