ماشین حساب ها از دیروز تا امروز

ماشین حساب

تاریخچه ساخت ماشین حساب 

تاریخچه ماشین حساب را اگر زیر و رو کنیم به چوب خط هایی می رسیم که در قدیم انسان ها برای نگهداری حسابشان از آن‌ها استفاده می کردند و می توانیم بگوییم این چوب ها قدیمی ترین نوع ماشین حساب محسوب می شوند. اما ۲۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در امپراتوری بابل از چرتکه استفاده می‌شد. همین چرتکه ای که هنوز هم بازاریان قدیمی در بازار های خودمان از آن استفاده می کنند.

تاریخچه ماشین حساب و انواع آن

از اولین ماشین‌های آنالوگ در دوران باستان برای محاسبات نجومی استفاده می‌شدند که از آن جمله می‌توان اسطرلاب (۱۵۰-۱۰۰ سال قبل از میلاد) را نام برد. اسطرلاب میان ستاره شناسان مسلمان استفاده فراوانی داشت.

در سال ۱۶۱۷ جان نپیر، ریاضی‌دان اسکاتلندی، وسیله‌ای ساده به ‌نام استخوان‌های نپیر ساخت که از آن برای ضرب و تقسیم اعداد استفاده می‌شد. این نام به این دلیل به دستگاه او داده شد که برای ساخت مهره‌ها از استخوان یا عاج استفاده کرده بود.

نمونه‌ای از یک اسطرلاب

در سال ۱۶۲۲ شخصی به‌ نام ویلیام اوترد اولین خط‌کش محاسبه را اختراع کرد. ویلهلم شیکارد در سال ۱۶۲۳ دستگاهی به ‌نام «ساعت محاسباتی» ساخت که می‌توان آن را اولین ماشین‌ حساب مکانیکی نامید. بیست سال بعد نیز پاسکال وسیله خود به ‌نام «پاسکالین» برای محاسبه مالیات در فرانسه را ابداع کرد. همچنین لایبنیتز که فیلسوفی آلمانی بود یک ماشین محاسبه ساخت.

تاریخچه ماشین حساب و انواع آن

سپس گاتفرد ویلیام لیبنیز (۱۶۴۶-۱۷۱۶)، ریاضی­دان و فیلسوف آلمانی (همکار نیوتون) پروژه ساختن ماشین حساب چهارکاره (جمع و تفریق و ضرب و تقسیم) را مدیریت کرد. این دستگاه محاسبه گر پله‌ای نامیده شد.

بعدها جرج شوتز ماشینی به اندازه یک پیانو برای ایجاد جدول‌های لگاریتم ساخت.

اولین نمونه ماشین حساب کلیددار

در ۱۸۸۴ در. ای. فلت آمریکایی دستگاه «کامپتومتر» را اختراع کرد که اولین نمونه موفق ماشین‌ حساب کلیددار در تاریخچه ماشین حساب محسوب می‌شود. ماشین‌ حسابی به ‌نام «میلیونر» که اجازه عمل ضرب مستقیم در هر عددی را می‌داد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
با پوشیدن این شلوار مسیر خود را بیابید!

بشر در نیمه اول قرن بیستم شاهد توسعه تدریجی ماشین‌ حساب‌های مکانیکی بود. ماشین ۱۰ کلیده دالتون که در ۱۹۰۲ ارائه شد و بعدها توسط شرکت‌های بسیار زیادی تولید شد یکی از اولین نمونه‌های ماشین حساب‌های این قرن است.

IBM

شرکت آی. بی. ام اولین ماشین‌ حساب تمام‌ترانزیستوری را در سال ۱۹۵۴ و سه سال بعد اولین نمونه تجاری آن را به نام آی. بی. ام ۶۰۸ معرفی کرد. این ماشین حساب بسیار بزرگ بود و حدود ۸۰هزار دلار قیمت داشت.

lsd[vh

اما شرکت ژاپنی کاسیو در همان سال اولین نمونه جمع‌وجور ماشین حساب الکترونیکی جهان را ساخت. در دهه ۱۹۶۰ مدل‌های بسیاری توسط شرکت‌های مختلف به بازار عرضه شد که از جمله آن‌ها می‌توان به کامپتومتر شرکت بل و ماشین‌حساب شرکت شارپ با ۲۵ کیلوگرم وزن و ۲۵۰۰ دلار قیمت اشاره کرد.

تاریخچه ماشین حساب و انواع آن

ورود اولین ماشین های جیبی 

در سال ۱۹۷۲ اولین دستگاه‌های ارزان‌قیمت به‌ نام «سینکلر کمبریج» با ۳۰ دلار قیمت به بازار معرفی شد. مدل اچ پی ۶۵ نیز اولین ماشین ‌حساب جیبی قابل برنامه‌ریزی با قابلیت بیش از ۱۰۰ دستورالعمل بود.

ماشین‌حساب اف ایکس ۷۰۰شرکت کاسیو به‌عنوان اولین نمونه گرافیکی در سال ۱۹۸۵ شناخته شد. نمونه‌ای که باعث شد در دهه ۱۹۹۰ و اواخر قرن بیستم دیگر مرز میان کامپیوترهای جیبی و ماشین ‌حساب‌های گرافیکی چندان مشخص نباشد.

جمال رادفر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *