, ,
,

 

سقف محفوظ

و جعلنا السماء سقفنا محفوظا

و آسمان را سقفی محفوظ قرار دادیم

و اهم عن آیاتها معرضون

ولی آنان از مطالعه در نشانه های آن ها اعراض می کنند.سوره الانبیاء-آیه ۳۲

در آیه فوق، قرآن بیان می کند که تمام آسمان،با سقفی محفوظ شده است.

معنای سقف محفوظ چیست؟

بگذارید آنچه دانشمندان می گویند را بشنویم:

جو (اتمسفر)،اقیانوسی از گاز در اطراف جهان است،متشکل از گاز های نامرئی نزدیک به ۱۰ هزار کیلومتر ضخامت دارد و سخت تر از سنگ است.

اکنون بگذارید ویژگی های محافظتی جو را فهرست بندی کنیم:

۱از جهان در برابر شهاب و شهاب سنگ محافظت می کند

میلیون ها شهاب، برخی کوچک و برخی بزرگ،هر روز از فضا بر روی طمین سقوط می کنند با وجود ساختار شفاف آن جو ما با این بمباران شهابی مانند یک مانع فولاد برخورد می کند اگر جو این خاصیت را نداشت ،هیچ جایی برای زندگی در جهان وجود نداشت زمین پر از حفره بود.

هنگامی که فضا نوردان به ماه متعلق به زمین رفتند،مشاهده کردند که شهاب سنگ ها مانند رگبار به ماه برخورد می کنند و آنهایی که بزرگتر بودند حفره هایی عمیق بر روی سطح ماه تشکیل داده اند.

زمانی که شهاب سنگ ها بسیار سریع به ملکول های جو برخورد می کردند حرارت بسیار بالایی به دست آوردند و بخار ناشی از آن به گرد و غبار تبدیل شده و نا پدید شدند.

۲از جهان در مقابل اشعه های مضر خورشید محافظت می کند جو نیز اشعه های مضر خورشید را صاف می کند و مانع نورهای فرا بنفش می شود که اثراتی مرگبار بر موجودات زنده دارند.

اگر جو،لایه اوزون نداشت ،اشعه های مضر خورشید فیلتر نمیشدند و زندگی در جهان از بین میرفت این محافظت در آیه ای با عبارت "سقف محفوظ" نشان داده شده است  و بیان شده که این یک نشان و سند بر وجود خداست.

۳از جهان در برابر انجماد فضا محافظت می کند.

متوسط دما در فضا حدود منفی ۲۷۰ درجه سانتی گراد است.

به لطف جو،جهان ما از انجماد فضا حفظ شده است  جو از بازگشت بسیار سریع انرژی خورشید به فضا جلوگیری می کند که به لطف این ویژگی اط جو می باشد.

همچنین اشعه های خورشید را پراکنده می سازد، تمام مکان ها قادر به استفاده ار نور خورشی می شوند و آنهایی که در سایه هستند،روشن می شوند.

جو گرمای زمین را قادر می سازد تا به صورت متعادل بر اساس حرکات هوایی که در آن رخ می دهد توزیع شوند.

بنابراین توده های هوا در مکان هایی که بسیار داغ می شوند به مکان هایی که داغ نیستند حمل می شود و یک تعادل ایجاد می کند .

پس از افزایش بیش از حد حرارت در مناطق اطراف خط استوا که به طور مداوم داغ میشوند، جلوگیری بعمل می آید به طور مشابه از کاهش بیش از حد حرارت در مناطق نزدیک به قطب ها که به طور مداوم سرد می شوند جلوگیری می شود.

به طور خلاصه تمام حوادث از سرمای مرگبار فضا تا حفظ گرمای قابل زیست در جهان به لطف خدا که جو را با تمام جزئیات آن خلق کرده ممکن شده است.

۴کمربند وان آلن

فقط جو (اتمسفر) نیست که جهان را از چیزهای مضر حفط میکند به همراه جو یک لایه به نام کمربند وان آلن وجود دارد،که نشات گرفته از میدان مغناطیسی جهان است و به عنوان یک سپر محافظ در برابر اشعه های مضر به سمت سیاره مان عمل می کند.

اگر کمربند وان آلنی وجود نداشت،زندگی در جهان غیر ممکن بود.

پرتو های کیهانی که از ستارگان جدا شده از خورشید آمده اند، نمیتوانند از این سپر محافظ عبور کنند،این ابر های پلاسمایی می توانند ۱۰۰ میلیارد برابر مضر تر از بمب اتمی به هیروشیما باشند.

همراه با گرما و نور ،تابش و باد حاوی پروتون و الکترون از خورشید با سرعت ۵/۱ میلیارد کیلومتر در ثانیه به جهان می رسد با این وجود بادی که از خورشید می آید ، نمی تواند از کمربند ون آلن عبور کند چون حلقه های مغناطیسی ۴۰ هزار مایل دور از جهان شکل گرفته اند.

ما بدون هیچ آسیبی از خطراتی که زندگی مل را تهدید می کند، به زندگی ادامه می دهیم.

با این حال، نباید فراموش کنیم که از لایه های جو تا کمربند ون آلن یک مقام منصوب الهیست.

قدرتمند واقعی خداست.کسی که ما را از خطرات ذکر شده در بالا حفظ می کند،نه کمربند یا چیزهای دیگر آنها به عنوان پرده ای از قدرت و عظمت خدا هستند،که علل ساده ای هستند.

لازم است بدانیم که چه چیزی در بالا بیان شده است؟

خدایی که آسمان را یک سقف محافظ ساخته،اینحقیقت را ۱۴۰۰ سال پیش در کتابش از طریق آیه زیر ذکر کرده است.

"و آسمان را سقفی محفوظ قرار دادیم."

آری،این آیه یکی از شواهدیست که نشان می دهد قرآن کلام خداست و نمیتواند کلام یک انسان باشد.

از طرفی،واقعیت علمی که اخیرا طبق نتیجه ای از مطالعات نجومی و علمی کشف شده است.

نمی تواند توسط انسانی کشف شود که ۱۴۰۰ سال پیش زندگی می کرده و خواندن و نوشتن را نمیدانست.

یعنی در زمانی که هیچ تکنولوژی و علم ستاره شناسی وجود نداشت فردی که این مورد را ادعا می کند و اعتقاد دارد نیمی تواند یک فرد عاقل باشد.

مانند این معجزه علی،تمام معجزات قرآن،توجه را به یک حقیقت واحد جلب می کند.

قرآن کلام خداست.

برای دانلود کلیک کنید.

حجم: ۴۰٫۸ MB

مطالب مرتبط:

معجزات قرآنی؛ کروی بودن زمین (۱۹)

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. فرزاد 3 ماه قبل

  💥پاسخ به ادعای اعجاز علمی قرآن در مورد محافظت لایه جو در برابر شهاب سنگ ها

  #متن_ادعا:
  امروزه علم ثابت کرده است که لایه ی جو زمین از نفوذ اشعه ماوراء بنفش خورشید و نیز برخورد شهاب سنگ ها به زمین جلوگیری می کند؛ حال آنکه قرآن ۱۴ قرن پیش در آیه ی ۳۲ سوره انبیاء به این مطلب اشاره میکند:
  وَجَعَلْنَا السَّمَاءَ سَقْفًا مَحْفُوظًا﴿۳۲﴾
  و آسمان را سقفی محفوظ آفریدیم﴿۳۲﴾

  #پاسخ_به_ادعا:
  نویسنده ی دروغ پرداز کانال اسلامگرا گویا فرق معنای کلمه ی «محفوظ» با «حافظ» را نمی داند! کلمه ی محفوظ٬ اسم مفعول از ریشه حَفِظَ است و به معنای «آنچه که حفظ شده باشد» است؛ اما کلمه ی حافظ به معنای «حفظ کننده٬ نگهدارنده٬ بازدارنده» می باشد.
  با توجه به اینکه نقشِ لایه ی اوزون و میزوسوفیر در آسمان٬ محافظت از زمین در برابر اشعه ماوراءبنفش و شهاب سنگ هاست٬ می توان گفت:
  «آسمان٬ حافظِ زمین است؛ و این زمین است که محفوظ است٬ نه آسمان»
  بنابراین عبارت «سَقْفًا مَحْفُوظًا» در آیه به هیچ‌ عنوان نمی تواند ناظر بر نقش «حفاظت کننده بودن آسمان» باشد. چرا که در این صورت باید از عبارت «سَقْفًا حافِظًا» به معنای سقفی حفاظت کننده استفاده می کرد.
  در همین رابطه آیت الله مصباح یزدی در کتاب معارف قرآن٬ پرونده ی تلاش های مذبوحانه ی معجزه تراشان را می بندد و می گوید:
  [ برخى كسانى كه كتابهايى به نام تفسير نگاشته‌اند؛ مى‌نويسند كه منظور از «سماء» در اين آيه، جوّ زمين است و اين جوّ به گونه‌اى ساخته شده است كه مانع ريزش سنگهاى آسمانى به زمين مى‌گردد بدينگونه كه از نظر علمى اثبات شده است كه هماره زمين از سوى آسمان سنگباران مى‌شود امّا اين سنگها چون به جوّ مى‌رسند[ به علّت سرعت و اصطكاك] به گاز تبديل مى‌شوند؛ لذا جوّ زمين «محفوظ» ناميده شده است.» در حاليكه بسيار روشن است كه اگر اين مطلب درست مى‌بود مى‌بايد مى‌گفت: «وَجَعَلْنَا السَّماءَ سَقْفاً حافِظا» يعنى جوّ، حافظ زمين مى‌شد نه محفوظ. ]
  #منبع: معارف قرآن – مصباح یزدی – ج۱ – ص۲۴۹

  🚫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید