مغزت را شارژ کن!

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

اگر بخواهیم زندگی موفقی در هر مرحله از زندگی خود بویژه در دوران نوجوانی که حساس ترین سالهای عمر به حساب می آید،داشته باشیم باید از این گاوصندوق خاکستری بهترین استفاده را ببریم.با عمل به این توصیه ها سعی کنید قدر این گاو صندوق را بیشتر بدانید.

1

1ـ نفس عمیق بکشید

اگر مغز را ماشین فرض کنیم به راستی اکسیژن را برای آن می توان همانند بنزین دانست بنابراین هوای بیشتر یعنی اکسیژن بیشتر در خون و اکسیژن بیشتر در خون یعنی به کار افتادن موتور مغز.پس تا می توانید هوا را توسط تنفس صحیح با بینی وارد شش های خود کنید.این کار علاوه بر راه انداختن مغز باعث ایجاد آرامش شما خواهد شد.

2ـ ورزش کنید

b521aa0vhw2hk4dreyl

طبق تحقیقات بعد از 10دقیقه ورزش موزون و ملایم (نه ورزش های حرفه ای وسنگین)ذهن فعالیت بهتری از خود نشان میدهد.بنابراین اگر در حین مطالعه احساس کردید ذهن تان خسته شده کافیست 10دقیقه پیاده روی کنید یا حداقل درجا بزنید،خودتان متوجه خواهید شد که چقدر در شروع دوباره مطالعه با انرژی هستید.

3ـ ویتامین  B6و فسفر را فراموش نکنید

fruit_bck

آزمایشات نشان داده است که ویتامینB6 و فسفر در بالابردن میزان هوشیاری بسیار موثرند. این دو علاوه بر فعال سازی ارتباط بین سلولی ،بر میزان رشد سلول ها تاثیر گذاشته و سلول ها را برای فعالیت آماده می سازند.

3

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
طرز تهیه حلوای خانگی برای افطار
4ـ روی تمرکز فکر کار کنید

زمانی که ذهن شما بین مسائل مختلف سرگردان است نمی تواند به درستی کار کند،درحالیکه 5دقیقه تمرکز میتواند ذهن را آرام کرده و شما را برای تفکر درست آماده کند.برای ایجاد مهارت خوب تمرکز کردن بهتر است افکار منفی را دور ریخته و مثبت اندیشی را پیشه کنید،چراکه منفی بافی خود باعث آشفتگی ذهن می شود.

5ـ آگاهی را تمرین کنید

وقتی تمرکزتان را از دست میدهید ممکن است قادر به انجام کارهای بسیار ساده نیز نباشیدمثلا” گاهی پیش آمده که به آشپزخانه بروید و قادر به پیدا کردن لیوان برای آب خوردن نشوید.چرا؟چون ذهن شما مشغول است و نمی تواند تجزیه وتحلیل درست داشته باشد.همین حواس پرتی های کوچک ممکن است برای شما دردسرآفرین باشد.پس عادت کنید قبل از انجام هرکار بدانید که قرار است چکار کنید.

4

6ـ به حل مساله عادت کنید

زمانیکه مشکلی بوجود می آید یعنی باید راه حلی هم وجود داشته باشد و این راه حل زاییده ذهن شماست،ذهن ما قادر به حل مسایل است ولی ما با تنبلی و بهانه های پوچ و بیهوده از آن به آسانی می گذریم.اگر می خواهید زندگی بهتری داشته باشید روی حل مشکلات تمرکز کنید.

7ـ زبانی بجز زبان خود بیاموزید

5

محققان به این نتیجه رسیده اند که یادگیری یک زبان جدید میتواند عمر فعالیت ذهنی را بالا ببرد.در این باب حتی زبان های محلی و گویش های قومی نیز بی تاثیر نیستند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عادت هایی که باعث پیری زودرس می شوند

7

8ـ نوشتن را جدی بگیرید

نوشتن به دلایل بسیاری هم برای ذهن و هم شخصیت  شما مفید است.با نوشتن می توانید به ذهن تان بگویید چه چیزی مهم است ،چه کاری را باید انجام داد و چه کاری را به بعد موکول کرد وگاهی احساسات واقعی تان را بروز دهید.داشتن یک دفترچه کارهای روزانه خیلی مهم است زیرا علاوه بر اینکه برنامه ریزی شما را به یادتان می آورد تا بعنوان نوجوانی با انضباط شناخته شوید،ممکن است در طول روز قطعه شعر یا داستانی کوتاه یا موردی علمی به ذهن شما بیاید و همین باعث بروز خلاقیت و کشف استعداد و نوآوری های جدیدی در زندگی شما شود.

9ـ حس ششم تان را تقویت کنید

داشتن حس ششم یکی از مهم ترین قدرت های ذهنی است.دلیل موفقیت بسیاری از انسانهای بزرگ و سرشناس  استفاده از حس ششم خود و اعتماد به آن بوده است.افرادی مانند انیشتین با دنبال کردن این قدرت بود که قادر به رسیدن به مسایل ناشناخته بسیاری شدند.اگر احساس کردید ذهن تان مطلبی را به شما گوشزد می کند به راحتی از کنارش نگذرید.

sleep.nojavanha

10ـ قدرت خواب را دست کم نگیرید

آنچه مهم تر از کمیت یعنی اندازه و زمان خواب است,کیفیت آن است.گاهی 10ساعت خوابیده اید اما هنوز خسته و کسل هستید و گاهی تنها3ساعت خوابیده اید اما نه احساس خواب آلودگی دارید نه خستگی!!اگر خواب راحتی ندارید حتما” دنبال حل مشکل با کمک والدین در کنار افراد متخصص باشید.چراکه خواب بد مساوی است با روغن سوزی موتور مغز!!

امتیاز به این نوشته

‫1 نظر ارسال شده در “مغزت را شارژ کن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *