,

زنبور ها حشرات کوچکی هستند که منافع بسیاری دارند. به غیر از تهیه عسل که غذایی به شدت مقوی و ارزشمند است بیش از ۷۰ درصد گرده‌افشانی محصولات کشاورزی و باغی را زنبورها انجام می‌دهند. به این ترتیب، وجود این موجودات کوچک برای حیات بشر ومحیط زیست لازم است. اما در برزیل فقط طی سه ماه گذشته بیش از ۵۰۰ میلیون زنبور عسل از بین رفته است.

زنبور عسل

گزارش‌ها نشان می‌دهند که در چهار شهر برزیل در مجموع بیش از ۵۰۰ میلیون زنبور تلف شده‌اند. آمارها نشان دادند که فقط طی ۴۸ ساعت هزاران زنبور به بیماری دچار شده و از بین رفته‌اند. زنبورهای سالم نیز بلافاصله با تماس با زنبورهای بیمار به این مشکل دچار می‌شوند.

زنبور عسل

محققان مشکل اصلی را افزایش استفاده از سموم دفع آفات شیمیایی در مزارع اعلام کرده‌اند. برزیل استفاده ۳۰۰ نوع سم افت‌کش را در این کشور قانونی اعلام کرده است.

زنبور عسل

محققان در بدن زنبورهای مرده سموم دفع آفات مانند فیپرونیل را مشاهده کرده‌اند. این حشره‌کش معمولاً برای نابودی کک و کنه استفاده می‌شود. این ماده احتمالاً یکی از عوامل سرطان‌زا در بدن انسان نیز هست. این به این معنی است که این سموم نه تنها برای حشرات بلکه برای انسان‌ها نیز خطرناک هستند و در حقیقت مسمومیت و مرگ این زنبورها نشانه‌ای از مسمومیت انسان‌هایی است که از محصولات کشاورزی سم‌پاشی‌شده استفاده می‌کنند.

زنبور عسل

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – جمال رادفر

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید