۵ انشا با موضوع ماه رمضان 

انشا با موضوع ماه رمضان 
t 5 انشا با موضوع ماه رمضان 

در زیر 5 انشا با موضوع ماه رمضان برای شما گرداوری کرده ایم که می تواند نمونه ای خوبی برای نگارش در درس ادبیات به ویژه برای دانش آموزان مقطع متوسطه باشد.

اولین انشا با موضوع ماه رمضان

بنام کسی که آسمان ها را می گریاند تا گل ها را بخنداند.یک سال دیگر گذشت رمضان دیگری آمد و بار دیگری نیز همراه با خود مهربانی و صفا را آورد. در این مقاله به شما خواهیم گفت، چرا رمضان را دوست داریم؟

رمضان ماه عبادت فرصت بنده شدن

 رمضان شوق اطاعت از گنه کنده شدن

رمضان بهار روح و به خدا پیوستن

رمضان شوکت زیبایی و زیبنده شدن

پیامبر اکرم محمد مصطفی (ص)درباره این ماه می فرمایند: چون حلال ماه رمضان پدید آید، درهای دوزخ بسته گردد و درهای بهشت گشوده شود و شیاطین به زنجیر کشیده شوند.

رمضان واژه‌ای عربی است که از سه حرف اصلی «رم‌ض» ساخته‌شده‌است. الرمض به معنای گرمای شدید و زمین سوزان ‌است.

فواید روزه

1. تقویت تقوا و صبر

2. مانع عذاب های دنیوی و آخروی

3. آرامش جسم و روان

4. درک بهتر مستحقان

5. مانع نفوذ شیطان

قرآن خواندن

امام باقر (ع) می فرماید : هر چیزی را بهاری است و بهار قرآن ماه رمضان است.رمضان به زبان امام صادق (ع): ماه رمضان ماه خدای عزوجل می باشد، و آن ماهی است که خداوند کارهای نیک را در آن دو چندان کند و بدی‌ها را در آن محو سازد، ماه برکت ، و ماه انابه و بازگشت ، و ماه توبه و ماه آمرزش و ماه آزادی از آتش دوزخ ، و کامیاب شدن به بهشت است،هان که در این ماه از هر حرامی خودداری کنید، و تلاوت قرآن را زیاد کنید. و حاجات خود را بخواهید، و به یاد پروردگارتان سرگرم باشید، و ماه رمضان نزد شما نباید همانند ماه‌های دیگر باشد، چرا که برای این ماه در پیشگاه خداوند حرمت و برتری بر دیگر ماه‌‎ها است ، و نباید در ماه رمضان روز روزه شما مانند روز غیر روزه شما باشد.

روزه، جراحی بدون چاقو

روزه عملی است که انسان از اذان صبح تا اذان مغرب از خوردن و آشامیدن و هر گونه عملی که باعث باطل روزه  می شود خودداری نماید. روزه از آداب مذهبی است که برای معتقدین به عنوان وسیله‌ای برای تقرب به خداوند، آمادگی برای مراسم مذهبی و پالایش بدن در راستای درک امور معنوی کاربرد دارد.

خداوند دانا و توانا درباره روزه درسوره بقره آیه 183 قرآن کریم می فرماید: ای کسانی که ایمان آورده ‏اید روزه بر شما واجب شده همانطور که بر اقوام قبل از شما واجب شده بود و این دستور برای آن است که پاک و پرهیزکار شوید.

شب قدر

به راستی که ما آن (قرآن) را در شب قدر فرو فرستادیم؛ و چه تو را به شب قدر آگاه تواند کرد. شب قدر از هزار ماه برتر است. در این شب فرشتگان و روح به اذن پروردگارشان از هر امر فرود می‌آیند. این شب تا صبحگاه «سلام» است. (سوره قدر آیات ۱ تا ۵)

قابل ذکر است که نه تنها قران بلکه دگرکتب های آسمانی در ماه رمضان نازل شدند کتاب هایی مانند:   تورات،انجیل،زبور و صحف امام صادق نیز در این رابطه فرموده اند که: صحف ابراهیم در شب اول رمضان، تورات در شب ششم‏ ماه‏ رمضان‏، انجیل در شب دوازدهم رمضان ،زبور در شب هجدهم رمضان و قرآن در شب قدر فرود آمد.

معنی واژه شب قدر را به معنی منزلت دانسته‌اند و بعضی دیگر آن را به معنی تنگی و گرفتاری دانسته‌اند. برخی نیز قدر را اندازه‌گیری و تقدیر امور معنی کرده‌اند و برخی بخاطر قدر دانی از خدااما در شب قدر اتفاق بسیار ناراحت کننده ای رخ داد و آن ضربت خوردن امام در 19 رمضان و پس از آن شهادت آن حضرت در 21 رمضان بود

امام علی (ع) در نهج البلاغه می فرمایند: ((فرصت ها همچون ابرها در گذرند))؛پس،فرصت های خوب را غنیمت بشماریم، همچون ماه رمضان که سالی یک بار است. اگر در ماه خدا امرزیده نشویم،پس در چه ماهی می بایست آمرزیده شویم؟

5 انشا با موضوع ماه رمضان 

دومین انشا با موضوع ماه رمضان

عمل نیک هر چه خالص تر باشد ارزش  بیشتری  پیدا می کند و برخی اعمال کمتر در معرض آسیب ریا و آفات دیگر است مانند روزه که از دورن به آن پایبندیم و سعی می کنیم برای رضای خدا آن را انجام دهیم از اینرو رنگ اخلاص در آن بیشتر نمایان می شود لذا در حدیث قدسی آمده است که خداوند متعال می فرماید: روزه برای من است و من خود پاداش آن هستم و یا خود پاداش آن را خواهم داد .

رسول اکرم هنگام رویت هلال رمضان رو به قبله کرده و دستان مبارک را بلند می کردند و می فرمودند: پروردگارا این ماه را بر ما نو گردان به امن و امان و سلامتی و تندرستی شایان تشکر و روزی فراخ و بر طرف ساختن دردها و ناملایمات, بار پروردگارا روزی کن ما را روزه و قیام برای عبادت و تلاوت قرآن در این ماه و او را برای ما سالم و تمام گردان و او را از ما سالم بدار و ما را در این ماه سلام و تندرست فرما.همه کارهای نیکو دارای اجر و پاداش است لیکن همه نیکی ها و عبادتها در ماه رمضان از اجر و پاداش ویژه و بسیار گسترده تر از ماه های دیگر برخوردار است.

درماه رمضان به دلیل کم خوردن و کم شدن بار شکم آمادگی برای رشد عواطف انسانی فراهم می آید دراین زمان فرصت بسیار ارزشمندی برای پرورش فضائل انسانی به وجود می آید. پیامبر اکرم می فرماید ای مسلمانان در این ماه اموری را رعایت کنید: بر فقراء و بیچارگان ببخشید و به بزرگترانتان احترام کنید و  به کوچکترهایتان محبت کنید و با خویشاوندان ارتباط برقرار کنید.

پیامبر اکرم می فرمایند : با گرسنگی و تشنگی در ماه رمضان به یاد گرسنگی و تشنگی روز قیامت بیافتید.

پیامبر اکرم می فرمایند: دستهای خودتان را در وقت نماز برای دعا به سوی او بالا برید ,برای اینکه این وقت بهترین زمان برای دعاست که خداوند عزوجل به بندگانش نظر رحمت می افکند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
طنزهای انتخاباتی برای نامزدهای انتخابات

هر گاه شب اول ماه رمضان فرا رسد خداوند به سوی آنان نظر می کند و کسی که خداوند به او نظر کرده هرگز او را عذاب نمی کند.

بوی بد دهان آنان به هنگام عزوب در نزد خدا خوشبوتر از بوی مشک است.

ملائکه برای ایشان درشب و روز استغفار می کنند.

خداوند بلند مرتبه به بهشت خویش امر می کند  که برای بندگان من استغفار نموده و خود را برای آنان تزیین کن. پس چه نزدیک است که سختیها و اذیتهای دنیا, آنها را در خود فرو ببرد و به سوی بهشت من و کرامت من بروند.

هر گاه شب آخر فرا رسد خداوند همه آنان را می آمرزد.

پیامبر خدا صلی الله و آله و سلم می فرماید: خداوند متعال می فرماید : شما فرشته ها را گواه می گیرم که من پاداش روزه ی ماه رمضان و نمازشان را خشنودی و آمرزش خود از ایشان قرار دادم چون به سوی محل برگزاری نماز عید روند, خدا عزوجل به فرشتگان می فرماید: ای فرشتگان من! مزد کارگر  چون کار خود انجام دهد چیست ؟ عرضه می دارند : معبودا و سیدا ! این که مزدش را کامل پرداخت کنی.

ثمره: ماه مبارک رمضان فرصتی است که از درگاه خداوند متعال طلب مغفرت کرده و از لحظاتش برای نزدیک شدن به او استفاده کنیم زیرا تمام لحظه ها در این ماه پر از اجر و ثواب است و بهتر از که با دعاو  نیایش و  دوری از گناهان خودمان را بیشتر به معبود یکتا نزدیک کنیم.

5 انشا با موضوع ماه رمضان 

سومین انشا با موضوع ماه رمضان

بوی رمضان می اید بوی خوش قران و شمیم شکوفه های دل انگیز مناجات و رایحه روح بخش بندگی خدا

عازم یک سفرم

سفری دور به جایی نزدیک

 سفری از خود من  تا به خودم

مدتی هست نگاهم به تماشای خداست

و امیدم به خداوندی او

حضرت مصطفی فرمود رجب ماه خدا و شعبان ماه من و اهل بیت من و رمضان ماه امت من است

باز ماه رمضان امد و بر بام فلک

می زند بانگ منادی که گنه کار کجاست

سفره رنگین و خدا چشم به راه من و توست

تا که معلوم شود طالب دیدار کجاست

بار عام است خدا را به ضیافت بشتاب

تا نگویی که در رحمت دادار کجاست

در رمضان خداوند ما را مهمان خود می کند ، اگر بخواهیم درک درستی از میهمانی ارائه دهیم به زندگی روزمره خود رجوع می کنیم . ایا ما مهمان را گرامی نمی داریم؟ ایا او را در بهترین منزل خود سکونت نمی دهیم؟ ایا نمی کوشیم هر چه خواست برایش اماده کنیم . حال چه صاحب خانه ای مهمان نواز تر از خدا

ای اهل کرامات و خرابات کجایید

ماه رمضان امده میخانه گشایید

ارزان شده می ، ساغر مستانه بنوشید

ای شاهد و ساقی همگان چهره نمایید

حال این میهمان نواز از میهمان خود انتظاری دارد

اللهم ادخل علی اهل القبور السرور…اللهم اشبع کل جائع ؛ شاید این دعا  را در ایام ماه مبارک چند بار در روز بخوانید ، خدایا گرسنگان را سیر کن . اما این سوال ذهنتان را درگیر نمی کند که مگر خداوند برای سیر کردن گرسنگان به دعای ما احتیاج دارد؟ یا مگر گرسنگان با دعا سیر می شوند؟ اری این دعا عمل می خواهد ؛ “عمل” معنای بندگی ست

اما در ابتدای بند درباره انتظار صاحب خانه گفتیم . کتب علیکم الصیام ؛ اری این همان معنای زیبای روزه داری ست . معنای زیبای این انتظار خداوند درک اشک های بی نمک کودکی سیاه و گرسنه در ریگزار های داغ سومالی است که هزار توی رگ هایش بر استخوان های بی گوشتش نمایان است

ادمی در روزه حتی از حلال

می کند دوری به امر ذوالجلال

پس چنین فردی که دارد نان و اب

لیکن از انها نماید اجتناب

کی خورد از دیگران مال حرام

کی کثافت می خورد جای طعام

اما روح رمضان ، روح روزه و روح این ضیافت توبه و بازگشت است . و خداوند فرمود اگر بندگانم می دانستند که چقدر مشتاق بازگشت و توبه انان هستم هر اینه از شوق جان می سپاردند . اری این چنین خدایی میزبان این ضیافت است . خدای ما خدای یوسفی است که وقتی در ها برایش بسته شد و در گناه برایش باز ، با امید به خدا درها برایش باز شد . اری خدای ما همان خدای موسی است که فرمود : یا موسی ، اگر فرعون که کافر ترین مردم به من بود هنگام غرق شدن به جای اینکه از تو کمک بخواهد یک بار من را صدا میزد او را نجات می دادم

اما چه ساعتی زیبا تر رمضان که خداوند سفره توبه را رنگین تر از همیشه قرار داده و بر ماست که به این سفره چنگ بزنیم

پس از افرینش ادم خدا به او گفت :

نازنینم ادم

با تو رازی دارم

اندکی پیش تر ای

ادم ارام و نجیب امد پیش

زیر چشمی به خدا می نگریست

محو لبخند غم الود خدا

دلش انگار گریست

نازنینم ادم

قطره ای اشک ز چشمان خداوند چکید

یاد من باش که بس تنهایم

بغض ادم ترکید

به خدا گفت : به اندازه ی

من به اندازه گل های بهشت….نه

من به اندازه عرش…نه…نه

من به اندازه تنهاییت ای هستی من…دوستدارت هستم

ادم کوله اش را برداشت  خسته و سخت قدم بر می داشت

راهی ظلمت پر شور زمین

زیر لب های خدا باز شنید

نازنینم ادم

نه به اندازه تنهایی من

نه به اندازه عرش…..نه به اندازه گلهای بهشت

که به اندازه یک دانه گندم….تو فقط یادم باش

نازنینم ادم….نبری از یادم

و اما ان شب قدر که گویند اهل خلوت امشب است…شنیده اید که می گویند ره صد ساله را نمی شود یک شبه رفت…اری…می شود ان شب همان شب قدراست که جاده ای ازمیان تمام تو در تو های راهی صد ساله گشوده می شود و نوری از انتهای ان ندا می دهد…الا یا اهل العالم سارعو الی مغفرتی

مگر نبودند علی اکبر های خمینی که ناله های العفو العفو شان در شب های عملیات چشمان اسمان را بارانی می کرد گویا اسمان مشتاق انان است نه انان مشتاق اسمان

اما وداع چه سخت است…در خنده های عید فطرمان این صدا به گوش می رسد

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
شهر سکوت

جان عالم بر لب امد

ای خدا مهدی ع نیامد

مهدی جان کعبه هم منتظر توست ، بیا

بیا که از لعل لبت باز کنیم روزه رمضان ها را

5 انشا با موضوع ماه رمضان 

چهارمین انشا با موضوع ماه رمضان

رسول خدا میفرماید:ایها الناس انه قد اقبل الیکم شهر الله بالبرکه و الرحمه و المغفره، شهر هو عندالله افضل الشهور، و ایامه افضل الایام و لیالی افضل اللیالی و ساعاته افضل الساعات؛ ای مردم ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به شما رو کرده است، ماهی است که پیش خدا بهترین ماه است و روزهایش بهترین روزها و شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعاتش بهترین ساعات.

رمضان واژه‌ای عربی است که از سه حرف اصلی «رمض» ساخته‌شده‌است. رمض به معنای داغی سنگ در اثر شدت حرارت تابش خورشیدو یا شدت گرمااست. این ماه به عنوان خجسته‌ترین و بهترین ماه در اسلام شناخته می‌شود. از این ماه به عنوان ماه میهمانی خدا نیز نامبرده می‌شود.

رمضان درقرآن: سوره بقره آیه ۱۸۵:«ماه رمضان، ماهی است که قرآن در آن نازل شده است. (قرآن کتابی است که) هدایتگر مردم همراه با دلائل روشنِ هدایت و وسیله تشخیص حق از باطل است، پس هر کس از شما که این ماه را دریابد، باید روزه بگیرد؛ و آنکس که بیمار یا در سفر باشد، روزهای دیگری را به همان تعداد روزه بگیرد. خداوند برای شما آسانی می‌خواهد و برای شما دشواری نمی‌خواهد (این قضای روزه) برای آن است که شماره مقرر روزها را تکمیل کنید و خدا را بر اینکه شما را هدایت کرده، به بزرگی یاد کنید، باشد که شکرگزار گردید»

ماه پربرکت رمضان شامل موارد واجب و مستحبی هست ،برای اعمال واجب مثل روزه گرفتن و اعمال مستحب مثل تلاوت قرآن و خواندن ادعیه میتوان اشاره کرد

روزه:روزه گرفتن یعنی این که انسان برای انجام فرمان خداوند عالم، از اذان صبح تا مغرب از انجام چیزهایی که روزه را باطل می‌کند خودداری نماید مثل خوردن و آشامیدن ازعمد،فروبردن سردرآب یارساندن دودوغبارغلیظ به حلق و اگر کسی روزه نگیرد به هردلیل عمدی ، باید کفاره روزه را بدهد که کفاره ی آن شصت روز روزه گرفتن یا سیرکردن شصت فقیر یا ازاد کردن شخصی از بند هست و اگر شخصی هیچکدام از این موارد درتوانش نبود بنابر احتیاط باید استغفارکند.

زمان افطار بعداز اذان مغرب میباشد و زمان سحری نیمه شب تا قبل از اذان صبح است.

تلاوت قرآن در ماه رمضان: بهترین اعمال در شبها و روزهای ماه مبارک رمضان، تلاوت قرآن است. اگر چه تلاوت قرآن در تمام اوقات ثواب دارد، ولی چون قرآن در ماه رمضان نازل شده است، از اجر و ثواب ویژه‏ای برخوردار است. حدیثی از رسول خدا هست که میفرماید:«اگر کسی در این ماه یک آیه از قرآن تلاوت کند، ثوابش مثل کسی است که در غیر ماه رمضان یک ختم قرآن کرده است.»

ادعیه درماه رمضان:دعا و ادعیه دراین ماه برکاتی زیادی به همراه دارد ادعیه هایی مثل دعای افتتاح،دعای سحر یا ادعیه های روزانه ماه رمضان که دعاهای کوتاه و پر برکتی هستندکه در مجموع سی دعای کوتاه برای این ماه هست که دعای هرروز را در روز خود میتوان خواند برای مثال «  اللهمَ  اجْعلْ صِیامی فـیه صِیـام الصّائِمینَ وقیامی فیهِ قیامَ القائِمینَ ونَبّهْنی فیهِ عن نَومَهِ الغافِلینَ وهَبْ لی جُرمی فیهِ یا الهَ العالَمینَ واعْفُ عنّی یا عافیاً عنِ المجْرمینَ» دعای روز اول ماه مبارک رمضان میباشد.

شب قدر: شب قَدر یا لَیلَهُ القَدر ، به صورت احتمالی: شب پیش از روز ۱۹ یا ۲۱ یا ۲۳ و یا۲۷ ماه رمضان است، سه اتفاق و یک رویکرد بزرگ در این شب به وقوع می‌پیوندد:اول نزول قرآن، دوم تقدیر زندگی یک ساله آینده انسان‌ها و سوم: ضربت خوردن امام اول شیعیان علی بن ابی طالب (ع) در روز ۱۹ و شهادت آن حضرت در روز ۲۱ ماه رمضان. قرآن در سوره‌های قدر و دخان از این شب سخن گفته است. در قرآن و روایات ارزش شب قدر بیش از هزار ماه دانسته شده است. این شب بافضیلت‌ترین شبِ سال و شب رحمت الهی و آمرزش گناهان است و در آن، فرشتگان به زمین می‌آیند و بنابر برخی از احادیث شیعه، مقدرات سال آینده بندگان را بر امام عرضه می‌کنند.

برکات ماه رمضان: ماه مبارک رمضان، ماه گسترش سفره است. رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: «تاکنون این سفره را نه کسی دیده، و نه کسی شنیده و نه به قلب کسی خطور کرده است. برسر این سفره فقط یک گروه می نشینند. این گروه فقط روزه دارها هستند. این ماه فرصت آشتی با خدا است؛ ماه ازدیاد تقوا و ماه تقویت اراده است. آن هایی که می گویند: به خدا قول می دهیم که دیگر گناه نکنیم، اما زیرش می زنیم؛ می توانند در این ماه عزیز اراده خود را تقویت کنند ، ماه فرصت نظم و برنامه ریزی است؛ به موقع بیدار شویم، به موقع بخوریم و به موقع بیاشامیم

و در آخر حدیثی از پیامبر اسلام درباره برکات این ماه عزیز نقل می کنم :

پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله و سلم: اگر بنده ارزش ماه رمضان را می دانست، آرزو می کرد که سراسر سال رمضان باشد.

5 انشا با موضوع ماه رمضان 

پنجمین انشا در باره ماه مبارک رمضان

«رمضان» در لغت از «رمضاء» به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنای سوزانیدن می باشد.  چون در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود، به این ماه مبارک رمضان گفته اند.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) می فرماید: «انما سمی الرمضان لانه یرمض الذنوب;  ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را می سوزاند.»

رمضان نام یکی از ماه های قمری و تنها ماه قمری است که نامش در قرآن آمده است.در این ماه کتاب های آسمانی قرآن کریم، انجیل، تورات، صحف و زبور نازل شده است.

این ماه در روایات اسلامی ماه خدا و میهمانی امت پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) خوانده شده و خداوند متعال از بندگان خود در این ماه در نهایت کرامت و مهربانی پذیرایی می کند; پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) می فرماید: «ماه رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است،  هرکس همه این ماه را روزه بگیرد بر خدا واجب است که همه گناهانش را ببخشد، بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگی و عطش دردناک روز قیامت امان دهد.»

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی لوستر با لیوان یک بار مصرف

این ماه، در میان مسلمانان از احترام، اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار و ماه سلوک روحی آنان است و مؤمنان با مقدمه سازی و فراهم کردن زمینه های معنوی در ماه های رجب و شعبان هر سال خود را برای ورود به این ماه شریف و پربرکت آماده می کنند، و با حلول این ماه با شور و اشتیاق و دادن اطعام و افطاری به نیازمندان، شب زنده داری و عبادت، تلاوت قرآن، دعا، استغفار، دادن صدقه، روزه داری و… روح و جان خود را از سرچشمه فیض الهی سیراب می کنند.

گرچه ذکر تمام فضائل ماه مبارک رمضان از حوصله این مقال خارج است; ولی پرداختن و ذکر برخی از فضائل آن از نظر قرآن و روایات اسلامی خالی از لطف نیست.

برترین ماه سال

ماه مبارک رمضان به جهت نزول قرآن کریم در آن و ویژگی های منحصری که دارد در میان ماه های سال قمری برترین است; قرآن کریم می فرماید: «ماه رمضان ماهی است که قرآن برای هدایت انسان ها در آن نازل شده است.»

پیامبر گرامی(صلی الله علیه وآله) درباره ماه رمضان می فرماید: «ای مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورد، ماهی که نزد خدا از همه ماه ها برتر و روزهایش بر همه روزها و شب هایش بر همه شب ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است، ماهی است که شما در آن به میهمانی خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته اید، نفس های شما در آن تسبیح و خوابتان در آن عبادات، عملتان در آن مقبول و دعایتان در آن مستجاب است…. بهترین ساعاتی است که خداوند به بندگانش نظر رحمت می کند… .» [7]تب آسمانی در این ماه

تمام کتب بزرگ آسمانی مانند: قرآن کریم، تورات، انجیل، زبور، صحف در این ماه نازل شده است. حضرت امام صادق(علیه السلام) می فرماید: «کل قرآن کریم در ماه رمضان به بیت المعمور نازل شد، سپس در مدت بیست سال بر پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) و صحف ابراهیم در شب اول ماه رمضان و تورات در روز ششم ماه رمضان، انجیل در روز سیزدهم ماه رمضان و زبور در روز هیجدهم ماه رمضان نازل شد.»

توفیق روزه

در ماه رمضان خداوند متعال توفیق روزه داری را به بندگانش داده است; «پس هر که ماه [رمضان] را درک کرد، باید روزه بگیرد.»

انسان افزون بر جنبه مادی و جسمی، دارای بُعد معنوی و روحی هم هست و هرکدام در رسیدن به کمال مطلوب خود، برنامه های ویژه را نیاز دارند، یکی از برنامه ها برای تقویت و رشد بُعد معنوی، تقوا و پرهیزگاری است; یعنی اگر انسان بخواهد خودش را از جنبه معنوی رشد و پرورش دهد و به طهارت و کمال مطلوب برسد، باید هوای نفس خود را مهار کند و موانع رشد را یکی پس از دیگری بر دارد و خود را سرگرم لذت ها و شهوات جسمی نکند. یکی از اعمالی که در این راستا مؤثر و مفید است روزه داری است، قرآن کریم می فرماید: «… ای افرادی که ایمان آورده اید! روز بر شما نوشته شد، همان گونه که بر پیشینیان از شما نوشته شده، تا پرهیزگار شوید.»

بدیهی است فضائل و ثواب هایی که برای ماه مبارک رمضان و روزه داری ذکر شده و به برخی از آن ها اشاره شد، از آنِ کسانی است که حقیقت آن را درک کنند و به محتوای آن عمل و در گفتار و کردار به کار گیرند و به آن ها جامه عمل بپوشانند. چنان در روایات اسلامی برای روزه داری آدابی ذکر شده و کسانی که صرفاً تلاوت قرآن می کنند، ولی به آیات و احکام آن عمل نمی کنند و یا آن که از روزه داری تنها رنج گرسنگی و تشنگی را می کشند و به وسیله گناه، تأثیر روزه را از بین می برند و ماه مبارک رمضان و فضای معنوی آن تأثیری بر اشخاصی بر جای نمی گذارد، مورد نکوهش قرار گرفته اند.

چنان که پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) به زنی که با زبان روزه کنیز خود را دشنام می داد فرمود: چگونه روزه داری و حال آن که کنیزت را دشنام می دهی؟! روزه فقط خودداری از خوردن و آشامیدن نیست، بلکه خداوند آن را علاوه بر این دو، مانع کارها و سخنان زشت که روزه را بی اثر می کنند قرار داده است، چه اندکند روزه داران و چه بسیارند کسانی که گرسنگی می کشند.»

حضرت امام سجاد(علیه السلام) در دعای حلول ماه رمضان به درگاه خداوند عرض می کند: به وسیله روزه این ماه یاریمان ده تا اندام های خود را از معاصی تو نگه داریم و آن ها را به کارهایی گیریم که خشنودی تو را فراهم آورد، تا با گوش هایمان سخنان بیهوده نشنویم و با چشمانمان به دین لهو و لعب نشتابیم و تا دستمانمان را به سوی حرام نگشاییم و با پاهایمان به سوی آن چه منع شده ره نسپاریم و تا شکم هایمان جز آن چه را تو حلال کرده ای در خود جای ندهد و زبان هایمان جز به آن چه تو خبر داده ای و بیان فرموده ای گویا نشود… .»

بنابراین، در ماه مبارک باید تمام اعضا و جوارح را از حرام دور نگه داشت و با اخلاص، توکل و توسل از اهل بیت(علیهم السلام) و عمل به دستورها و احکام قرآن کریم و دوری از گناهان، انجام توبه نصوح و واقعی، عبادت، شب زنده داری، درک فضیلت شب قدر و… فضیلت ماه مبارک رمضان را درک کرد و از آن در راستای رسیدن به کمال حرکت کرد و باید در این ماه به گونه ای خودسازی کرد که با اتمام ماه مبارک تأثیر و فواید آن در روح و جان افراد باقی باشد و اثر آن تا ماه رمضان آینده سال بعد ماندگار باشد.

 

چگونه در ماه رمضان روزه بگیریم؟

t 5 انشا با موضوع ماه رمضان 
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *