مقبره چنگیزخان مغول؛ مخفی شده تا به امروز

t مقبره چنگیزخان مغول؛ مخفی شده تا به امروز
t مقبره چنگیزخان مغول؛ مخفی شده تا به امروز

چنگیز خان مغول که نام اصلی او تموچین بوده به عنوان یکی از فاتحان بزرگ در تاریخ از وی نام برده می شود. او سردار جنگی و همین طور از خان های مغول بوده است که توانست قبیله های مغول را متحد و کشور گشایی های خود را آغاز کند. به هر سرزمینی که پای می گذاشته است ترس و وحشت را به همراه خود می آورده. می گویند در جنگ هایش حمام خون راه می انداخته و در تمامی جنگ ها شجاعانه می جنگیده است .

او قسمت های زیادی از آسیا را فتح کرد . مانند روسیه ، چین ، ایران و خاورمیانه . چنگیز خان و نوادگانش حتی توانستند قسمت هایی از اروپای شرقی را نیز فتح کنند و بعد از آن امپراطوری مغول بوجود آمد . برای نشان دادن وسعت این امپراطوری و نفوذ آن می توان گفت که قوبلای خان اولین امپراطور از سلسله ی یوان در چین و هلاکو خان ، اولین ایلخان ایران یک پدربزرگ داشتند و او چنگیز خان مغول بوده است .

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

بعد از این همه کشور گشایی و ریختن خون سربازان و مردم بی گناه او از این دنیا رفت . امروزه چنگیز خان مقبره ای ندارد ولی مکان هایی وجود دارد که به مقبره ی وی نسبت داده می شوند . محققین هنوز بر سر محل دفن وی شک دارند .

همراه ما باشید تا از مکان هایی که به مقبره و محل دفن چنگیز خان نسبت داده می شوند کجاست .

محل دفن چنگیز خان کجاست؟

زمان مرگ چنگیزخان در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و در پی آن هیچکس نمی داند که کجا دفن شده است . برخی می گویند بعد از مرگ به مغولستان بازگردانده شده است و برخی می گویند در مکانی که آخرین جنگ را کرده است دفن شده .

بسیاری بر این باورند به همراه او مقدار زیادی طلا خاک شده و از مقبره ی او به عنوان گنج چنگیزخان نیز یاد می شود .

در ادامه ناگفته هایی از زندگی چنگیز خان را برای شما بازگو خواهیم کرد و متعجب خواهید شد و بعد از آن نظریه محققین و مکان هایی که احتمال می دهند چنگیز خان در آن جا دفن شده را بررسی خواهیم کرد .

نیم نگاهی به مجسمه یادبود چنگیزخان

در سال ۲۰۰۸ مجسمه ی عظیم چنگیزخان که بر روی اسب نشسته بود بر روی ساختمان بانک رودخانه ی تول که فاصله ای ۵۴ کیلومتری با پایتخت مغولستان دارد قرار گرفت . بنا به افسانه ها این جا محلی بوده است که شلاق طلایی را یافته اند . ارتفاع این مجسمه ۴۰ متر می باشد و ۲۵۰ تن استیل در آن بکار رفته است تا امروزه با یک مجسمه ی بزرگی از جنس استیل مواجه شویم .

سر این مجسمه به سمت مکانی است که می گویند چنگیز خان در آن جا به دنیا آمده است . از درون این مجسمه و ساختمانی که بر روی آن قرار گرفته است می توان دیدن کرد . شلاق طلایی ، گوشت اسب ( به عنوان نماد ) درون این مکان به نمایش گذاشته شده است . شما حتی می توانید در این مکان بیلیارد هم بازی کنید.

درون این مجسمه آسانسور هایی ساخته شده و می توانید از قسمت پشتی اسب به سر اسب برسید . از این مجسمه ی یادبود می توان به عنوان بزرگترین مجسمه در دنیا که مربوط به اسب سواری است یاد کرد .

چنگیزخان مغول (1)

چنگیزخان مغول (2)

چنگیزخان مغول (3)

درباره چنگیز خان بدانیم ، حقیقت های ناگفته

زندگی چنگیز خان پر است از فراز و نشیب . می گویند به هنگام تولد او دستش را مشت کرده بود و لکه خونی در دستش بوده است . یافته های تاریخی درباره ی مرگ پدرش می گویند که چگونه در مقابل او و به دست مردمان قبیله کشته شده است .

زندگی سختی داشته است و شاید تاثیرات دوران کودکی وی بوده که در بزرگی این چنین خون های بسیار ریخته است .

ما زندگی وی از کودکی تا مرگش را برای شما در قسمت های جدا از هم پدید آورده ایم تا با زندگی چنگیز خان بیشتر و راحت تر آشنا شوید.

دوران کودکی تا جوانی چنگیز خان

 تموجین یا همان چنگیز خان بین سال های ۱۱۶۷ تا ۱۱۶۲ طیق منابع تاریخی به دنیا آمده است . او اولین پسر یسوگی ، رئیس قبیله ی کیاد که از خاندان برجی گین است به حساب می آید . در دورانی که پدر چنگیزخان رئیس قبیله بود قبایل مغول و تاتار با یکدیگر به هیچ عنوان در صلح نبودند و بلکه جنگ هایی در میانشان شکل می گرفت و هرکدام رئیس های قبیله ی خودشان را داشتند .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
علت مرگ متیو پری (چندلر سریال فرندز)

طبق گفته ی تاریخ نویسان چنگیزخان پدر خود را در سن ۱۲ سالگی از دست داد . زمانی که پدرش از دنیا رفت دیگر قبایل دیگر از قبیله ی او فرمان نبردند و حتی با خانواده ی وی به دشمنی پرداختند . آن زمان دوران سختی برای چنگیزخان بود و چندین بار نیز زندانی شد ولی هیچ گاه آتش درون خود را خاموش نکرد .

چنکیزخان از همان ابتدا با توجه به شرایط و خلق و خوی روحیه ای جنگجو داشت . او به دنبال عوض کردن اوضاع بود و در همین راستا به دنبال افرادی می گشت تا بتواند به آن ها اعتماد کند و در کنار او باشند تا به خواسته هایش برسد . او به نزد یکی از آشنایان پدرش رفت ، اونگ خان .

اونگ خان درخواست دوستی چنگیزخان را قبول کرد چون می دانست پدر او چه کسی بوده است و در قبیله ی خود به او جایگاهی داد .

این اولین حرکتی بود که چنگیزخان را به جلو راند .

به قدرت رسیدن چنگیزخان

چنگیزخان از همان ابتدا جنگ های خود را با دیگر قبایل آغاز کرد . یکی از این دشمنان برادر اونگ خان بود و توانست او را شکست دهد . قبیله های دیگری مانند تایجوت ، سالجوت ، قنقرات ، جلایر و تاتار می دیدند که چگونه چنگیزخان و اونگ خان در حال گرفتن قدرت هستند و برای همین با یکدیگر متحد شدند تا علیه این دو در یک جبهه بجنگند . بر مبنای باور های دینی خود این گونه پیمان بستند ، اسب ، گاو ، قوچ و سگ اوردند و آن ها را کشتند و این گونه با خود پیمان بستند که اگر کسی خلاف وعده ی خویش کاری را انجام دهد به این صورت کشته شود . در میان این مردمان پیمانی مهم و بزرگ محسوب می شود .

 در آن سوی جبهه چنگیزخان و اونگ خان متوجه شدند و جنگ های خود میان دیگر قبایل را آغاز کردند و در نهایت پیروز شدند . به مدت ۷ سال چنگیزخان نزد اونگ خان خدمت کرد و با توجه به وضعیت فرماندهان و نزدیکان اونگ خان و همین طور پسر او سعی کردند تا چنگیزخان را نزد اونگ خان بد جلوه دهند . در نهایت اونگ خان با پنگیزخان بد شد و جنگی میان آن ها شکل گرفت . اونگ خان شکست خود و طبق گفته های تاریخی به بیایان ها فرار کرد و به دست مردمان تابانگ خان که رئیس قبیله ی تایمون که یکی از دشمنان قدیمی او محسوب می شد به قتل رسید . پسر او نیز که سنگون نام داشت به تبت رفت و در نهایت در کاشغر به قتل رسید  و این جا بود که نام چنگیزرا به او دادند .

 پس از از میان رفتن اونگ خان چنگیزخان خود را پادشاه خواند . در ادامه او با قبایل دیگر جنگید و پیروز شد . بعد از پیروزی ها جشن بزرگی برپا کرد . در میان کسانی که در جشن حضور داشتند مردی بود به نام تب تنکری . او مردی بود که قدرت های خاصی داشت و از غیب خبر داشت . پرواز می کرد و با خدا صحبت می کرد . در هوای سرد و یخ بدون لباس می خوابید و یخ های اطرافش به دلیل گرم بودن بدن او آب می شدند .

او به چنگیزخان گفت : مردی سرخ چهره که سوار بر اسب سفیدی بود در مقابل من ظاهر شد گفت که تو را باید چنگیزخان بنامند و ما به تو و فرزندانت خیر و برکت زیاد خواهیم داد . چنگیزخان به معنی شاه جهان می باشد .

چنگیزخان مغول (4)

جنگ های خونین چنگیزخان آغاز می شود

بعد از به قدرت رسیدن چنگیزخان او جنگ های خود را با قوم تاتار ، مردمانی که پدر او را به قتل رساندند را آغاز می کند . این نبردها به شدت خونین بوده اند و هیچ رحمی در میان نبود .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مدل لاک یاسی برای تابستان 1402

تاتار ها با تمام قدرت در مقابل چنگیزخان ایستادگی می کنند ولی نتوانستند پیروز شوند .

چنگیزخان به سربازان خود دستور داده بود تا هر تاتاری که در هر سنی بود را بکشند .

چنگیزخان مغول (5)

چنگیزخان ملتی جنگجو را بوجود می آورد

در سن ۳۹ سالگی چنگیزخان بر تخت پادشاهی نشست . از کوه های آلتا تا کوه های خینگان در شرق و و در قسمت های شمالی تا دریاچه ی بایکال قلمرو او محسوب می شد . چنگیزخان همه ی قبیله ها را کنار هم جمع کرد و سعی بر این داشت تا حکومتی مرکزی را بوجود بیاورد و همه به یک زبان صحبت کنند . او بر این عقیده بود که وفاداری مهم ترین راه برای رسیدن به موفقیت است .

او یکی از برترین پادشاهان در ان دوران به حساب می آمد . او به محض رسیدن به قدرت به افراد وفادار خود پاداش هایی داد و کسانی را که استعداد هایی داشتند را به کار می گرفت .

فرماندهان او از میان وفادار ترین افراد خود انتخاب می کرد . او پادشاهی سخاوتمند بود و به کسانی که از قبیله ی او نبودند ولی اگر وفاداری خود را ثابت می کردند اعتماد می کرد .

چنگیزخان مغول (7)

چنگیزخان مغول (8)

جنگ های چنگیزخان برای فتح دنیا

مغول ها در سال ۱۲۱۸ میلادی ، ۶۱۶ قمری به ایران حمله کردند . ادوارد تلر در خاطرات خود در دوران خوارزمشاهی این گونه می نویسد :

یک نمونه مهم در تاریخ ، جنگ های چنگیزخان مغول و تخریب سرزمین های پارسی است . بیشتر از نصف جمعیت این سرزمین تسخیر شد و نابود گردید . پارس که همان ایران امروزی است هرگز جلال و ابهت پیشین خود را بازنیافت .

 در زمان حمله ی مغول ها محمد خوارزمشاه در قدرت بود و توان مقابله با مغول ها را نداشت و به همین دلیل به جزیره ی ابسکون در دریای خزر فرار می کند و همان جا از دنیا می رود . جلال الدین پسر شجاع وی در برابر مغولان ایستادگی میکند و چنگیزخان در وصف او می گوید : اگر فرزندی باشید باید اینگونه باشد .

چنگیزخان خیابان های نیشابور که مهد علم و دانش آن زمان بود را به رودخانه ی خون تبدیل کرد و از کشته شدگان که زنان و مردان و کودکان آن ها را تشکیل می دادند تپه هایی ساخت . می گویند او حتی به سگ ها و گربه ها هم رحم نکرد .

 یکی از تاریخ نگاران در این باره می گوید :

شکی نیست که نابودی و ویرانی که در حین خیزش دولت مغول در ایران بوقوع پیوست ، و قتل‌عام وسیعی که در آن زمان رخ داد، در هزار سال هم ترمیم نخواهد گشت ، حتی اگر فاجعه دیگری نیز بوقوع نپیوندد .

شاید هزار سال به طول نینجامید اما در اواسط قرن بیستم بود که جمعیت نیشابور به سطح دوران پیش از حمله مغول بازگشت .

چنگیزخان مغول (9)

چنگیزخان مغول (10)

چنگیزخان مغول (11)

چنگیزخان مغول (12)

چنگیزخان و مرگ او

چنگیزخان در سفرهای جنگی به سر می برد و متوجه شد که مرگ به او نزدیک میشود . او از فرزندان خود خواست تا از فرمان او سرپیچی نکنند و هیچ گاه با یکدیگر نجنگند . او وصیت کرد که بعد از مرگش کسی گریه نکند و مرگ او را به کسی نگویند تا دشمنان با خبر نشوند .

او خواست تا مخفیانه دفن شود تا از نبود او دشمنان سوء استفاده نکنند .

در نهایت بعد از ۲۵ سال حکمفرمایی در سن ۷۳ سالگی از دنیا رفت . طول عمر چنگیزخان به درستی معلوم نیست .

چنگیزخان مغول (13)

چنگیزخان در کجا دفن شده است ، یافته های تاریخی

در رابطه با محل دفن چنگیزخان سخن های زیادی به میان آمده است و داستان های گوناگونی وجود دارد . تا به امروز کسی نتوانسته است محل دقیق دفن او را مشخص کند . اگر سری به تاریخ آن زمان بزنید خواهید دریافت که پی بردن به این موضوع بسیار سخت خواهد بود .

در ادامه به بررسی شواهد تاریخی خواهیم پرداخت.

نگاهی به یکی از شواهد تاریخی ، واقعه ای خونبار

چنگیزخان خواسته بود تا بعد از مرگش او را بدون وجود داشتن اثری از وی به خاک بسپارند . بعد از مرگ او را به مغولستان بازگرداندند و بسیاری از محققین باور دارند که جسد او را در مکانی نزدیک به رودخانه ی اونون  دفن کرده اند . افسانه ای می گوید :

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عکس شماره (19)

گروهی که جسد چنگیزخان را حمل می کردند تا او را به خاک بسپارند هر چیزی که سر راهشان بود را نابود می کردند تا کسی متوجه نشود چنگیزخان در کجا دفن خواهد شد . بعد از رسیدن به محل دفن و ساخته شدن مقبره تمامی برده هایی که مقبره را ساخته بودند به دست سربازان کشته شدند و سربازان هم به دست افراد دیگری کشته شدند تا این گونه محل دفن چنگیزخان هیچگاه مشخص نشود .

موسولئوم محلی که می گویند مقبره ی چنگیزخان است فقط یک یادبود است و محل دفن جسد او نیست .

چنگیزخان مغول (14)

رودخانه ای که جسد چنگیزخان را با خود برد

داستان های محلی می گویند محل دفن چنگزخان توسط آب رودخانه به دور دست ها رفت و این گونه مکانی که او دفن شده هیچگاه مشخص نخواهد شد . داستان دیگری وجود دارد که می گوید زمینی که چنگیزخان را در زیر آن دفن کرده اند توسط اسب های زیادی پاکوب شد و سپس بر روی آن درخت های زیادی کاشته شده است و این گونه پنهان گشته است .

چنگیزخان مغول (15)

نظریه های تاریخدانان و گردشگران معروف

اردنی توبجی در این باره  معتقد است که تابوت چنگیزخان زمانی که به مغولستان رسید خالی بوده است . آلتان توبجی از دیگر تاریخ نویسان مغولستان می گوید درون تابوت چنگیزخان فقط لباس او ، کفش هایش ، چادر او بوده است و  در اوردوس دفن شده است .

یکی ار افسانه ها می گوید که چنگیزخان به همراه یک شتر جوان دفن شده بود . ۳۰ سال بعد محل دفن وی پیدا شده است . حتما می پرسید چگونه ؟ طبق افسانه مادر شتر جوان به دنبال او می گشته است و با شنید صدای فریاد شتر جوان در زیر زمین او را پیدا کرده است . داستانی جالب و باور کردن آن سخت است .

مارکوپولو در این باره می گوید که خود مغول ها نیز از محل دفن چنگیزخان اطلاعی ندارند .

داستانی دیگر از محل دفن چنگیزخان

یکی دیگر از مکان هایی که احتمال می دهند چنگیزخان در آن دفن شده است کوه بورخان خلدون می باشد . این منطقه ایخ خوریگ نامیده می شود و به ان تابو بزرگ هم گفته می شود . این مکان ۲۴۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و برای مغول ها کاملا شناخته شده می باشد .

در ۲۰ سال گذشته این منطقه دردسترس محققین قرار گرفته است .

تحقیقات برای رسیدن به نتیجه

در مناطقی که انتظار می رود چنگیزخان ممکن است در آن جا دفن شده باشد گروه هایی از محققین و دانشجوها فعالیت های زیادی را انجام می دهند . در سال ۲۰۰۴ ، ۶ اکتبر موری کرویتس باستان شناس جوان ادعا کرد که محل دفن چنگیزخان را پیدا کرده است .

او ۴۰ سال وقت صرف کرد تا به این نتایج بدست آمده برسد . او به استناد کتابی متعلق به یسوعی ها که متعلق به قرن ۱۵ می باشد گفت در این کتاب از شخصی به نام تموجین یاد شده که در آخرین نبرد به پیروزی رسیده است . او می گوید چنگیزخان در آخرین نبرد خود خواسته تا در منطقه ای به نام رود های بروچی دفن شود ولی محل دقیق آن مشخص نیست .

مجله نشنال جئوگرافیک در سال ۲۰۱۰ جستجو برای پیدا کردن چنگیزخان را به عنوان جستجوی سال معرفی کرد .

امروزه بوسله ی عکس های ماهواره ای و تکنولوژی های پیشرفته سعی در پیدا کردن محل دفن چنگیزخان دارند .

نتیجه گیری نهایی

شاید هیچ گاه نتوان محل دفن چنگیزخان را پیدا کرد . مردی که جنگ های زیادی کرد و خون های بسیار ریخت . چگون می توان این گونه بود ؟ او پادشاهی سخاوتمند بود و یا یک جنگجوی بی رحم؟

تاریخ تا به امروز افراد زیادی را همچون چنگیزخان دیده است .

تحقیقات برای یافتن محل دفن او ادامه دارد و ممکن است به زودی خبری مبنی بر یفتن محل دقیق دفن او بشنویم و یا شاید هیچگاه متوجه نشویم .

تیم های دانشگای زیادی در این زمینه فعالیت می کنند . باید صبر کرد تا دید چه می شود .

چنگیزخان مغول (16)

چنگیزخان مغول (17)

کارناوال

t مقبره چنگیزخان مغول؛ مخفی شده تا به امروز
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *