فایده های درختان چیست ؟

t فایده های درختان چیست ؟
t فایده های درختان چیست ؟

اگر می خواهید بدانید که چرا کاشتن درخت، مهم و ضروری است و فایده های درختان چیست ؛ خواندن این متن را از دست ندهید.

1- درختان مانع از تغییرات زیست محیطی می شوند

دی اکسید کربنی که در اتمسفر تولید می شود می تواند موجب تغییر وضعیت زیست محیطی شود. درختان، این دی اکسید کربن را جذب و در مقابل، اکسیژن آزاد می کنند.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

هر جریب زمین (معادل 2000 مترمربع) پوشیده از درخت در طول سال، می تواند حجمی از دی اکسید کربن را که یک ماشین با طی مسافت بیست و شش هزار مایل تولید می کند، به طور کامل جذب کند.

2- درختان، هوا را تمیز می کنند

درختان بوهای نامطبوع و گازهای آلاینده (نیتروژن اکسید، آمونیاک، سولفور دی اکسید و اوزن) را جذب می کنند، ذرات موجود در هوا را توسط شاخ و برگ های خود به دام می اندازند و به این ترتیب، موجب بهبود کیفیت هوا می شوند.

3- درختان، اکسیژن تولید می کنند

در طول یک سال، یک جریب زمین پوشیده از درخت می تواند اکسیژن کافی برای 18 انسان بالغ را تامین کند.

4- درختان، خیابان و شهر را خنک می کنند

میانگین دما در لس آنجلس در طول 50 سال گذشته، 6 درجه فارنهایت افزایش یافته است که علت آن کاهش زمین های پوشیده از درخت و افزایش جاده ها و ساختمان های جاذب حرارت است.درختان با ایجاد سایه بان برای خانه ها و خیابان ها و آزاد کردن بخار آب از برگ های خود، محیط های شهری را تا 10 درجه فارنهایت خنک می کنند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
طرز ساختن بخاری اردویی

فایده های درختان چیست ؟

 

5- درختان، انرژی را ذخیره می کنند

سه درخت که به شکل صحیح، اطراف یک خانه را فرا گرفته باشند می توانند نیاز به استفاده از سیستم های خنک کننده را برای ساکنین خانه تا 50 درصد کاهش دهند.

6- درختان، آب را ذخیره می کنند

سایه درختان، میزان تبخیر آب از سطح چمن زارها را می کاهد.

اغلب درختانی که تازه کاشته شده اند، در طول هفته صرفا به 15 گالن آب نیاز دارند و هنگامی که شروع به خارج کردن بخار آب از برگ های خود می کنند، موجب افزایش رطوبت اتمسفر می شوند.

7- درختان، مانع از آلودگی آب می شوند

درختان از طریق جذب آب و هدایت آن به عمق زمین، مانع از راه افتادن سیلاب می شوند و با این کار مانع از حمل آلودگی ها توسط سیلاب ها به داخل اقیانوس می شوند. وقتی خاک اطراف درخت به دلیل راه افتادن آب، گل می شود، درخت مثل یک اسفنج عمل می کند که هم آب موجود را فیلتر می کند و هم به صورت تدریجی آب را آزاد می کند تا آب در زمین ذخیره شود.

8- درختان، مانع از فرسودگی خاک می شوند

در تپه ها و دامنه ها، ریشه درختان مانع از ریزش خاک می شود و خاک را در جای اصلی خود حفظ می کند. یکی ازفایده های درختان، این است که  مانع از فرایند فرسودگی خاک می شود.

فایده های درختان چیست ؟

9- درختان، مانع از تابش اشعه ماورای بنفش به پوست می شوند

سرطان پوست، شایع ترین سرطان در ایالات متحده آمریکا است. درختان می توانند تا 50 درصد، تابش اشعه ماورای بنفش (نوعB) به سطح زمین را بکاهند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چه کوله پشتی مناسب سفرهای عکاسی است؟ 

10- درختان، مواد غذایی تولید می کنند

یک درخت سیب، در طول یک سال، حجم زیادی سیب تولید می کند. علاوه بر انسان ها، پرندگان و سایر موجودات حیات وحش نیز از میوه درختان به عنوان غدا استفاده می کنند.

11- درختان، مداواگر هستند

مطالعات نشان داده است که بیمارانی که در اتاق هایی بستری هستند که قادر به مشاهده درختان هستند، زودتر بهبود پیدا می کنند و با مشکلات کمتری مواجه می شوند.کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی، هنگام حضور در محیط های سرسبز و پر درخت، رفتارهای بیمارگونه کمتری بروز می دهند. به علاوه تماس نزدیک با طبیعت و درختان از طریق کاهش خستگی ذهنی، تمرکز را افزایش می دهد.

12- درختان، خشونت را می کاهند

بروز رفتارهای خشونت آمیز در ساکنین مناطق خشک و بیابانی بیشتر از کسانی است که در مناطق سرسبز زندگی می کنند.درختان و مناظر سرسبز، میزان ترس و اضطراب را کاهش می دهند.

13- درختان، علامت فصل ها هستند

الان زمستان است یا تابستان؟ بهار است یا پاییز؟ کافی است به درختان اطرافتان نگاهی بیاندازید…این مهمترین فایده های درختان است.

14- درختان، مزایای اقتصادی دارند

فروش میوه های درختان، ایجاد درآمد می کند. همچنین استفاده از چوب آن ها در محصولات چوبی از کارهایی است که منجر به ایجاد درآمد می شود.

15- درختان، ارزش زمین یا ملک را بالا می برند

داشتن محوطه سرسبز و پر درخت، می تواند ارزش یک زمین یا ملک را تا 15 درصد افزایش دهد.

فایده های درختان چیست ؟

16- درختان، سوخت تامین می کنند

در مناطق روستایی و خارج از شهر، می توان با سوزاندن چوب انواع خاصی از درختان، گرما تولید کرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
یه لقمه محیط زیست؛ روز جهانی ببر

17- درختان، پوشاننده اند

درختان می توانند دیوارهای بتنی را بپوشانند، برای پارکینگ های سرباز، سایه بان ایجاد کنند و به طور کلی مناظر نامطلوب را بپوشانند. همچنین مانع از انتقال صدا از آزادراه ها و خیابان ها می شوند و منظره اطراف آن ها را چشم نواز می کنند.

18- درختان برای حیوانات، سایه بان و پناهگاه ایجاد می کنند

چنار و بلوط از جمله درختانی هستند که پناهگاه هایی ایده آل برای پرندگان، زنبورها، موش ها و سنجاب ها ایجاد می کنند.فایده های درختان برای حیوانات بی شمار است.

19- درختان، معلم و همبازی انسان ها هستند

درختان گاهی خانه کودکان می شوند و گاهی منبع الهام نقاشان و طراحان هستند.

20- درختان، گروه های مختلف انسان ها را دور هم جمع می کنند

کاشت همگانی درخت، موقعیتی ایجاد می کند که اقشار مختلف جامعه دور هم جمع شوند و هر کس از هر گروه سنی و اجتماعی در این کار شرکت کند.

 

ترجمه شده از سایت www.treepeople.org

 

 

 

t فایده های درختان چیست ؟
امتیاز به این نوشته

آنچه دیگرانجست و جو کرده اند:

  • فایده ی درختان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *