,

یکی از رسوم زیبا و سنتی مردم آذربایجان غربی در نزدیکی عید نوروز که امروزه کم کم به مرز فراموشی نزدیک شده است و کم و بیش در بعضی از روستاها انجام می گیرد رسم تکم چی است که از چند روز مانده به عید نوروز تکم چی ها به صورت نمادین بزی که از چوب ساخته اند را در کوچه و خیابان های شهر و روستا می چرخانند و به صورت دلنشینی اشعاری را به زبان ترکی می خوانند و برای نوید دادن رسیدن عید از مردم مژدگانی دریافت می کنند.

عید نوروز؛ آذربایجان غربی


خانه تکانی رسمی است که در تمام نقاط ایران انجام می شود در این منطقه در دو هفته‌ آخر اسفند شور بیش تری به خود می گیرد و در بین مردم و در گویش محلی به هیس آلماق معروف است.
مردم آذربایجان غربی هنوز بنا به سنت قدیمی ماه اسفند را بایرام آیئی یعنی ماه عید می گویند. هفته اول اسفند را با نام چیله قووان یعنی هفته ای که چله زمستان را فراری می دهد جشن می گیرند و کم کم به استقبال سال نو می روند و تا آخر سال چهارشنبه های ماه اسفند را که برای هرکدام نامی مخصوص گذاشته اند به جشن و پایکوبی می پردازند.

 بایرام آیئی

گفته می شود این چهارشنبه های آخر سال هرکدام نماد یکی از عناصر چهارگانه حیات است که بیش تر در مناطقی که کشاورزی مرسوم است برای خیر و برکت زیادتر گرامی داشته می شود.
در عید نوروز؛ آذربایجان غربی در بعضی از روستاها اسفندی که دود می کنند را در دو طرف خانه می ریزند تا اهالی خانه از چشم زخم و چشم حسود به دور باشند.

سوسن قریشی:

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید