, ,
,

پرسش

با سلام. من شدیدا میخوام از یکی از دوست های راهنماییم انتقام بگیرم و هر چقدر خودم رو قانع می کنم که کار درستی نیست به فکر بدی هاش و کارهایی که با من کرده میفتم و با خودم میگم اون باید سزای اعمالش رو ببینه و این حقشه که تلافی کارهایی رو که با من کرده بچشه. به نظر شما چیکارکنم؟ ممنون میشم کمکم کنید

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم شاید بهتر باشد که اطلاعات بیشتری در مورد کارهای ناشایستی که او انجام داده بدهی و البته در نامه ذکر کنی که به طور خصوصی به تو جواب بدهیم چون خیلی مهم است که بدانیم چه چیزی موجب این حس انتقام جویی عمیق در تو شده است که نمیتوانی از آن بگذری و حتما باید به او جواب بدهی.

اما نکته مهمتر این است که چرا همان موقع جواب کارهایش را ندادی و چرا این همه آن را در دل خودت نگه داشتی تا تبدیل به کینه شود؟ یادت باشد که برای پاسخ دادن به رفتار دیگران بهتر است با در نظر گرفتن شرایط، زمانی را انتخاب کنیم که بتواند موجب تغییر رفتار او شود و منظور ما از تلاش برای پاسخ دادن به او تغییر رفتار او باشد نه صرفا راضی کردن حس انتقام جویی خودمان. بنابراین هر زمان با رفتارهایی که آزاردهنده هستند مواجه می شوی با این قصد که باید آن را تغییر دهی اقدام کن.

در حال حاضر هم اگر آن فرد دیگر با تو ارتباطی ندارد بهتر است به فکر انتقام از او نباشی و به جای آن از این تجربه استفاده کنی و فکر و ذهنت را بر روابطی که امروزه داری متمرکز کنی تا نتیجه درستی بگیری.

موفق باشی

کاربران عزیز 

شما می توانید سؤال خود را در کادر پایین صفحه تایپ نموده و یا از طریق ایمیل info@nojavanha.com ارسال بفرمایید.

12 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. متال هد 7 ماه قبل

  چه کار کرده ؟ بگو شاید بتوانم کمکت کنم

 2. ملکه انتقام 6 ماه قبل

  من دوس دارم از یکی از دوستانم انتقام دروغ های کثیفش رو بگیرم میدونم اینده خوبی نخواهم داشت برای همین عصبی و پرخاشگر هستم امیدی به زندگی ندارم😠 و تمام فکرم مشغول این است که چگونه انتقام بگیرم باید چه کار کنم😈😈

 3. نویسنده
  نوجوان‌ها 6 ماه قبل

  کاربر عزیز “ملکه انتقام”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش های شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  قابل ستایش است که خودت میدانی انتقام گرفتن نتیجه و فرجام خوبی ندارد.
  حتی فکر انتقام هم بیشتر از اینکه باعث شود حال دیگری گرفته شود حال خودت را میگیرد،انرژی تو را حرام میکند و خلاصه بیشتر به خودت آسیب میرساند.
  اگر او شایسته شنیدن حرفهای تو هست به او بگو که چقدر دروغگویی های او زشت و زننده بوده است
  و اگر فکر میکنی نمیتواند از حرفهای تو درکی داشته باشد در این صورت بیشتر از این لحظه هایت را تلف نکن. انرژی هایت را برای چیزهایی صرف کن که نتیجه ارزشمندی داشته باشد.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 4. آرمیا 6 ماه قبل

  سلام . من دانش آموز مدرسه تیزهوشان هستم . کارنامه این ماهم آماده شده و میخواهند پس دهند . درس خون هستم . اما در ورزش ۱۷ بردم . فقط این ۳ نمره و ۲ نمره شیمی کم داشتم . بحثم سر نمره ورزش است .من چشمم ضعیف است و نباید زیاد ورزش کنم .معلم بهم ۱۷ داد .بابام به مدرسه زنگ زد و توضیح و داد و آن ها نمره ام را ۲۰ کردند اما تعدادی از دوستانم اعتراض کردند و نمره ام ۱۵ شد .کمتر هم شد حالا نمیدونم چطوری انتقام بگیرم .

 5. نویسنده
  نوجوان‌ها 6 ماه قبل

  کاربر عزیز “آرمیا”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  وقتی شما برای چشمانت از پزشک گواهی داشته باشی اصلا نیازی به سفارش مدر و اعتراض بچه ها نیست و دیگه این داستانها پیش نمیاید.
  توصیه میکنم به جای اینکه به فکر انتقام گرفتن باشی راه های منطقی و قاونی و درست را دنبال کنی.
  از طرفی چون از این اتفاق دلگیر هستی حتما با مدیر مدرسه صحبت کن‌ به ایشان نگو که دوست داری انتقام بچه ها را بگیری بلکه بگو از این اتفاق و کم شدن نمره ات ناراحتی و ازشون کمک میخواهی.
  اگر احساس میکنی پیگیری خودت خیلی جواب نمیدهد از همراهی والدینت استفاده کن.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 6. احمد 4 ماه قبل

  من باید از یکی از همکلاسی هام انتقام بگیرم هر جور که شده.
  من ادم ضعیف هیکلی هستم و اون قوی.میخوام با موتور برم و از پشت بهش چاقو بزنم هر جور که شده.
  نباید افراد کثیفی مثل اون زنده بمونند.

 7. آرام 3 ماه قبل

  سلام من یک دختر دبیرستانی هستم کلاس یازدهم تجربی و سال دیگه کنکور دارم .متاسفانه خیلی شدید احساس تنهایی میکنم و خیلی زیاد ساکت و غمگین شدم به حدی ‌که خودم نمیتونم تحملش کنم البته بی دلیل نیست توی کلاس ما تقریبا همه با من ضد هستن و از من بدشون میاد با اینکه من همیشه هر کس کمکی بخواد بهشون کمک میکنم و به کسی بی احترامی نکردم .یه لحظه خودتون رو بزارید جای من توی یه مکانی باشید هرروز ک کسی دوستون نداره وای چقدر سخته اون لحظه هایی ک معلم میگه وقت آزاد همه میگن و میخندن ولی من باید سرم و بزارم رو میز و تو تنهاییم اشک بریزم سه تا راه حل به ذهنم رسیده اگه ممکنه راهنماییم کنید یا یه راه جدید بزارین جلوم
  ۱تو همین مدرسه بمونم خودمو عذاب بدم تا این سال آخرم بگذره و نمیدونم این موندن قوی بودنه یا احمق بودن
  ۲برم تو مدرسه یکی از دوستان قدیمیم که خوب اونم دوستای خودشو داره و باز من یه اضافی میشم
  ۳کلا برم یه مدرسه ک هیچکیو نمی شناسم
  البته باید توجه کنم که قسمتی از نمره کنکورم شرط معدله و اگر مدرسمو عوض کنم تا بیام با معلما اشنا شم سال تموم شده و ممکنه نتونم خودمو بالا بکشم خیلی روزهای سختی رو می گذرونم لطفا کمکم کنید . ممنون

 8. نویسنده
  نوجوان‌ها 3 ماه قبل

  کاربر عزیز “آرام”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  همانطور که خودت هم گفتی سال دوازدهم بسیار پراهمیت است. اتفاقا توصیه میشود سال دوازدهم در جایی باشید که گویا کاملا غریبه هستید و دوستی ندارید تا ذهن و فکرتان به این حاشیه ها کشانیده نشود. حالا خودت باید تصمیم بگیری که آیا میتوانی همین جا بمانی و به جای سرزنش خودت از اینکه دوستی نداری برای جمع کردن ذهنت استفاده کنی یا اینکه به مدرسه کاملا ناآشنایی بروی و بدون تلاش برای داشتن دوستان صمیمی تمام تلاشت را صرف کنکور کنی.
  بنابراین اگر به سوال خوب دقت کنی میبینی که هیچکسی جز خودت نمیتواند به آن پاسخ دهد ووتو میتوانی با توجه به شرایط خودت و قدرت اراده ات و هدفت انتخاب کنی که کدام راه برایت بهتر است. اما در مجموع راه دوم که رفتن به مدرسه دوست قدیمی ات است را خیلی توصیه نمیکنم چون احتمالا در همین شرایطی قرارمیگیری که در این مدرسه هستی.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 9. آرام 2 ماه قبل

  سلام ببخشید من یه دختر دبیرستانی هستم سال دیگه هم کنکور دارم و باید برای کنکور بخونم
  به تازگی پسر یکی از اشناهامون بهم اعتراف کرده که از بچگی منو دوست داشته الانم بهم پیام میده و هی ابراز علاقه میکنه ک اصلا برام جذابیت نداره
  من ازش متنفر نیستم ولی عاشقشم نیستم دلمم نمیخواد دلشو بشکنم و ناراحتش کنم .ایشون امسال کنکور دادن و میگه میخوام امسال کمکت کنم ک تو راه کنکور تنها نباشی خدایی خوب کمک میکنه چون مدرسش تیزهوشان بوده و درسش خوبه .اگه الان ازش کمک بگیرم نمیدونم دارم از احساسش سوءاستفاده میکنم یا نه .میگه چند بار خودکشی کرده منم نمیخوام کسی به خاطر من آسیب ببینه .این روزا هم هی به من ابراز علاقه میکنه هر چقدرم میگم ممنون، کافیه گوش نمیده
  نمیدونم باید بهش چی بگم ک ناراحت نشه و از من دست بکشه
  لطفا راهنماییم کنید

 10. نویسنده
  نوجوان‌ها 1 ماه قبل

  کاربر عزیز “آرام”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  اینکه با خودت صادق هستی و فردسودجویی نیستی که منفعت خودت را به ناراحتی دیگران ترجیح دهی خیلی سرورآفرین است.
  با توجه به شرایطی که او داشته توصیه میکنم با او قاطعانه همراه با ملاطفت بگویی که از این کمک او سپاسگزاری اما نیاز و صلاحی به این کار نمیبینی. حتما بگو که محبت او را درک میکنی و ممنون هستی اما ادامه ان را نمیپسندی.
  ولطفا واقعا هم در تلاش برای دریافت کمک‌از او نباش تا مبادا ارتباط با هم و برداشت او از محبت تو او را آشفته تر کند.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 11. K.M 1 ماه قبل

  سلام
  من دبیرستانی هستم و به تازگی متوجه شدم صمیمی ترین دوستم پشت سرم خیلی حرفا زده و جلو خانوادش و دوستای دیگش منو خراب کرده.
  وقتی هم ازش علتشو پرسیدم و گفتم دیگه اینکارو نکنه شروع کرده توهین کردن به من و وقتی دیگه ازش عصبانی شدمو جوابشو دادم بهم گفت راونیو و اینکه کسی نیستم و کلی حرف مسخره ی دیگه.
  بعد یه مدت همه چی آروم بود تا اینکه شروع کرد تو کلاس بهم تهمت زدن و الان جلو همه ی بچه ها خراب شدم و همه فکر میکنن مشکل از منه و آبروم رفته…
  چیکار میتونم بکنم خیلی برام مهمه که ازش انتقام بگیرم.
  پس لطفا بهم نگین از انتقام دست بکش و این حرفا چون واقعا نمیتونم ساکت بمونم با هر کیم حرف میزنم حرفمو باور نمیکنه و همه طرف اونو گرفتن.

 12. نویسنده
  نوجوان‌ها 4 هفته قبل

  کاربر عزیز “K.M”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  حتما تو را تشویق به انتقام گرفتن هم نمیکنم ولی اینکه از حقت دفاع کنی موضوع دیگری است یعنی در ذهنت این کفتگو را داشته باش که من دنبال این نیستم حال او را بگیرم چون شاید این کارم باعث شود بقیه بیشتر اطمینان پیدا کنند نظر او درباره من درست بوده بلکه من دنبال این هستم از خودم دفاع کنم و بقیه هم ببینند که من چه کسی هستم.
  با این تصمیم روی رفتار خودت مسلط باش
  سعی کن با دوستان دیگرت آرام و مهربان باشی
  در مورد او با دیگران حرف نزن و اگر دیگران خواستن حرف بزنن بگو او برای من دوستی تمام شده است و نمیخواهم یاد اشتباهاتش بیفتم
  با او مواجه نشو و نشان بده در رفتارت که نمیخواهی با او در ارتباط باشی اما از رفتارش دلگیر هستی نه اینکه از خودت ناامید شده باشی
  با این همه در اولین زمانی که احساس کردی او درباره تو صحبت میکند یا تهمت میزند بلافاصله با آرامش اما نهایت قاطعانه و جدیت به او بگو که حق ندارد این حرفها را بزند. او را تهدید نکن فقط بگو حق انجام این کار را ندارد .

  اگر او روزی برایت دوست خوبی بوده است به احترام همان روزها وقتی میانتان آرام است به او بگو که حیف شد این رابطه به اینجا کشانیده شده اما حرفت را ادامه نده بگذار همین موضوع ذهن او را مشغول کند.
  یادت باشد در چنین مواقعی طرافیان ممکن است خیلی در این باره با تو حرف بزنند و مثلا از او بدگویی کنند تو همیشه فقط از آنها بخواه که در مورد او حرف نزنند و جلوی اثرگذاشتن در ذهنت را بگیر ولی در حین اینکه متوجه توهین و تهمتی میشوی فقط با خود اون فرد گفتگو کن و خیلی جدی اما با آرامش رفتار کن.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید