بهداشت دوران بلوغ پسران

بهداشت دوران بلوغ پسران

شناخت بلوغ دوران نوجوانی از مهم ترین و پر ارزش ترین دوران زندگی هر فرد است و بلوغ به عنوان مرحله گذر از کودکی به بزرگسالی به شمار می رود. در این دوره مجموعه ای از تغییرات جسمی و روانی در شما اتفاق می افتد و بنای زندگی بزرگسالی شما پی ریزی می شود.

بلوغ چیست؟

بلوغ در لغت به معنی کامل شدن و به حد کمال رسیدن است. سن شروع بلوغ در پسران معمولاً ۱۰ – ۱۴ سالگی است. در این دوران تغییرات چسمی و روانی آن چنان سریع و همه جانبه است که نوجوان را گاه دچار تشویش و نگرانی کرده و تصمیم گیری ها را برایش مشکل می سازد و گاهی موجب بروز مشکلاتی در برخورد وی با خانواده و مردم می شود.

تغییرات جسمی در دوران بلوغ

این تغییرات به علّت اثر موادی به نام هورمون جنسی مردانه یا تستوسترون که از غدد جنسی مردانه ترشح می شود به وجود می آید. رشد ناگهانی قد، وزن و ابعاد بدن رشت موهای زائد در قسمت های مختلف بدن در صورت نیز ریش و سبیل ظاهر می شود و موهایی روی قفسه سینه رشد می کند.

صدای کودکانه کم کم دورگه و کلفت شده و به اصطلاح مردانه می شود. در اثر افزایش عدد چربی ممکن است جوش هایی روی صورت و گاهی در کمر و … ظاهر می شود که به این جوش ها، جوش جوانی یا آکنه گفته می شود. به علّت افزایش غدد عرق ممکن است بدن شما بوی خاص بدهد. بزرگ شدن ناحیه تناسلی و ظهور احتلام.

مراحل بلوغ پسران

تغییرات روانی در درون بلوغ

تغییرات روحی دوران بلوغ ممکن است به اشکال زیر تظاهر کند. (تمایل به گوشه نشینی، احساس دلتنگی و خستگی، ناسازگاری، مخالفت های اجتماعی و …) ممکن است شما در لحظاتی کوتاه یا طولانی چند تا از این تغییرات را تجربه کرده باشید دلتان بخواهد بیشتر اوقات تنها باشید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اگر 60درصد از سؤالات آزمون نمونه دولتی رو درست بزنم قبول می شم؟

مسائل کم اهمیت برایتان اهمیّت حیاتی پیدا کند. نزدیکان خود را مثل سابق دوست نداشته باشد و …

دوستان نوجوان؛ داشتن آمادگی برای بروز این حالات و مشورت با والدین و مربیان می تواند گذر شما را از این دوران آسان تر نماید و سلامت آینده ی شما را تأمین کند. تمام چیزهایی که نوابغ آینده می خواهند.

نیازهای تغذیه ای دوران بلوغ

با توجه به به اینکه در مرحله بلوغ یک رشد سریع و ناگهانی رخ می دهد و نوجوان بعلّت سوخت و ساز بالای بدن نیاز زیادی به انرژی دارد.۰(بطور متوسط ۲۸۰۰ کالری) بنابراین تغذیه دوران بلوغ و دریافت مواد مغذی به میزان کافی جهت تأمین انرژی از اهمیّت ویژه ای برخوردار است. نوجوان در برنامه غذایی نیاز به گروه های غذایی از جمله پروتئین ها، ویتامین ها و املاح (به ویژه آهن، ید، کلسیم، روی) دارد.

نشانه های بلوغ پسران

توصیه هایی برای تغذیه

پروتئین به صورت جیوانی (تخم مرغ، گوشت، شیر و پنیر) و گیاهی (غلات و حبوبات) وجود دارد که مصرف روزانه ۴۵ – ۷۵ گرم برای نوجوان لازم است. انواع ویتامین ها و املاح معدنی که با مصرف سبزیجات، میوه جات تازه تأمین می شود. مصرف روزانه لبنیات و شیرتأکید شده است.

صبحانه وعده غذایی بسیار مهمی برای نوجوان است. مصرف میان وعده مناسب در برنامه غذایی نوجوان لازم است. از تهیه مواد غذایی که ارزش غذایی ندارند مثل انواع چیپس، پفک، نوشابه های گازدار، شیرینی های خامه ای، مواد غذایی پر چرب و پر نمک که با سلامت نوجوان منافات دارد خودداری گردد.

ورزش در دوران بلوغ

به دلایل زیر ورزش کردن در دوران بلوغ اهمیّت بسیار زیادی دارد. ورزش وسیله ای جهت تأمین بهداشت و سلامت فردی است. پرداختن به ورزش سبب سلامت چسمی، روانی و اجتماعی می شود. بسیاری از مسائل روحی نوجوانان از قبیل رفتارهای پرخاشگرانه، خجالت، گوشه گیری، افسردگی و نداشتن اعتماد به نفس با ورزش بهبود می یابد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آکنه چیست؟

ورزش مناسب باعث افزایش ظرفیّت شخصیّتی نوجوان می شود و تحمل او را در برابر مشکلات زندگی بیشتر می کند. ورزش در نوجوانی، فرد را از ابتلا به بیماری ها در میانسالی مصون می سازد. تمرینات بدنی سبب قامتی استوار و بدنی ورزیده می شود و نوجوان ظاهری مناسب پیدا می کند و در سنین بالاتر از دردهای ناشی از ضعف عضلانی رنج نمی برد. ورزش مهم ترین و مناسب ترین روش برای کاهش اضافه وزن در نوجوان است.

احکام شرعی در دوران بلوغ

برادر نوجوانم؛ با ورود به دوران بلوغ شما وارد مرحله جدیدی از زندگانی خود شده اید.در پیشگاه حضرت حق تعالی مقام و منزلت ویژه ای کسب نموده اید و پا به عرص تکلیف گذارده اید. پس نماز و روزه بر شما واجب و احکام الهی بر شما جاری می شود. برای اجرای احکام می توانید از مجتهد جامع الشرایط تقلید نمایید.

بلوغ پسران

رعایت نکات بهداشتی در دوران بلوغ

استحمام مرتب و تعویض البسه در دوران بلوغ: غدد عرقی زیر بغل هم شروع به فعالیّت می کند و باعث افزایش تعریق می شود . این افزایش فعالیّت غدد چربی و غدد عرق ممکن است سبب تولید بوی خاصی بشود که نامطبوع و ناراحت کننده است. بنابراین در این دوران نیاز بیشتر به حمام کردن می باشد.

استفاده از حوله و وسایل بهداشتی شخصی و هم چنین زدودن موهای زائد بدن به روش صحیح. رعایت بهداشت دهان و دندان از طریق مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و مراجعه به دندانپزشک استراحت و ورزش به قدر کافی تغذیه مناسب و کافی کسب اطلاعات لازم در زمینه بلوغ ومسائل آن از طریق مطالعه کتاب و مراجعه به مشاوره مدرسه و والدین.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دوستم همیشه دروغ میگه

معاشرت و هم نشینی با دوستان خوب و تأیید شده از طرف والدین. خودداری از کشیدن سیگار و دوری از افراد سیگاری و معتاد مشاوره با پزشک در خصوص هر گونه علائم جسمی غیرمعمول.

در صورتی که علائم بلوغ قبل از ۹ سالگی ظاهر شود بلوغ زودرس و تأخیر درعلائم بلوغ تا سن ۱۴ سالگی بلوغ دیررس اطلاق می گردد. پرهیز از دستکاری و فشار دادن جوش ها هر روز جوش ها را با آب و صابون بشوئید. برای ضد عفونی محل جوش ها از الکل طبی استفاده کنید. اگر با این دستورات معالجه نشدید بهتر است پس از مشورت با والدین خود به پزشک مراجعه نمایید.

منبع :وزارت آموزش و پرورش معاونت پرورشی و تربیت بدنی دفتر سلامت و پیش گیری دفتر سلامت جمعیّت، خانواده و مدارس معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *