من شدیدا میخوام از یکی از دوست هام انتقام بگیرم

پرسش

با سلام. من شدیدا میخوام از یکی از دوست های راهنماییم انتقام بگیرم و هر چقدر خودم رو قانع می کنم که کار درستی نیست به فکر بدی هاش و کارهایی که با من کرده میفتم و با خودم میگم اون باید سزای اعمالش رو ببینه و این حقشه که تلافی کارهایی رو که با من کرده بچشه. به نظر شما چیکارکنم؟ ممنون میشم کمکم کنید

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم شاید بهتر باشد که اطلاعات بیشتری در مورد کارهای ناشایستی که او انجام داده بدهی و البته در نامه ذکر کنی که به طور خصوصی به تو جواب بدهیم چون خیلی مهم است که بدانیم چه چیزی موجب این حس انتقام جویی عمیق در تو شده است که نمیتوانی از آن بگذری و حتما باید به او جواب بدهی.

اما نکته مهمتر این است که چرا همان موقع جواب کارهایش را ندادی و چرا این همه آن را در دل خودت نگه داشتی تا تبدیل به کینه شود؟ یادت باشد که برای پاسخ دادن به رفتار دیگران بهتر است با در نظر گرفتن شرایط، زمانی را انتخاب کنیم که بتواند موجب تغییر رفتار او شود و منظور ما از تلاش برای پاسخ دادن به او تغییر رفتار او باشد نه صرفا راضی کردن حس انتقام جویی خودمان. بنابراین هر زمان با رفتارهایی که آزاردهنده هستند مواجه می شوی با این قصد که باید آن را تغییر دهی اقدام کن.

در حال حاضر هم اگر آن فرد دیگر با تو ارتباطی ندارد بهتر است به فکر انتقام از او نباشی و به جای آن از این تجربه استفاده کنی و فکر و ذهنت را بر روابطی که امروزه داری متمرکز کنی تا نتیجه درستی بگیری.

موفق باشی

کاربران عزیز 

شما می توانید سؤال خود را در کادر پایین صفحه تایپ نموده و یا از طریق ایمیل [email protected] ارسال بفرمایید.

‫48 نظر ارسال شده در “من شدیدا میخوام از یکی از دوست هام انتقام بگیرم

 1. بهار :

  سلام خسته نباشید.
  من یه دوستی داشتم که خیلی براش ارزش قائل بودم و مدام دنبال یک بهونه بودم که ارتباط دوستیمو باهاش قوی تر کنم و این روند ۲ ساله که ادامه داره…
  ولی انگار اون از رنجوندن من خوشحال میشد
  من در مدت این ۲ سال اعتماد به نفسم اومد پایین، به قدری از دوستم تو خونه حرف میزنم که باعث ناراحتیه خانوادمم میشه چون ۱ سال دیگه هم کنکور دارم و تایمم خیلی با ارزشه
  یه روز تصمیم گرفتم که بش بگم که تو واقعا انقدر خونسردی نسبت به بقیه یا اینکه منو گیر آوردی
  انکار کرد و گفت من روحمم خبر نداشته و از این حرفا..
  بعدشم منو بعد از چند ماه بلاک کرد!!
  خیلی زور داره عمرتو ۳ سال پای یکی بزاری آخرشم بدون هیچ دلیلی بلاکت کنه
  به نظرتون بهترین راه برای برگشتن به روال زندگی قبلیم چیه؟ به شدت از درسام عقب افتادم
  چون اصلا ب فکر انتقام و اینا نیستم میسپرمش به خدا

  • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار :دوست خوبم
   از اینکه اهل انتقام نیستی و متوجه شدی که بعضی آدم ها ارزش سرمایه گذاری بیشتر را ندارند و بهتره جلوی ضرر را هر چه زودتر بگیری به خودت افتخار کن. این‌نشانه قدرت و دانایی تو است و فردا به خودت با سربلندی می گویی من تلاشم را کردم و او کم گذاشت.
   اما مناسب ترین پیشنهاد یک برنامه پر و پیمون برای درس است که هم عقب افتادگی هایت را جبران کنی و هم آنقدر مشغول شوی که فکر او هم سراغت نیاید.
   اگر احساس می کنی گاهی انجام این کار و درس خواندن برایت سخت است با یکی ا ز دوستان هم کلاسی ات قرار درس خواندن بگذار یا اینکه برای آزمون هایی که در پیش دارید برنامه ریزی کن و برای خودت نمره تعیین کن تا بتوانی بر اساس آن اشتیاق بیشتری برای درس خواندن داشته باشی.
   یادت باشد فردا که موفق باشی امثال این دوستت از اینکه تو را از دست داده اند افسوس می خورند پس دست از تلاش بر ندار.

 2. Neda Ayali :

  سلام.خیلی از دوستامو دارم که خیلی بهشون محبت کردم و از ته دل دوستشون داشتم،
  یکی با پیدا کردن دوست جدید ولم کرد و دیگری پس از نامزدی..جوری منو فراموش کرده بود که عروس شدنشو بعد دو روز از رو پروفایل فهمیدم.
  ناراحت شدم،بی چون و چرا اونارو از زندگیم کردم بیرون…
  حذف کردن ادما خیلی برام ساده س..
  من کسیو که دوس دارم،بهش وفادارم،
  دختریم که انتقام نمیگیرم،همین که من بجاهای بالاتری برسم این ی انتقامه واسه کسایی که داغونم کردن.
  دیگه دختری ساده نیستم،به دیگران خیلی زود اعتماد نمیکنم،خیلیم راحتم

 3. انتقام گیر :

  سلام یکی از دوستام بهم خیانت کرد و عابروم رو هم برد و منو خوار و خفیف کرد ولی من ازش انتقام گرفتم و اونو خوار و خفیف کردم ولی برای خودم ذرر شد چون همه متمعن شدن که دوروغ های اون راست بوده و من بیشتر زربه خوردم و مجبور بشم از اون مدرسه برم
  خاستم بگم انتقام خوب نیست و باید ثابت کنید که حرف های دیگران دورغه و این خودش یه زربه به اون افراد میزنه چون چوپان دوروغ گو برای مردم میشه

 4. ملیکا افشاری :

  سلام،.
  من ملیکا هستم من می‌خوام از همکلاسی هام انتقام بگیرم ولی قبل از این کار من هیچ کاری با آن ها نداشتم هیچی با آن ها مهربون بودم ولی خواستم بگم من یک آدمی هستم که صبر و تحمل زیادی دارم الان تحملم تموم شده خسته شدم دیگه از دستشان

  • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار:
   دوست خوبم
   همه جا و در همه شرایط صبر و تحمل کردن و صرفا مهربان بودن خوب نیست.
   باید بگیری و تمرین کنی هر جا لازم است و قبل از اینکه عصبانی شوی حرفت را بزنی، احساست را بگویی و ابراز کنی که از رفتار یا کار دیگران ناراحت شدی و از این رفتار شان خوشت نمی آید.
   وقتی احساس خودت را بیان می کنی کم کم و به مرور اطرافیانت متوجه تو می شوند و بسیاری از رفتارهای آنها تغییر می کند.
   حالا هم بهتر است این طور به انتقام گرفتن فکر کنی که خودت را آرام کنی، مراقب اولین اتفاق بعد از این باشی و اگر دوباره احساس کردی هم کلاسی هایت دارند رفتاری را شروه می کنند که موجب ناراحتی توست همان جا واکنش نشان دهی.
   این بهترین انتقام است چون خودت کلی تواناتر می شوی.

 5. وشتا افشاری :

  سلام .
  من در کلاسمون با خودم ۶ نفر هستیم دوستان من در آن کلاس به من حسودی میکنند ولی من صبر و تحمل زیاد دارم من از پیش دبستانی در این مدرسه بودم گفته باشم من یک دخترم من هیچی نمیگم هیچی با ها شون مهربونم ولی دیگه صبرم و تحملم تموم شده عصبانی ام آیا شما میتوانید راه حلی بگید ،ممنون میشم 😡😡🙏🙏

  • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار:
   دوست خوبم
   نمیدانم دقیقا چه رفتارهایی تا این اندازه حالت را دگرگون می کند اما هر چه هست نیاز است تا بتوانی درباره احساست حرف بزنی و این حجم از ناراحتی را تحمل نکنی.
   بهتر است وقتی با رفتاری از انها رو یه رو می شوی که ناراحتت می کند دقیقا اشاره کنی که من از این رفتار شما ناراحت می شوم یا این رفتارتان بی احترامی است و من را اذیت می کند. هر زمان خواستی این جملات را بگویی مراقب باش که با “من” شروع شود و از کلمات دیگر استفاده نکنی. در عین حال یادآوری کنی که تمایل نداری با مسخره کردن یا توهین کردن به انها جواب دهی.
   هم چنین سعی کن در گفتگو یک نفر را مخاطب قرار دهی و خودت را با جمع درگیر نکنی در این صورت قوای بیشتری داری و راحت تر می توانی حرفهایت را بگویی.
   در مجموع عصبانی شدنت را بهانه ای برای تهدید کردن انها قرار نده و فقط سعی چیزی را بگویی که محترمانه، قاطع و البته شدنی است.

 6. mahan :

  سلام من میخوام انتقام خیلی ارامانه و حرس در اورانه ای از یکی از همکلاسی های خبرچین و بی شخصیت و بیشعورم بگیرم انتقام خیلی عاقلانه و زیرکانه من فقط از دست اون ناراضی نیستم همه بچه های کلاس هستن انقدر که بیشعور بخاطر اینکه یک ادم پررو اول دعوا راه میندازه بعد میگه من که تموم کردم هر وقت یکی از بچه ها از کلاس انلاین میره بیرون دستشویی جایی سریع میره به معلم میگه این رفت بعد به بچه هه میگه کجا بودی ها جواب بده وسط کلاس میری بیرون همش معلم بازی در میاره

  • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار
   دوست خوبم
   عجب هم کلاسی جالب و عجیبی داری. او خیلی دوست دارد که نقش و مسوولیت مهمی داشته باشد و گویا تاکنون موفق نشده. به نظر من به جای اینکه در فکر انتقام باشی بهتر است این نیاز او را برطرف کنی و درعین حال مقاصد خودت هم تامین می‌شود. برای مثال هر زمان مسؤولیت خاصی مطرح میشود که زحمت دارد همه با هم او را داوطلب و کاندیدای مناسب اعلام کنید تا سرش مشغول فعالیت خاصی باشد و دیگر به این کارها نرسد. گاهی هم که معلم چنین کارهائی پیشنهاد ندارد، خودتان دست به کار شوید و به زبانی از او بخواهید تا مسؤولیت و وظیفه ای را بر عهده بگیرد این طوری خودتان را از شر سرک کشیدن های او در کارهایتان رها میکنید و در عین حال او هم خو شحال و راضی خواهد بود.

 7. محمد :

  سلام من ۱۲ سالم هست توی کلاس یه نفر هست که همش پاچه خواری میکنه و استیکر های پاچه خواری میفرسته برای خانوممون بعد من اینقدر حرسم گرفته میخوام با پاچه خواری کار اشتباهش رو بهش بفهمونم هر کاری میکنم نمیفهمه مجبور شدم استیکر هاشو کپی کنم و به جای اسم اون اسم خودم رو زیر استیکر ها بزنم که اونم حساب کار دستش بیاد به نظرتون این کارم درسته؟
  لطفا جواب منو بدید خیلی میترسم یه وقت چیزی شه

  • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

   دوست خوبم
   اینکه از پاچه خواری بدت می آید و متوجه نادرست بودن این رفتار هستی مناسب است اما باید توجه داشته باشی که این کار در مورد معلمت انجام میشود و معلم شما خودش باید واکنش نشان دهد و این خیلی ارتباطی به شما ندارد. اما اگر نمیتوانی نسبت به آن بی خیال شوی به نظرم درست نیست که اسپیکرهای او را استفاده کنی. خودت راه دیگری را پیدا کن که توجه و تایید معلم را دریافت کنی و او به این نتیجه برسد که صرفا استیکر فرستادن به کار نمی آید ‌و کسی مثل تو جایگاه خوبی در نزد معلم دارد در حالی که اصلا اهل پاچه خواری هم نبوده.
   به این ترتیب تو توانسته ای هم او را متوجه کارش کنی و هم اختلاف و ناراحتی بین شما پیش نمی آید و درگیر نمی شوی.

 8. آزاده :

  سلام ، من یکی از دوستانم در اوایل سال تحصیلی باهم رابطه گرمی داشتیم اما بعد از چند مدت و دخالت های بی مورد دوستان باعث جدایی بینمون شد و ایشون جلوی جمع منم ضایع میکردن هر چی دوست داشتن میگفتن ، حتی کتک هم میزدن با میله با کتاب کیف و حتی کفش یک بارم منو جلوی ماشین پرت کردن به عنوان یه دوستی بر فرض مثال اما خب من کاری با ایشون نداشتم تازه برخورد بهتری میکردم اما بعد از یک ماه بلاکم کرده الان همه رو ازم متنفر کرده می‌خوام ازش انتقام بگیرم چکا کنم

 9. itcrazy666 :

  slm mn 12 slme,
  yki az dustam k ms khhrm bud hme raz hamo bhsh migftm hata ab hm mikhordm bhsh migftm,
  baad y daafe hrchi k azm miduns b hme gft o abrumo brd o bbm dg bhm etmad ndre:(
  bayd chjuri entqam bgirm???
  bnzrtun tu kifsh sigar bnszm baad brm b mmnsh bgm sigr mikshe??:/

  • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

   پاسخ خانم دکترسلیقه دار:
   دوست خوبم
   اتفاق بدی برایت رخ داده و دوستت اصلا بر اساس اخلاق و درستی رفتار نکرده است.
   کار بد را با کار بد جواب نباید داد.
   او با بدی خودش درس بسیار بزرگی به تو داده است که فراموش نکنی هرگز تمام حرفها و رازهایت را به دوستانت نگویی.
   او هم خسارت زیادی از این کار خودش دید که از دست دادن تو بود. یادت باشد که دوباره با او رابطه دوستی را آغاز نکنی. به تمام کسانی که حرفهای او را برایت می آورند بگویی که حرفش درست نیست و از آنها بخواهی درباره او و اتفاقات و حرفهایی که میگوید حرف نزنند.
   دوستی های جدیدت را آغاز کن و سعی کن شبیه شکست خورده ها نباشی و با شادی در مقابل دیگران ظاهر شوی.

 10. رضوان :

  سلام من نوجوان نیستم ۴۳ سالمه منم روانشناس بالینی هستم این خانم دکتر حس می کنم منظور ایشون را متوجه نشدند دوست ایشون که دروغ گفته احتمالا جنس مخالف بوده دوست همجنس هرچقدرم که دروغ بگه حس انتقام را در فرد شعله ور نمی کند و من فکر می کنم دروغ گفتن به جنس مخالف گاهی از دوست داشتن زیادی طرف است و گاهی هم از ضعف و کمبود و گاهی هم برای پنهان کردن حقایق مثلا طرف نامزد داره و به شمادروغ میگه و به دروغ میگه فقط شما تو زندگیش هستید و به نظر من تو نوجوان ها زیادم غیر طبیعی نیست به نظر من باید ذهنشون را با افکار بهتر مشغول کنند وعاقلانه انتخاب های بعدی را داشته باشند اما نه از روی احساس بلکه عاقلانه برخی افراد طبیعتشون جوری هست که نمی توانند با یک آدم باشند و طبیعتشون طوری که مریض هستند و دروغ میگن می توانید ببخشید یا برخی گفتند که طرف ولشون کرده باید بگم برخی افراد یا وسواس هستند یا حسود و شما را از روی دوست داشتن زیاد ول می کنند مثلا با خود فکر می کنند که شاید شما خواهان زیاد دارید و تردید می کنند وبه خاطر رهایی از این استرس شما را برای همیشه رها می کنند انقدر چیزهای مهم تر تو زندگی وجود داره که بعدا می فهمید که اینها هیچ بوده یا مثلا یکی گفته یکی باهام دوست بوده یک عمر بازیم داده حالا میگه فقط دوستی و ازدواج نه شایدم از اول دوستش داشته اما وقتی دیده تو دوستی تن به گناه یا رابطه ی بدون ازدواج داده به او بدبین شده. و مقصر خود دختر بوده که خودش را درگیر این رابطه کرده و پسر فکر کرده دختر با خیلی ها رابطه داره

 11. دانیال :

  سلام من ۱۵ سالمه و یکی از پسرایی که یه زمان دوستم بوده بهم نارو زد و وقتی که خیلی جو گیر شده بود بهم حرف های رکیکی زد و با یکی از دوست های قول دورش تهدید به کتک کرد. من آدرسش رو دارم و میتونم هر کاری که با من کرده و خیلی کار های دیگه رو به مامانش بگم اما اون هم از من کم آتو نداره! نمی تونم ببخشمش و راه کار خودم اینه که چند مدت برم باشگاه و تمرین کنم و وقتی که به نظر آماده بودم برم و حالش رو بگیرم و به عبارتی شاخش رو بشکونم (من آدم دعوایی نیستم و هیچ وقت نبودم و حتی از بزن بزن متنفرم و به نظرم خیلی کار اشتباهیه اما کاری که اون با من کرده بد جور عصبیم کرده) کسی میتونه یه راهکار بهتر بهم بده؟(لطفا اسم خدا رو نیارید و نگید به اون واگذارش کنم من میخوام خودم با دستای خودم یا حداقل یه جوری همین چند وقت آدمش کنم)

  • محمد صالح :

   منم همچین مشکلیرو داشتم کفیه باهاشون دوست شی تا بدترین ضربه هارو بهشون بزنی من دوتا از رفیقام ریختن روهمو کلی کار علیهم کردند منم باهاشون دوست شدم کلی فحش و تصویر و صدا ازشون اتو گرفتم و مدرسه وا شه میرم تو مرحله باج گیری و پیاده کردن کارایی که باهاشون میخوام بکنممن بین اون دوتل شکر اب انداختم و مدرسه ها واشه به هر دوشون ضربه محکمی میزنم تو هم همینکارو بکن مدفق باشی(اینو بدون زور بازو مشکلاتو حل نمیکنه)

 12. آرام :

  سلام اول میخوام ازتون تشکر کنم ک همچین سایت خوبی رو در اختیار ما نوجوانها قرار دادید بارها از مشاورهاتون استفاده کردم و کمک گرفتم
  من سال دوازدهم رشته تجربی هستم و سال ۹۹ کنکور دارم با اینکه وضع مالیمون خیلی عالی نیست سه تا درس کلاس کنکور اسم نوشتم و میخوام بخونم ولی نمیدونم چرا یه هفته میخونم یه هفته نه .وقتی استرس میگیرم ناخودآگاه میرم تو گوشیم و یهو ۵ ساعت گذشته و من هیچ کاری نکردم وقتمم تموم شده نمیدونم چکار کنم همش استرس دارم شبا با گریه و عذاب وجدان میخوابم صبحا هم با گریه بیدار میشم .میدونم قابل درک نیست و الان میگید خب فازت چیه برو بخون ولی نمیشه .واقعا نمیدونم چکار کنم .کمک

  • نوجوان‌ها :

   کاربر عزیز “آرام”
   خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
   دوست خوبم
   یکی از دلایل این اتفاق این است که هدف روشنی نداری و در ذهنت رویاپردازی و هدف گذاری نکرده ای. این خیلی مهم است که دقیقا بدانی چه چیزهایی میخواهی. بنابراین در مورد دانشگاه و رشته های مورد علاقه ات جدی تر فکر کن و تصمیم بگیر تا به عشق چیزهایی که دوست داری در آینده برایت رخ دهد عزمت را جزم کنی و بیشتر با لذت درس بخوانی و از ساعات مطالعه ات استفاه کنی.
   در مورد گوشی هم نظرم این است که کلا گوشی را کنار بگذاری. میتوانی آن را خاموش کنی و نزد مادر یا یکی از اعضای خانواده بدهی یا اینکه آن را در یک کمد شخصی بگذاری. همین که قابل دسترس است مدام وسوسه میشوی سراغش بروی و ذهنت برای قانع کردن تو میگوید این کار را به خاطر غلبه بر استرس کرده ای در حالی که فقط یک توجیه است و واقعیت ندارد و تو در دام ذهنی خودت گیر کرده ای.
   سوم اینکه برنامه ریزی دقیق تری داشته باش که انجام دادن کارهایت مطابق برنامه به زندگیت نظم بدهد اگر برنامه باشد در این صورت نمیتوانی چهار ساعت فقط مشعول گوشی باشی.
   آخر ابنکه با خودت جدی باش و اراده ات را تقویت کن. فکر کن تو فرد دیگری هستی و حالا یک کنکوری که خودت هستی را به تو سپرده اند. اینطوری جدی تر و با اراده تر با خودت برخورد میکنی.
   موفق باشی
   نشریه اینترنتی نوجوان ها

  • نوجوان‌ها :

   کاربر عزیز “آرام”
   آقای مسگری، مشاور تحصیلی سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
   دوست من سلام .
   آرامش تو سال کنکور خیلی مهمه .
   بهتره که تحت نظارت یه مشاور کار کنی . اگر مدرستون مشاور داره ، حتما با ایشون یه رابطه خوب برقرار کن و کمک بگیر . اگر هم مشاور ندارید ، سعی کن با یه مشاور خوب در ارتباط باشی .
   اگر تهران هستی میتونیم یک جلسه حضوری با هم صحبت داشته باشیم .
   موفق باشی
   نشریه اینترنتی نوجوان ها

  • Kaniya :

   سلام
   من دبیرستانیم و نسبت به مدرسه ای که توشم خیلی درسخونم ولی بعضی از سال دوما مدام با حرفاشون آزارم میدن اینکه من حجابم درس نیست یا مقعنم مدام میفته یا اینکه صورتی می‌پوشم . من با اینکه آدم اجتماعی هستم ولی وقتی زنگ تفریحا همه میرم بیرون من نمیتونم چون میترسم بازم مسخرم کنن من از مسخره شدن خیلی خیلی میترسم تا حالا چنین اتفاقی برام پیش نیومده بود بخاطر همین نمی‌دونم چیکار کنم اونا خیلی خیلی بیشعورن و منم حتما باید حالشونو بگیرم ولی واقعا نمی‌دونم چطوری:(

   • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

    دوست عزیز مشاور سایت به شما چنین پاسخ داده اند :
    دوست خوبم
    بهترین شیوه برخورد با افرادی که دیگران را مسخره میکنند این است که تلاش کنی با همه نگاه ها و حرفهایی که دارند باز هم خودت باشی و طوری رفتار کنی که یا آنها را نمی بینی و یا اگر میبینی برایت حرف های شان مهم نیستند.
    گاهی بد نیست که بگویی رفتارشان نادرست است و به خاطر خودشان میگویی وگرنه برای تو اهمیتی ندارد.
    در مجموع مسخره کننده ها هر قدر هم بد هستند میتوانند باعث شوند که آدم های دیگر قوی تر شوند چون مدام تلاش میکنند آنها را نبینند .

  • صبا :

   سلام من صبا هستم و دوتا از با دو نفر به اسم مهیان و تینا دوست بودم رابطه ی خوبی. داشتیم تا سره یه موضوع تینا از ما جدا شد هر چند وقت یه بار به من پیام های خالی میداد و من اهمیت نمی‌دادم .
   الان چند وقتیه حس میکنم داره مهیان رو از من بگیره .
   من و مهیان خیلی با هم دیگه خوب هستیم اما هر دفعه که تینا به مهیان پیام میده مهیان اخلاقش تغییر می‌کنه .
   می‌خوام از تینا انتقام بگیرم و یه جوری سره جایش بشونمش تا دیگه جرات نکنه به من و نهیان نزدیک بشه
   لطفاً یه راه حل خیلی خوب به من پیشنهاد بدید

   • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

    پاسخ خانم دکتر سلیقه دار :دوست خوبم
    راه درست این است که به جای اینکه بخواهی به تینا درس بدهی و سر جای خودش بنشانی تلاش کنی تا مهیان را آگاه کنی و او را متوجه کنی که برای دوستی تان ارزش قائل شود.‌اگر سعی کنی او را آگاه کنی که برای دوستی میان خودتان ارزش قائل شود در این صورت ب د با تو خواهد بود و شاید از این طریق تینا هم یاد بگیرد چطور وارد یک‌رابطه دوستی شود و آن را حفظ کند.

 13. نوجوان‌ها :

  کاربر عزیز “K.M”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  حتما تو را تشویق به انتقام گرفتن هم نمیکنم ولی اینکه از حقت دفاع کنی موضوع دیگری است یعنی در ذهنت این کفتگو را داشته باش که من دنبال این نیستم حال او را بگیرم چون شاید این کارم باعث شود بقیه بیشتر اطمینان پیدا کنند نظر او درباره من درست بوده بلکه من دنبال این هستم از خودم دفاع کنم و بقیه هم ببینند که من چه کسی هستم.
  با این تصمیم روی رفتار خودت مسلط باش
  سعی کن با دوستان دیگرت آرام و مهربان باشی
  در مورد او با دیگران حرف نزن و اگر دیگران خواستن حرف بزنن بگو او برای من دوستی تمام شده است و نمیخواهم یاد اشتباهاتش بیفتم
  با او مواجه نشو و نشان بده در رفتارت که نمیخواهی با او در ارتباط باشی اما از رفتارش دلگیر هستی نه اینکه از خودت ناامید شده باشی
  با این همه در اولین زمانی که احساس کردی او درباره تو صحبت میکند یا تهمت میزند بلافاصله با آرامش اما نهایت قاطعانه و جدیت به او بگو که حق ندارد این حرفها را بزند. او را تهدید نکن فقط بگو حق انجام این کار را ندارد .

  اگر او روزی برایت دوست خوبی بوده است به احترام همان روزها وقتی میانتان آرام است به او بگو که حیف شد این رابطه به اینجا کشانیده شده اما حرفت را ادامه نده بگذار همین موضوع ذهن او را مشغول کند.
  یادت باشد در چنین مواقعی طرافیان ممکن است خیلی در این باره با تو حرف بزنند و مثلا از او بدگویی کنند تو همیشه فقط از آنها بخواه که در مورد او حرف نزنند و جلوی اثرگذاشتن در ذهنت را بگیر ولی در حین اینکه متوجه توهین و تهمتی میشوی فقط با خود اون فرد گفتگو کن و خیلی جدی اما با آرامش رفتار کن.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 14. K.M :

  سلام
  من دبیرستانی هستم و به تازگی متوجه شدم صمیمی ترین دوستم پشت سرم خیلی حرفا زده و جلو خانوادش و دوستای دیگش منو خراب کرده.
  وقتی هم ازش علتشو پرسیدم و گفتم دیگه اینکارو نکنه شروع کرده توهین کردن به من و وقتی دیگه ازش عصبانی شدمو جوابشو دادم بهم گفت راونیو و اینکه کسی نیستم و کلی حرف مسخره ی دیگه.
  بعد یه مدت همه چی آروم بود تا اینکه شروع کرد تو کلاس بهم تهمت زدن و الان جلو همه ی بچه ها خراب شدم و همه فکر میکنن مشکل از منه و آبروم رفته…
  چیکار میتونم بکنم خیلی برام مهمه که ازش انتقام بگیرم.
  پس لطفا بهم نگین از انتقام دست بکش و این حرفا چون واقعا نمیتونم ساکت بمونم با هر کیم حرف میزنم حرفمو باور نمیکنه و همه طرف اونو گرفتن.

 15. نوجوان‌ها :

  کاربر عزیز “آرام”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  اینکه با خودت صادق هستی و فردسودجویی نیستی که منفعت خودت را به ناراحتی دیگران ترجیح دهی خیلی سرورآفرین است.
  با توجه به شرایطی که او داشته توصیه میکنم با او قاطعانه همراه با ملاطفت بگویی که از این کمک او سپاسگزاری اما نیاز و صلاحی به این کار نمیبینی. حتما بگو که محبت او را درک میکنی و ممنون هستی اما ادامه ان را نمیپسندی.
  ولطفا واقعا هم در تلاش برای دریافت کمک‌از او نباش تا مبادا ارتباط با هم و برداشت او از محبت تو او را آشفته تر کند.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 16. آرام :

  سلام ببخشید من یه دختر دبیرستانی هستم سال دیگه هم کنکور دارم و باید برای کنکور بخونم
  به تازگی پسر یکی از اشناهامون بهم اعتراف کرده که از بچگی منو دوست داشته الانم بهم پیام میده و هی ابراز علاقه میکنه ک اصلا برام جذابیت نداره
  من ازش متنفر نیستم ولی عاشقشم نیستم دلمم نمیخواد دلشو بشکنم و ناراحتش کنم .ایشون امسال کنکور دادن و میگه میخوام امسال کمکت کنم ک تو راه کنکور تنها نباشی خدایی خوب کمک میکنه چون مدرسش تیزهوشان بوده و درسش خوبه .اگه الان ازش کمک بگیرم نمیدونم دارم از احساسش سوءاستفاده میکنم یا نه .میگه چند بار خودکشی کرده منم نمیخوام کسی به خاطر من آسیب ببینه .این روزا هم هی به من ابراز علاقه میکنه هر چقدرم میگم ممنون، کافیه گوش نمیده
  نمیدونم باید بهش چی بگم ک ناراحت نشه و از من دست بکشه
  لطفا راهنماییم کنید

 17. نوجوانها :

  کاربر عزیز “آرام”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  همانطور که خودت هم گفتی سال دوازدهم بسیار پراهمیت است. اتفاقا توصیه میشود سال دوازدهم در جایی باشید که گویا کاملا غریبه هستید و دوستی ندارید تا ذهن و فکرتان به این حاشیه ها کشانیده نشود. حالا خودت باید تصمیم بگیری که آیا میتوانی همین جا بمانی و به جای سرزنش خودت از اینکه دوستی نداری برای جمع کردن ذهنت استفاده کنی یا اینکه به مدرسه کاملا ناآشنایی بروی و بدون تلاش برای داشتن دوستان صمیمی تمام تلاشت را صرف کنکور کنی.
  بنابراین اگر به سوال خوب دقت کنی میبینی که هیچکسی جز خودت نمیتواند به آن پاسخ دهد ووتو میتوانی با توجه به شرایط خودت و قدرت اراده ات و هدفت انتخاب کنی که کدام راه برایت بهتر است. اما در مجموع راه دوم که رفتن به مدرسه دوست قدیمی ات است را خیلی توصیه نمیکنم چون احتمالا در همین شرایطی قرارمیگیری که در این مدرسه هستی.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 18. آرام :

  سلام من یک دختر دبیرستانی هستم کلاس یازدهم تجربی و سال دیگه کنکور دارم .متاسفانه خیلی شدید احساس تنهایی میکنم و خیلی زیاد ساکت و غمگین شدم به حدی ‌که خودم نمیتونم تحملش کنم البته بی دلیل نیست توی کلاس ما تقریبا همه با من ضد هستن و از من بدشون میاد با اینکه من همیشه هر کس کمکی بخواد بهشون کمک میکنم و به کسی بی احترامی نکردم .یه لحظه خودتون رو بزارید جای من توی یه مکانی باشید هرروز ک کسی دوستون نداره وای چقدر سخته اون لحظه هایی ک معلم میگه وقت آزاد همه میگن و میخندن ولی من باید سرم و بزارم رو میز و تو تنهاییم اشک بریزم سه تا راه حل به ذهنم رسیده اگه ممکنه راهنماییم کنید یا یه راه جدید بزارین جلوم
  ۱تو همین مدرسه بمونم خودمو عذاب بدم تا این سال آخرم بگذره و نمیدونم این موندن قوی بودنه یا احمق بودن
  ۲برم تو مدرسه یکی از دوستان قدیمیم که خوب اونم دوستای خودشو داره و باز من یه اضافی میشم
  ۳کلا برم یه مدرسه ک هیچکیو نمی شناسم
  البته باید توجه کنم که قسمتی از نمره کنکورم شرط معدله و اگر مدرسمو عوض کنم تا بیام با معلما اشنا شم سال تموم شده و ممکنه نتونم خودمو بالا بکشم خیلی روزهای سختی رو می گذرونم لطفا کمکم کنید . ممنون

 19. احمد :

  من باید از یکی از همکلاسی هام انتقام بگیرم هر جور که شده.
  من ادم ضعیف هیکلی هستم و اون قوی.میخوام با موتور برم و از پشت بهش چاقو بزنم هر جور که شده.
  نباید افراد کثیفی مثل اون زنده بمونند.

 20. nojavanha.com :

  کاربر عزیز “آرمیا”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  وقتی شما برای چشمانت از پزشک گواهی داشته باشی اصلا نیازی به سفارش مدر و اعتراض بچه ها نیست و دیگه این داستانها پیش نمیاید.
  توصیه میکنم به جای اینکه به فکر انتقام گرفتن باشی راه های منطقی و قاونی و درست را دنبال کنی.
  از طرفی چون از این اتفاق دلگیر هستی حتما با مدیر مدرسه صحبت کن‌ به ایشان نگو که دوست داری انتقام بچه ها را بگیری بلکه بگو از این اتفاق و کم شدن نمره ات ناراحتی و ازشون کمک میخواهی.
  اگر احساس میکنی پیگیری خودت خیلی جواب نمیدهد از همراهی والدینت استفاده کن.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 21. آرمیا :

  سلام . من دانش آموز مدرسه تیزهوشان هستم . کارنامه این ماهم آماده شده و میخواهند پس دهند . درس خون هستم . اما در ورزش ۱۷ بردم . فقط این ۳ نمره و ۲ نمره شیمی کم داشتم . بحثم سر نمره ورزش است .من چشمم ضعیف است و نباید زیاد ورزش کنم .معلم بهم ۱۷ داد .بابام به مدرسه زنگ زد و توضیح و داد و آن ها نمره ام را ۲۰ کردند اما تعدادی از دوستانم اعتراض کردند و نمره ام ۱۵ شد .کمتر هم شد حالا نمیدونم چطوری انتقام بگیرم .

 22. nojavanha.com :

  کاربر عزیز “ملکه انتقام”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش های شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  قابل ستایش است که خودت میدانی انتقام گرفتن نتیجه و فرجام خوبی ندارد.
  حتی فکر انتقام هم بیشتر از اینکه باعث شود حال دیگری گرفته شود حال خودت را میگیرد،انرژی تو را حرام میکند و خلاصه بیشتر به خودت آسیب میرساند.
  اگر او شایسته شنیدن حرفهای تو هست به او بگو که چقدر دروغگویی های او زشت و زننده بوده است
  و اگر فکر میکنی نمیتواند از حرفهای تو درکی داشته باشد در این صورت بیشتر از این لحظه هایت را تلف نکن. انرژی هایت را برای چیزهایی صرف کن که نتیجه ارزشمندی داشته باشد.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 23. ملکه انتقام :

  من دوس دارم از یکی از دوستانم انتقام دروغ های کثیفش رو بگیرم میدونم اینده خوبی نخواهم داشت برای همین عصبی و پرخاشگر هستم امیدی به زندگی ندارم? و تمام فکرم مشغول این است که چگونه انتقام بگیرم باید چه کار کنم??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *