قدیمی‌ترین شیء دست‌ساز انسان کشف شد

t قدیمی‌ترین شیء دست‌ساز انسان کشف شد

قدیمی ترین شیء دست ساز بشر (1)

قدیمی‌ ترین شی دست‌ ساز بشر که در حقیقت یک ماسک به شکل مستطیل و از جنس مس است در جنوب رشته‌ کوه‌ های آند در آرژانتین کشف شده است. در ادامه برای مشاهده تصاویر و توضیحات بیشتر با ما همرا شوید.

قدیمی‌ ترین شی دست‌ ساز انسان که یک ماسک فلزی است در حدود 3000 سال قدمت دارد. جالب است بدانید تاکنون تصور می شده که سرآغاز آثار فلزی آمریکای جنوبی در پرو بوده است اما این کشف جدید آرژانتین را به عنوان مبدا ساخت آثار فلزی معرفی کرده است.

این ماسک در سایت باستان‌شناسی کشف شد که محل دفن کودکان و بزرگسالان بوده است. به گفته دانشمندان، قدمت این دست‌سازه فلزی به 1000 قبل از میلاد بازمی‌گردد. سوراخ‌هایی روی ماسک وجود دارد که موقعیت چشم‌ها، بینی و دهان را نشان می‌دهد، همچنین سوراخ‌هایی در نزدیکی لبه ماسک به چشم می‌خورد که احتمالا از آن رشته‌هایی رد می‌شده است تا ماسک روی صورت یا یک شی قرار بگیرد.

منابع سنگ معدن مس در 70 کیلومتری محلی که قدیمی‌ ترین شی دست‌ ساز کشف شده، پیدا شده است. این امر نشان می‌دهد این دست‌سازه به صورت محلی تولید شده است؛ بنابراین این طور به نظر می‌رسد که ساخت آثار فلزی در آرژانتین هم‌زمان با توسعه این صنعت در پرو شروع شده است.

براساس مطالعه منتشر شده در سال 2008، تخمین زده می‌شود که اشیای طلایی کشف‌شده در قسمت جنوبی پرو قدمتی 4000 ساله داشته باشند. قدمت دست‌سازه‌های برنزی که پیش از این در رشته‌ کوه‌های آند کشف شده بود نیز به سال 1000 میلادی بازمی‌گردد. هرچند برای متخصصان سخت است که با اطمینان بگویند این اشیاء متعلق به محلی است که در آن کشف یا به وسیله تجارت به اینجا آورده شده‌اند. دانشمندان در سال 2007 دریافتند که شواهدی از آثار فلزی محلی در پرو وجود دارد، در آثار فلزی پیدا شده در رسوبات، که قدمتشان به دوره قبل از اینکاها برمی‌گردد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
+40 عکس جدیدترین طراحی ناخن پا تابستان 1403

آب و هوای بارانی فصل تابستان باعث پیدا شدن این ماسک فلزی، به همراه مجموعه‌ای از استخوان‌های انسان، در قبری در نزدیکی دهکده لاکوبرادا، در شمال غربی آرژانتین، شد. حدودا 14 جسد در منطقه تدفین وجود داشت، همه استخوان‌ها با هم مخلوط شده و ماسک روی کپه‌ای از آنها در گوشه‌ای قرار داشت.

در همان نزدیکی محل تدفین دومی وجود داشت که تنها یک نفر ساکن آن بود. استخوان‌های این کودک که حدودا هشت تا 12 سال سن داشته، 3000 سال قدمت دارد. جسد با مهره‌ای سنگی و چیزی که به نظر می‌رسد یک آویز مسی است، که در نزدیکی قسمت بالایی سوراخ کوچکی داشت، به خاک سپرده شده بود.

قدیمی‌ ترین شی دست‌ ساز یعنی ماسک تقریبا 18 سانتی‌متر طول و 15 سانتی‌متر عرض دارد. ناخالصی‌های موجود در این مس کم‌تر از یک درصد است. به گفته دانشمندان برای ساخت این ماسک، شخص باید فلز را در حالت سرد چکش می‌زده تا صاف شود، سپس دوباره داغش می‌کرده است.

ماسک به عمد به این شکل ساخته شده تا شبیه به صورت یک انسان باشد. سن این اشیای فلزی اثبات می‌کند که مردم در ناحیه رشته‌ کوه‌های آرژانتین زودتر از آنچه که تا قبل از این فکر می‌شد شروع به شکل دادن مس و تبدیل آن به دست‌سازه‌های انسانی کرده‌اند.

به گفته محققان، شواهدی از ذوب کردن و تابکاری کردن فرآیند سرد کردن آهسته فلز برای تقویت کردن آن مس به دست آمده است که نشان می‌دهد تولید محصولات مسی در دهکده‌های شمال غربی آرژانتین و شمال شیلی از قرن‌های اولیه وجود داشته است. این اطلاعات برای هر داستانی که به دنبال درک بهتر از ظهور متالوژی مردم ساکن آند هستند، ضروری است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معرفی رصد خانه های ایران؛ رصد خانه ملی ایران

وبسایت میهن پست – سعید ارجمندی

 

t قدیمی‌ترین شیء دست‌ساز انسان کشف شد
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *