چگونه می‌ توانید رابطه‌ای صمیمی با فرزندتان ایجاد کنید؟

چگونه می‌ توانید رابطه‌ای صمیمی با فرزندتان ایجاد کنید؟
t چگونه می‌ توانید رابطه‌ای صمیمی با فرزندتان ایجاد کنید؟

وقتی نوجوان شما به خانه می‌رسد فورا به اتاقش می‌رود، در را می‌بندد و شروع به صحبت کرد‌ن‌های تلفنی با دوستانش می‌کند؟ از این موضوع ناراحتید و نمی‌دانید چگونه می‌ توانید رابطه‌ای صمیمی با فرزندتان ایجاد کنید؟ راهکارهایی به شما پیشنهاد می‌کنیم تا موفق‌تر از پیش باشید.

1 – شناخت شخصیت نوجوان

مشکل اغلب والدین آشنا نبودن با ویژگی‌های دوران نوجوانی است. به همین دلیل رفتارهای ناخوشایند نوجوان را غیرطبیعی می‌پنداریم و همین امر سبب بروز عکس‌العمل‌های نادرست در ما شده و به تیرگی روابط با نوجوان می‌ انجامد. و رابطه‌ای صمیمی با فرزندتان را خدشه دار می کند

2 – استفاده از روش تغافل

یکی از موثرترین روش‌های تربیتی در این دوره، روش تغافل یا نادیده گرفتن است. یعنی باید مسایل و مشکلات نوجوان را بزرگ نشان ندهیم یا ا ورا به لحاظ رفتارهایش دایم بازخواست نکنیم.

3 – راهنمایی به جای دستور دادن

در برخورد با مسایل نوجوان از خودش کمک بگیرید و به او نشان دهید که نخستین مسئول حل مشکل او، خودش است و برای حل آن باید اقدام کند. والدین تنها وظیفه راهنمایی دارند و باید او را از عواقب کارش باخبر کنند.

4- آموزش

برای کاهش ترس و اضطراب‌های نوجوانی، آموزش‌های لازم درباره بلوغ، دوست‌ یابی، حل مساله، گذراندن اوقات فراغت، برنامه‌ریزی درسی و مواردی از این قبیل باید آموزش داده شود.

5 – برقراری رابطه دوستانه و عاقلانه

والدین با مراقبت دوستانه و عاقلانه خود احساس ایمنی و اطمینان را در وجود نوجوان ایجاد می‌ کنند.

t چگونه می‌ توانید رابطه‌ای صمیمی با فرزندتان ایجاد کنید؟

6 – اعتمادسازی

والدین باید اعتماد نوجوان را نسبت به خودشان جلب کنند. در غیر این صورت نوجوان برای حل مسایل خود به دیگران مراجعه می‌ کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دلیل پرواز پرندگان مهاجر به شکل V کشف شد

7 – ارتباط کلامی ، مقدمه ارتباط عاطفی

نوجوانان به ارتباطات عاطفی سخت نیازمندند. ارتباط کلامی مقدمه ایجاد ارتباط عاطفی است به همین دلیل والدین باید با تنظیم ساعات کاری خود و بسترسازی مناسب در منزل این فرصت را خود ایجاد کنند.

8 – تاکید بر محبت و پرهیز از خشونت

ارتباط با نوجوان اگر بر پایه محبت و عشق باشد، سبب تامین اعتماد به نفس در او می‌ شود اما اگر با فشار و خشونت همراه شود موجب اختلالات و دشواری‌های عصبی می شود.

9 – الگوهای رفتاری والدین

نوجوانان نیاز دارند به شخصیت والدین خود تکیه کرده و از ‌آنان الگوبرداری کنند؛ تا بتوانند رابطه‌ای صمیمی با فرزندتان داشته باشید. به همین دلیل والدین باید سعی کنند شخصیتی مستحکم و باثبات داشته باشند.

10 – پرهیز از مناقشات خانوادگی

نوجوانان به محلی برای ‌آرامش نیاز دارند. محلی امن و مستحکم. در صورتی که خانه محل مناقشات و جر و بحث‌های خانوادگی شود بهانه گریز نوجوان از خانه را فراهم می‌آورد.

چگونه می‌ توانید رابطه‌ای صمیمی با فرزندتان ایجاد کنید؟

11 – گوش دادن

رمز ارتباط موثر با نوجوان خوب گوش دادن به حرف‌های اوست پس به سخنان او با علاقه گوش فرا دهید.

12 –   تکیه بر نقاط قوت

با مشاهده برخی ضعف‌ها ، نوجوان را تحقیر و سرزنش یا با دیگران مقایسه‌ اش نکنید. سعی کنید برای از میان بردن ضعف‌ها ، بر نقاط قوت تکیه کنید.

13- انتظار به اندازه

فراموش نکنید همیشه باید به اندازه توان و ظرفیت وجودی از نوجوان انتظار داشت.

14- اجازه خطا کردن به نوجوان بدهید.

کاری نکنید که نوجوان به دلیل خطا کردن احساس گناه کند . فرصت یافتن راه‌ حل را به او بدهید تا او در آینده از مشکلات گریزان نباشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
بیداری

چگونه می‌ توانید رابطه‌ای صمیمی با فرزندتان ایجاد کنید؟

15- مشورت با نوجوان

نوجوانان می‌ خواهند مستقل باشند. پس عقاید خود را بر آ‌نان تحمیل نکنید. بایستی او را تحمل کرد و با مشورت گرفتن از او در امور خانه در کسب استقلال یاری‌اش کرد.

16- فعال بودن نقش پدر در تربیت نوجوان

نوجوانان به پدر بیش از هر چیز دیگری نیاز دارند. می‌ خواهند که در خانواده بر او تکیه کنند. و او را الگوی خود قرار دهند.

17- پذیرش بدون قید و شرط

نوجوان را همان طور که هست بپذیرید نه آن طور که در رویا تصور می‌کنید. اگر نوجوان در خانواده مورد احترام قرار بگیرد، یاد می‌گیرد خودش را همان‌ طور که هست بپذیرد.

برای ایجاد رابطه‌ای صمیمی با فرزندتان باید بیشتر با او همدلی کنید وبا انجام دادن شیوه های گفته شده بتوانید به اهداف تربیتی خود برسید.

چگونه با نوجوان هایتان کنار بیایید

t چگونه می‌ توانید رابطه‌ای صمیمی با فرزندتان ایجاد کنید؟
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *