رشته های فنی حرفه ای و شغل های فنی حرفه ای

رشته های فنی حرفه ای و شغل های فنی حرفه ای

در این مطلب به معرفی رشته های فنی حرفه ای و شغل های فنی حرفه ای مربوط به هر رشته در بازار کار می پردازیم. رشته ی تحصیلی هرفرد بیان کننده آینده شغلی او است. معمولا افراد بسته به نمرات درسی مختص هر رشته، معدل سه سال دوره متوسطه و علاقه ی فردی اقدام به انتخاب رشته می کنند.

به طور کلی رشته ها به بخش های رشته های نظری، رشته های کار و دانش، رشته های فنی حرفه ای ، الهیات و معارف اسلامی تقسیم می شوند. رشته های نظری شامل رشته های تجربی ، ریاضی و انسانی می باشد.

ویژگی رشته ها و شغل های فنی حرفه ای

رشته های فنی حرفه ای از جمله رشته هایی هستند که از همان دوره آموزش هنرستان فرد را آماده ورود به بازار کار شغل های فنی حرفه ای می نماید.  نا گفته نماید گاها جدا از علاقه، بعضی دانش آموزان که معدل لازم برای رفتن به رشته های نظری را کسب نمی کنند، به سراغ این رشته ها می آیند. البته در اکثر موارد افراد با علاقه و سلیقه ی خود وارد این رشته می شوند که در آینده نیز شغل های فنی حرفه ای خوب و پر درامدی را به دست می آورند.

دروس فنی حرفه ای در هنرستان ها تدریس می شوند. شامل زیر مجموعه های متنوعی نیز هستند که همچون رشته های نظری زیر نظر آموزش و پرورش، به دانش آموزان آموزش داده می شوند. در این رشته ها، در کنار دروسی که به صورت تئوری باید تدریس گردند، دروسی هم وجود دارند که دارای واحدهای عملی هستند. این واحدها می بایست در کارگاه هایی که در داخل این هنرستان ها می باشد، تدریس شوند.

رشته های فنی حرفه ای شامل چند زیر مجموعه هستند؟

به صورت کلی این رشته شامل چهار مجموعه ی کلی به شرح زیر هستند.

 1. هنر
 2. مدیریت و خدمات
 3. صنعت
 4. کشاورزی

هرکدام از این رشته ها دارای گرایشات، شغل های فنی حرفه ای  گوناگون و در کل زیر مجموعه های زیادی هستند. مثلا رشته هنر خود دارای هجده زیر مجموعه می باشد که از بین آن ها چهار رشته طرفداران بیشتری دارند. حد نصاب نمرات برای رشته های فنی حرفه های با رشته های نظری متفاوت می باشد.
تعدادی از رشته های فنی حرفه ای فقط مختص پسران و بعضی فقط مختص دختران است مانند رشته طراحی دوخت که در هنرستان مختص دختران است اما در دوران دانشگاهی پسران هم می توانند به انتخاب این رشته بپردازند .

شاخه های گروه هنر، رشته و شغل های فنی حرفه ای

 1. فتو گرافیک
 2. طراحی دوخت
 3. معماری داخلی صنایع دستی
 4. انیمیشن و پویانمایی
 5. تولید برنامه های تلویزیونی
 6. گرافیک
 7. نقاشی
 8. نمایش
 9. سینما
 10. نوازندگی ساز جهانی
 11. نوازندگی ساز ایرانی
 12. نقشه کشی معماری
 13. طراحی زبان بصری
 14. مرمت آثار فرهنگی
 15. موسیقی مبانی آهنگ سازی
 16. پشتیبانی صحنه
 17. چاپ دستی

شاخه های گروه مدیریت و خدمات، رشته و شغل های فنی حرفه ای

 1. گروه خدمات ( شامل گرایشات ناوبری و حمل و نقل )
 2. گروه امور بازرگانی ( شامل حسابداری )
 3. گروه بهداشت و سلامت ( شامل تربیت کودک ، تربیت بدنی )

رشته های فنی حرفه ای -شغل های فنی حرفه ای

 

شاخه های گروه صنعت، رشته و شغل های فنی حرفه ای

الف : گروه برق و رایانه که خود از زیر مجموعه های زیر تشکیل شده است :

 1. الکتروتکنیک (برق)
 2. الکترونیک
 3. شبکه و نرم افزار
 4. الکترونیک و مخابرات دریایی

ب : از دیگر رشته های فنی حرفه ای تعمیر و نگهداری ماشین که دارای گرایش مکانیک موتورهای دریایی می باشد.

ج : مواد و فرآوری شامل گرایشات

 1. سرامیک
 2. صنایع دستی
 3. صنایع نساجی
 4. متالوژی
 5. معدن

رشته فنی حرفه ای چه شغل هایی دارد - رشته صنعت هنرستان

 

د : رشته مکانیک شامل گرایشاتی مانند :

 1. مکاترونیک
 2. صنایع فلزی
 3. تاسیسات مکانیکی
 4. مکانیک خودرو
 5. ماشین ابزار
 6. صنایع چوب و مبلمان
 7. ابزار

ه : از جمله رشته های فنی، معماری ساختمان است که خود شامل معماری می باشد.

شاخه های گروه کشاورزی، رشته و شغل های فنی حرفه ای

 1. امور زراعی
 2. امور دامی
 3. امور باغی
 4. ماشین های کشاورزی
 5. صنایع غذایی

در ادامه مقاله به معرفی بیشتر رشته های فنی حرفه ای ، شغل های فنی حرفه ای ، بازار کار و اهمیت و ویژگی های مهم آن ها می پردازیم.

پرطرفدارترین رشته یا شغل های فنی برای دختران

در بین رشته های فنی، برخی رشته ها دارای بازار کار بهتری می باشند و جزو پرطرفدارترین رشته ها و شغل های فنی حرفه ای محسوب می شوند. مثلا برای دختران بهترین و پرطرفدارترین رشته ها رشته کودکیاری و طراحی دوخت می باشد. می توان اذعان داشت رشته طراحی دوخت به نسبت بهتر است، زیرا فارغ تحصیلان این رشته به راحتی می توانند کارگاه های خیاطی راه اندازی کنند و یا حتی در مراکز تولیدی شروع به کار کنند. در نتیجه به این ترتیب می توانند به راحتی منبع در آمدی برای خود ایجاد کنند.

 

پردرآمدترین رشته فنی حرفه ای برای خانم ها رشته کودکیاری هنرستان

 

پرطرفدار ترین رشته یا شغل های فنی برای پسران

در بین دیگر رشته ها و شغل های فنی حرفه ای که بیشتر برای پسران مناسب تر است، می توان به رشته های مکانیک خودرو، برق، ساختمان، مکانیک، نقشه برداری و تعمیرات لوازم خانگی و … اشاره کرد. البته این شاخه از رشته های فنی حرفه ای مرد و زن نمی شناسند و مناسب برای هردو جنسیت هم هستند.
اما با توجه به اینکه انجام این کارها نیازمند توانایی بدنی و جسمانی بیشتری است، برای پسران بهتر و مناسب تر است. برای مثال آن ها به راحتی می توانند تعمیرگاه هایی برای تعمیر خودرو، تعمیر لوازم خانگی، انجام کارهای برق کشی به صورت خصوصی یا شرکتی و بسیاری موارد دیگر بپردازند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
5 نکته برای یادگیری زبان انگلیسی با سرعت زیاد

برای اطلاعات بیشتر در خصوص رشته مکانیک خودرو به مقاله معرفی  رشته مکانیک خودرو مراجعه کنید.

رشته های فنی حرفه ای - مکانیک

توانایی پسران و رشته های فنی 

در کل می توان گفت رشته صنعت برای پسران مناسب تر و بهتر است و بازارکار بهتری را برای آن ها فراهم می کند. زیرا رشته صنعت و گرایشات آن مانند مکانیک خودرو، تعمیرات لوازم خانگی و … به راحتی می تواند با استعداد و توانایی های آن ها وفق پیدا کند. در آینده نیز به راحتی وارد بازار کار شوند و برای خود مکان هایی مانند تعمیرگاه خودرو، ایجاد مغازه های تعمیر لوازم خانگی و حتی اقدام توسعه کار خود به نمایندگی های بزرگتر نمایند.

بازارکار رشته های فنی حرفه ای

به طور کلی رشته های فنی حرفه ای از جمله رشته هایی می باشند که دانش آموزان این رشته ها را با مهارت ها و انواع فنون و روش های انجام کار آشنا می نمایند و آن ها را برای ورود به بازار کار در آینده آماده می سازند. به لحاظ کارایی، رشته های فنی حرفه ای  و شغل های فنی حرفه ای در مقطع دیپلم کاراتر از رشته های نظری می باشند. زیرا آن ها چه در مقطع دیپلم و چه در مقاطع دانشگاهی از بازار کار بسیار خوبی به نسبت رشته های نظری برخوردارند. شاخه های مختلف رشته های فنی حرفه و شغل های فنی حرفه ای بسیار گسترده می باشند.

پردرآمدترین رشته های فنی و حرفه ای

دربین رشته های فنی، تعدادی از آن ها دارای طرفدار و در عین حال بازار کار بهتری می باشند. درنتیجه خیلی زود ظرفیت این رشته ها تکمیل می گردد. از جمله این رشته ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • الکترونیک
 • مکانیک خودرو
 • تعمیر وسایل خانگی

شایان ذکر است که تمامی رشته های مربوط به گروه صنعت پر درآمد و پر طرفدار هستند. زیرا دانش آموختگان رشته های فنی حرفه ای که در گرایشات پرطرفدار ذکر شده تحصیل می کنند، حتی با داشتن تنها مدرک دیپلم می توانند وارد بازار کار شوند و درآمدهایی برای خود ایجاد نمایند. حتی آنان نیازی به ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی هم ندارند، اما می توانند برای یافتن جایگاه بهتر اجتماعی و مهارت به ادامه آن ها در مقاطع بالاتر دانشگاهی هم بپردازند.

تفاوت رشته های فنی و نظری چیست؟

مثلا اگر رشته معماری در هنرستان می خوانیم چه فرقی با رشته معماری دانشگاه (که پس از طی کردن دوره سه ساله رشته ریاضی در دبیرستان) را دارد؟

رشته های فنی حرفه ای در دانشگاه 

رشته های فنی حرفه ای دارای رشته هایی در مقطع دانشگاهی می باشد که بسیاری از این رشته ها در مقطع دانشگاهی گروه ریاضی هم وجود دارد که از جمله رشته های دانشگاهی فنی حرفه ای می توان به رشته های گرافیک، نقاشی، نمایش، موسیقی، الکترونیک، صنایع دستی، رشته چاپ، رشته صنایع چوب، صنایع نساجی، سرامیک، رشته کامپیوتر، نقشه کشی، سینما، صنایع شیمیایی، صنایع فلزی، رشته الکتروتکنیک، تاسیسات، متالوژی، رشته ساختمان، ساخت و تولید، و رشته کودکیاری و طراحی و دوخت اشاره کرد.

رشته های ریاضی در دانشگاه 

رشته ریاضی نیز شامل رشته مهندسی پزشکی، مهندسی پلیمر، برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مواد، مهندسی نفت، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی معماری، مهندسی صنایع، آمار، مهندسی هوا فضا، مهندسی برق قدرت، مهندسی عمران، مهندسی راه آهن، مهندسی معدن، مهندسی کنترل، مهندسی دریا، پتروشیمی، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک هواپیما، مهندسی ایمنی، مهندسی آبیاری، مهندسی کشاورزی، ماشین ابزار، علوم کامپیوتر، نقشه برداری، مهندسی مراقبت پرواز، فیزیک و … می باشد .

رشته های مشترک فنی حرفه ای و رشته ریاضی رشته های دانشگاهی

بین رشته های فنی حرفه ای و رشته ریاضی رشته های دانشگاهی مشترکی وجود دارد که دانش آموختگان این دو رشته می توانند در مقاطع دانشگاهی آن ها را انتخاب نمایند اما این رشته ها تفاوت هایی با هم دارند. از جمله رشته های مشترک این دو رشته می توان به مواردی مانند رشته معماری، رشته گرافیک، رشته عمران، رشته مکانیک، رشته صنایع، رشته برق، مهندسی کشاورزی و … اشاره نمود. مثلا رشته معماری که از رشته های مشترک ریاضی و فنی حرفه ای می باشد که در این رشته معمولا نحوه طراحی بناها، بافت های شهری و روستایی و … را به دانشجویان می آموزند.

رشته معماری هنرستان

 

مزیت معماری هنرستان در دانشگاه 

حسن رشته معماری در مقطع دانشگاهی برای آن دسته از افرادی که رشته هنرستان آن ها نیز معماری بوده است ، این است که این دسته از افراد به راحتی با دروس و موضوعات این رشته آشنایی دارند اما این آشنایی برای کسانی که از رشته ریاضی به انتخاب رشته معماری در مقطع دانشگاهی می پردازند، کمتر می باشد. این رشته در مقاطع کارشناسی دانشگاهی در دو رشته مهندسی معماری و معماری داخلی دانشجو پذیرش می کند و در اکثر دانشگاه ها پذیرش دارد و کسانی که این رشته را انتخاب می کنند می بایست صد و چهل واحد شامل بیست واحد عمومی، بیست و نه واحد دروس پایه، شصت واحد دروس اصلی، بیست و هفت واحد دروس تخصصی و چهار واحد اختیاری بگذرانند.

تفاوت ادامه تحصیل در رشته معماری از طریق هنرستان و دبیرستان 

افرادی که از رشته های فنی حرفه ای نمی باشند و رشته معماری را انتخاب می نمایند، می بایست دروس پیش نیازی را بگذرانند که به آشنایی اولیه ای برسند. بیشتر کسانی که در رشته معماری از زیر شاخه های رشته های فنی حرفه ای دیپلم خود را گرفته اند نیز اگر قصد داشته باشند در مقاطع دانشگاهی این رشته را ادامه دهند ، معمولا در دانشگاه های فنی حرفه ای و در سه حوزه کارشناسی ناپیوسته علمی – کاربردی معماری، کارشناسی ناپیوسته معماری سنتی، کارشناسی ناپیوسته نقشه کشی – معماری به ادامه تحصیل می پردازند.

کسانی که از رشته های فنی حرفه ای وارد رشته مهندسی معماری می شوند نسبت به کسانی که از رشته ریاضی وارد این رشته می شوند از امتیازات برتری برخوردارند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی آویز سقفی

از جمله این امتیاز و مزایا می توان به موارد زیر اشاره نمود :

رشته صنایع از جمله رشته های فنی حرفه ای است که گرایشات مختلفی دارد و در مقطع دانشگاهی برای کسانی که از رشته ریاضی آن را انتخاب می کنند وکسانی که با دیپلم فنی حرفه ای به سمت آن می روند، مشترک می باشد.

کسانی که در رشته معماری از شاخه های رشته های فنی حرفه ای در هنرستان ها دیپلم خود را می گیرند چون مهارت های لازم را آموخته اند به راحتی و خیلی زودتر از کسانی که از رشته ریاضی وارد این رشته در مرحله دانشگاهی می شوند ، وارد بازار کار می گردند و خیلی راحت می توانند برای خود کسب و کار ایجاد می نمایند .

تفاوت عملکرد دانش آموزان دبیرستان و هنرستان 

به لحاظ مهارت و آشنایی با دروس و روش های عملی خیلی عمکرد بهتری نسبت به کسانی که از رشته ریاضی به سراغ رشته معماری در مقطع دانشگاهی می روند ، دارند .

بنابراین و به طور کلی کسانی که در رشته های فنی حرفه ای مانند معماری ، مکانیک ، برق ، نقشه کشی ، کامپیوتر و …. که بین رشته ریاضی و فنی در مقطع دانشگاهی مشترک می باشند ، دیپلم خود را اخذ می کنند، اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر داشته باشند به افراد و شاغلین موفق تری نسبت به کسانی که از رشته ریاضی به سراغ آن ها می روند، تبدیل می گردند. به طور کلی می توان گفت جایگاه رشته های فنی حرفه ای در مقطع دیپلم و دانشگاهی نسبت به رشته های نظری غیر علوم پزشکی به لحاظ بازار کار بالاتر است.

رشته فنی حرفه ای چه شغل هایی دارد؟

 • فنی و حرفه ای یک طیف گسترده ای از رشته های مختلف دارد که اول باید با این رشته ها آشنا شد و اینکه این رشته ها بیشتر عملی است و بنابراین بیشتر از همه کار عملی و هنری دانش آموز و دانشجو را می طلبد.
 • این رشته ها بسیار کاربردی هستند و بیشتر در حیطه کارگاه و عملی در طول تحصیل عمل می شود تا تئوری بنابراین هنر جویان پس از فارغالتحصیلی به راحتی وارد بازار کار میشوند البته به شایستگی فنی و غیر فنی کسب شده تا حد زیادی بستگی دارد.
 • از نظر مشاغل شاخه فنی و حرفه ای دانش آموزان پس از اتمام و فارغ التحصیلی به دلیل اینکه در کارگاهها و با دستگاهها و ابزار آلات فنی و صنعتی آشنا هستند و نحوه ی کار با آن ها را آموخته اند زمینه ی کاریابی و اشتغال آن ها بیشتر از رشته های دیگر است. آن ها میتوانند در کارخانه های تولیدی ،شرکت ها،ادارات، کارگاههای خصوصی و تعاون های تولیدی و … کار کنند.

شغل های رشته فنی حرفه ای که هنرجویان بعد از پایان درس انتخاب کنند . 

اما شاید برای شما مهم باشد که بدانید بعد ازتحصیل در رشته های فنی حرفه ای می توانید چه شغلی را برای خود برگزینید .هر رشته مهارتهای متفاوتی را به هنرجویان می آموزد و در اکثر این رشته ها امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا در ایران وجود دارد اما فارغ التحصیلان به اندازه مهارت و دانشی که دارند می توانند شغل های مختلفی را بر گزینند. در زیر آینده شغلی تعدادی از مهترین رشته های تحصیلی فنی و حرفه ای را مشاهده می کنید.

مشاغل رشته های زیر به صورت مشترک برای دختران و پسران ارائه می شود :

این رشته ها که به رشته های عمومی هم شناخته می شوند در ادامه معرفی می کنیم.

1 -مشاغل رشته گرافیک فنی و حرفه ای 

 • طراح نشانه،تمبر و اسکناس
 • طراح تیتراژ تلویزیونی
 • طراح حروف و خط
 • طراح آگهی و تابلو های تبلیغاتی
 • کاریکاتوریست
 • طراح تیزر
 • طراح بسته بندی
 • طراح جلد کتاب
 • تصویرگر و صفحه آرا

 

رشته های فنی حرفه ای گرافیگ

 

2 -مشاغل رشته تربیت بدنی فنی و حرفه ای هنرستان

 • داوری مسابقات ورزشی
 • سرپرست تیم های ورزشی
 • سرپرستی اماکن و تاسیسات ورزشی
 • سرپرست میادین ورزشی
 • مربیگری و کمک مربیگری رشته های مختلف ورزشی

3 – مشاغل رشته نقاشی فنی و حرفه ای هنرستان

 • دستیاری استادان رشته نقاشی
 • نقاشی پوستر های سینمایی
 • اجرای کارهای تبلیغاتی
 • نقاشی بر روی پارچه،سفال و …
 • کار در کارگاه صنعتی
 • فعالیت در زمینه چاپ بر روی اجسام مختلف
 • فعالیت هنری و ارائه آثار نقاشی در نمایشگاهها

4 – مشاغل رشته نمایش فنی و حرفه ای هنرستان

 • نمایشنامه نویسی در رسانه های جمعی
 • بازیگری و کارگردانی
 • اجرای نمایش عروسکی
 • اجرای کار ماسک و گریم
 • دستیار طراحی صحنه

5-شغل های رشته موسیقی فنی و حرفه ای هنرستان

 • مربی آموزشی سازهای ایرانی و جهان
 • فعالیت در کارگاه ساز سازی و ارزیاب ساز
 • مربی آموزشی پیانو
 • فعالیت در استودیو های ضبط موسیقی
 • برنامه ریز و اجرا کننده ی موسیقی فیلم
 • آفرینش سرودها و آهنگ ها
 • آهنگسازی

6 -شغل های رشته الکترونیک فنی و حرفه ای هنرستان

 • سیم کشی ساختمان
 • سیم پیچی ترانسفورماتورها
 • نقشه کشی مدارات الکتریکی
 • تعمیر و نگهداری ماشین های الکتریکی
 • سیم پیچی استاتور ماشین های الکتریکی
 • سرویس و تعمیر وسایل خانگی الکتریکی

7 – شغل های رشته  صنایع دستی فنی و حرفه ای هنرستان

 • فعالیت در کارگاههای تولیدی صنایع دستی
 • راه اندازی کارگاههای تولیدی صنایع دستی
 • فعالیت در کارگاه نگارگری
 • کارگاه ساخت انواع ظروف سفال و نقش روی آن
 • مدیریت نمایشگاهها، موزه ها و کارگاههای هنری

8 -شغل های رشته چاپ فنی و حرفه ای هنرستان

 • کارگاه ماشین آلات چاپ برجسته
 • مونتاژ کار و رنگی و سیاه و سفید افست
 • صفحه بندی ماشین سربی و اپراتوری آن
 • اپراتور جلد سازی و پاکت سازی
 • راسته چین، فرم چین، و صفحه بند دستی
 • فرمول چین و حروف چینی فتویی و کامپیوتری
 • چاپ کار جی تی او
 • لیتوگراف و لی آت کار
 • روتوش کار و کپی کارافست
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی ساعت کره ماه

9 -مشاغل رشته صنایع چوب فنی و حرفه ای هنرستان

 • راه انداز و کار با ماشین آلات صنایع چوبی
 • قالب ساز چوبی ،معرق کار
 • منبت کار و مشبک کار
  *کارگاه ساخت انواع مبلمان، تختخواب و …
 • ارزیاب چوب
 • کنترل کیفیت محصولات چوبی در خطوط تولید
 • کابینت سازی چوبی
 • سرپرستی کارگاه سازه های چوبی

10 -شغل های رشته صنایع نساجی فنی و حرفه ای

 • اپراتور ماشین های نساجی
 • چاپ کالای نساجی
 • اپراتور ماشین های چاپ
 • کارگاه بتفندگی نساجی
 • کارگاه بافندگی حلقوی و تاری پودی
 • رنگرز کالای سلولوزی و مصنوعی و مخلوط
 • کارگاه ریسندگی سیستم پنبه ای و پشمی
 • آزمایشگاه فیزیک نساجی
 • کارگاه مقدماتی بافندگی
 • طراح بافت پارچه

11 -شغل های رشته سرامیک فنی و حرفه ای

 • شکل دهنده قطعات در حالن خام
 • طراحی و محاسبات در سرامیک
 • راه اندازی کارگاههای پخت سرامیک
 • راه اندازی کارگاههای کنترل کننده قطعات تولیدی سرامیک
 • آزمایشگاه شیمی تخصصی سرامیک
 • اپراتور کوره پخت سرامیک
 • اپراتور ماشین آلات سرامیک

12- شغل های رشته شبکه و رایانه فنی و حرفه ای

 • مسئول آرشیو نرم افزاری
 • برنامه ساز سیستم های کامپیوتری
 • فعالیت در کارگاه سخت افزار
 • راهبر سیستم های کاربردی کامپیوتر
 • دستیار تولید کننده سیستم های کامپیوتری
 • نصاب و راهبر سایت کامپیوتر سرپرست سایت کامپیوتر
 • مسئول کارگاه آموزش کامپیوتر

13 -شغل های رشته نقشه کشی فنی و حرفه ای

 • نقشه کش نقشه های اجرایی معماری
 • نقشه کش معماری داخلی
 • نقشه کش نقشه های سازه ای
 • نقشه کش کامپیوتری
 • کمک پژوهشگر معماری
 • کنترل کیفیت ساختمان
 • دفاتر مهندسین مشاور و طراح

14 – شغل های رشته نقشه برداری فنی و حرفه ای

 • سرپرست کارگاه نقشه برداری
 • تعمیر کار دوربین های نقشه برداری
 • دفاتر فنی و مهندسین مشاور و طراح
 • مترور
 • محاسبات حجم عملیات خاکی
 • تهیه نقشه های توپوگرافی شهری و مناطق وسیع
 • کار بادوربین های دیجیتالی و مکانیکی نقشه برداری
 • نقشه بردار هوایی و زمینی و تهیه نقشه

15 -شغل های رشته سینما فنی و حرفه ای

 • فیلم سازی
 • دستیاری کارگردان
 • دستیاری فیلم بردار
 • دستیاری تدوین و نور پردازی
 • طراحی و نقاشی صحنه ها
 • کارگردانی سینما
 • تولید برنامه های سینمایی
 • *طراحی در گریم و ماسک
 • نویسندگی فیلم نامه

16 -شغل های رشته صنایع شیمیایی فنی و حرفه ای

 • کارخانجات پالایش گاز
 • کارخانجات صنایع پلیمر
 • کارخانجات پتروشیمی
 • متصدی آزمایشگاههای شیمی
 • متصدی خط تولید مواد پاک کننده
 • آبکاری فلزات به روش های مختلف

شغل های رشته های فنی و حرفه ای ویژه پسران:

بعضی از رشته های فنی  با توجه به شغل هایی که در اجتماع دارند ویژه هنرجویان پسر و یا هنرجویان دختر می باشند.

1 – مشاغل رشته صنایع فلزی هنرستان

هنرجویان رشته صنایع فلزی  بعد از پایان تحصیل می توانند در شغل های زیر به کار بپردازند :

 • خمکاری ورق های فلزی
 • لوله و پروفیل
 • کار با دستگاه نفطه جوش
 •  برشکاری گاز و برق
 • لحیم کاری نرم و سخت
 • جوشکاری اسکلت های فلزی، مخازن آب و …
 • جوشکاری با شعله گاز و قوس الکتریکی و مقاومتی

2 -مشاغل رشته تاسیسات هنرستان

هنرجویان رشته تاسیسات بعد از پایان تحصیل می توانند در شغل های زیر به کار بپردازند :

 • نصاب و لوله کشی تاسیسات حرارت مرکزی
 • نقشه کشی تاسیسات مکانیکی ساختمان
 • برقکار و راه انداز دستگاههای تاسیساتی
 • طراح ،مجری و ناظر لوله کشی گاز خانگی و تجاری
 • لوله کش آب گرم و سرد ساختمان های مسکونی و تجاری با استفاده از لوله های فلزی پلیمری
 • جوشکاری برق و گاز

3 -شغل های رشته ساختمان هنرستان

هنرجویان رشته ساختمان  بعد از پایان تحصیل می توانند در شغل های زیر به کار بپردازند :

 • نقشه برداری عمومی ساختمان
 • دفاتر فنی مهندسین مشاور ساختمان
 • سرپرست آزمایشگاه بتن
 • تعمیر کار دوربین های نقشه برداری
 • طراح قطعات بتنی پیش ساخته
 • ماکت ساز ساختمان
 • نقشه کش ساختمان
 • سرپرست کارگاه عملیات اجرایی ساختمان
 • آرماتور بند و قالب بند

4-شغل های رشته متالوژی هنرستان 

هنرجویان رشته متالوژی  بعد از پایان تحصیل می توانند در شغل های زیر به کار بپردازند :

 • کارخانجات تولید خودرو
 • کارگاه ریخته گری قطعات آلیاژی
 • کارخانجات تولید ماشین آلات صنعتی
 • کارخانجات تولید قطعات فولادی و چدنی
 • کارخانجات ذوب آهن
 • کارخانجات تولید فولاد
 • کارخانجات تولید قطعات صنعتی

5 -شغل های رشته ساخت و تولید  هنرستان 

هنرجویان رشته ساخت و تولید  بعد از پایان تحصیل می توانند در شغل های زیر به کار بپردازند :

 • کارگاههای تراشکاری
 • کارگاههای فرز کاری
 • کارگاههای ابزار تیز کنی
 • کارگاههای چرخ دنده تراشی
 • فرز کاری، برش کاری و …
 • اپراتوری ماشین های اتوماتیک
 • فرم تراشی و سری تراشی
 • سرپرستی آزمایشگاه اندازه گیری دقیق

مشاغل رشته های زیر ویژه دختران ارائه می شود :

1 -مشاغل مربوط به رشته  کودکیاری هنرستان

 • مسئول تغذیه و بهداشت مواد غذایی
 • مسئول کودکان پیش از دبستان
 • بهداشتیار مادر و کودک
 • فعالیت در واحد فوریت های پزشکی
 • مسئول آموزش و تنظیم خانواده
 • همکاری با تیم های پزشکی
 • سرپرستی خانه های بهداشت
 • برنامه ریز رژیم غذایی مادر و کودک
 • مراقبت و پرستاری از کودک

برای اطلاعات بیشتر در موراد رشته کودکیاری می توانید مقاله معرفی رشته کودکیاری را مطالعه کنید.

2 – مشاغل مربوط به رشته  طراحی دوخت هنرستان

 • سری دوزی پوشاک
 • برشکاری لباس و پارچه
 •  طراحی لباس و دوخت
 • سرپرست آموزشگاه خیاطی
 • مدیر امور تولیدی پوشاک
 •  تکه دوزی و گلدوزی لباس
 • نازک دوزی و ضخیم دوزی
 • دوخت کامل سیسمونی

مشاغل رشته کودکیار هنرستان

 

برای اطلاعات بیشتر در خصوص رشته طراحی و دخت مقاله معرفی رشته طراحی و دوخت را مطالعه کنید.

در پایان امیدوارم اگر به دنبال تحقیق درباره رشته فنی حرفه ای  و آشنایی با انواع شغل فنی که بعد از اتمام هنرستان می توانید به آنها بپردازید، بوده اید جواب خود را در این مقاله گرفته باشید.

لطفا نظرات خود را در مورد انواع رشته های فنی و مشاغل آن در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

3.5/5 - (15 امتیاز)

‫4 نظر ارسال شده در “رشته های فنی حرفه ای و شغل های فنی حرفه ای

 1. مهدی :

  خیلی عالی بود ممنون از زحمتی که کشیدید
  این رو برای همکاران هنرستان ارسال می کنم تا به دانش آموزانشون ارائه بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *