,

موقعیت روستای مصر

روستای مصر

این روستا که در استان اصفهان واقع شده است از توابع شهرستان زیبای خور و بیانک به شمار می رود.

روستای مصر که قبلا با نام های چاه دراز، کلاته یوسف و مزرعه یوسف شناخته می شد به همراه دو روستای دیگر به نام های امیر آباد و فرحزاد درست در میانه راه دامغان به نائین قرار دارد.

وجه تسمیه

قبل از ساخت این روستا که عمری شاید کمتر از ۱۰۰ سال داشته باشد فردی ثروتمند و خیر به نام یوسف برای ایجاد روستا در این منطقه چاه آبی حفر میکند. کم کم با آمدن مهاجران به این روستا و استفاده از آب چاه برای دامداری و کشاورزی، سطح آب زیر زمینی پایین می رود و یوسف مجبور می شود چاهی عمیق تر از چاه قبلی بسازد. بنابراین اسم این محل به چاه دراز تبدیل شد.

اما او که از این اسم راضی نبود مردم را مجاب کرد که به خاطر هم نامی اش با حضرت یوسف (ع) و اتفاقاتی که در مصر برای آن حضرت پیش آمد نام روستا به مصر تبدیل شود.

با موافقت اهالی روستا نام چاه دراز به مصر تبدیل شد. امروزه گردشگران ایرانی و خارجی که علاقه به گشت در کویر دارند این روستا را با نام مصر ایران می شناسند.

جاذبه های گردشگری روستای مصر

در وسط بیابان یک چاه عمیق با آب شیرین وجود دارد که یکی از جاذبه های دیدنی روستا به حساب می آید.

وجود درختان گز در میان شن های روان، که برای جلوگیری از حرکت شن ها به داخل روستا کاشته شده است، خانه های قدیمی که به مکان اسکان گردشگران تبدیل شده، شتر سواری، نیزارهای بزرگ و سر سبز در ۵ کیلومتری روستا، آسمان صاف و روشن کویری، از جاذبه های گردشگری برای مسافران داخلی و خارجی است.

بهترین زمان سفر

به دلیل موقعیت جغرافیایی روستای مصر، بهترین زمان برای سفر به این روستا از مهر ماه تا نوروز است.

اختصاصی نشریه ی اینترنتی نوجوان ها – سوسن قریشی

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید