موزه ی مقدم

t موزه ی مقدم

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سایت موزه مقدم

در مرکز شهر تهران و در نزدیکی خیابان امام خمینی خانه ای از روزگاران گذشته تهران همچنان بر جا مانده است. خانه ای که امروز به موزه تبدیل شده است و بازدیدکنندگان را دعوت می کند تا ساعاتی از وقت خود را به دور از شلوغی شهر به تماشای آثار زیبای هنری بپردازند و کمی آرامش بیابند.

ساختمان موزه ی مقدم در اصل متعلق به یکی از بزرگان قاجار به نام محمد تقی خان احتساب الملک بوده که بعدها پسرش محسن مقدم که نقاش و باستان شناس بود در آن اقامت گزید. مقدم و همسر فرانسوی اش علاقه زیادی به جمع آوری مجموعه های هنری داشتند و حتی تزیینات بعضی از بناهای باارزش را که تخریب می شدند در این خانه گرد آورده اند.  کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد  تاریخی گوشه ای از اشیای تاریخی جمع آوری شده در این موزه است.

در سال 1351ه.ش، زنده یاد استاد مقدم که استاد ممتاز دانشگاه تهران بود با توجه به علاقه وافرش به علم، تاریخ و هنر، خانه پدری خود را به همراه آثار نفیس گردآوری شده وقف دانشگاه تهران نمود. استاد محسن مقدم در سال 1366 ه.ش دارفانی را وداع گفت و پس از مرگِ همسر ایشان در سال1369ه.ش، تولیت موزه مقدم در اختیار مستقیم دانشگاه تهران قرار گرفت. 

برای دریافت اطلاعات و نحوه ی بازدید از این موزه می توانید به نشانی  http://museums.ut.ac.ir/mm/default-18.htm  مراجعه نمایید.

t موزه ی مقدم
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دفترچه یادداشت هوشمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *