نوجوان‌ها و حفظ محیط زیست (۱)

محیط زیست
حفظ محیط زیست

شاید حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلوده شدن آن کار بسیار سختی برای یک نوجوان به نظر بیاید و در ظاهر، رفتار یک شخص تاثیر و تغییری بر محیط زیست ایجاد نکند. اما حقیقت چیز دیگری است.

شما می‌توانید تفاوت ایجاد کنید و در جهت حفظ محیط زیست خود تلاش کنید. تنها کافی است برخی از عادت‌‌های روزانه‌ی خود را تغییر دهید و این تغییرات را به دیگران هم بشناسانید و آن‌ها را به حفظ محیط زیست دعوت کنید.

این رویکرد که دنیا را تنها برای امروز تصور کنیم و برای آینده ارزشی قائل نباشیم کاملاً اشتباه است. اگر دنیا را محلی برای زندگی آیندگان تصور کنید، متوجه می‌شوید که هیچ‌گاه برای ایجاد تغییر و اصلاح زود نیست. اکنون زمان آن است تغییرات مثبت ایجاد کنید.

در این‌جا به راه‌‌هایی متفاوت برای حفظ محیط زیست اشاره می‌‌کنیم. این راه حل‌ها شامل تغییر در عادات روزمره می‌شوند.

1. زمان دوش گرفتن‌تان را کوتاه کنید

اینکه دلتان می‌‌خواهد همیشه تمیز و مرتب باشید هیچ اشکالی ندارد. اما دوش گرفتن‌‌های متوالی و طولانی تا چه حد لازم و ضروری است؟ اگر یک شیر آب نشتی داشته باشد می‌‌تواند تا 3000 گالن آب در سال هدر بدهد. شما همین مقدار آب را می‌‌توانید با نصف کردن زمان دوش روزانه‌ی خود حفظ کنید.

شاید در نگاه اول آب کاملاً رایج و ارزان باشد، اما دسترسی به آب تمیز برای میلیاردها نفر در دنیا به عنوان یک مشکل اساسی مطرح است. افزایش تقاضا برای آب، بر دریاچه‌‌ها و رودخانه‌‌ها (و موجودات زنده در آن‌ها) نیز تاثیر‌گذار است؛ به طوری که سطوح آن‌ها را کاهش می‌‌دهد، مواد شیمیایی و فضولات به آب اضافه می‌کند و جریان آب سدها و مخازن آب را نیز تغییر می‌‌دهد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
حق و حقوق به زبان نوجوانانه؛ آشنایی با زنان سازمان ملل متحد

2. چراغ‌‌ها را خاموش کنید

شاید شما به عنوان یک نوجوان قبض‌‌های برق خانه را پرداخت نکنید اما حتماً می‌‌دانید که لامپ‌‌ها، تلویزیون، لپ‌تاپ و سایر لوازم الکتریکی برق مصرف می‌کنند و هر کدام هزینه‌های مربوط به خودشان را دارند. مبلغی که بابت قبض‌ برق پرداخت می‌‌شود، جبران هزینه‌های نیروگاهی است که برای تولید برق، هوا و محیط زیست را آلوده می‌‌کنند.

از خانواده‌ی خود بخواهید تا در فصل‌‌های سرد، دمای بخاری برقی را پایین نگه دارند و لباس گرم بپوشند. در فصل‌‌های گرم هم باید به جای روشن نگه داشتن کولرهای برقی (برای مدت طولانی)، پنجر‌ه‌های خانه را باز نگه دارند.

وسایل الکتریکی‌ای را که در طول روز از آن‌ها کمتر استفاده می‌‌کنید از برق بکشید. بعضی از وسایل الکتریکی خاموش هم به هنگام اتصال به برق، برق زیادی مصرف می‌کنند.

یکی از راه‌‌های مناسب برای جلوگیری از آلودگی هوا و حفظ محیط زیست، تغییر منبع انرژی است. استفاده از منابع تجدیدپذیر (خورشید، باد و غیره) می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای تامین انرژی باشند.

3. به جای رانندگی، دوچرخه‌‌سواری کنید

بله، درست است که همه‌‌ی شما نوجوان‌‌ها به دنبال گرفتن گواهینامه‌ی رانندگی هستید اما باید بدانید که اتومبیل‌‌ها یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا و محیط زیست هستند. اتوبوس، تاکسی و کارپولینگ (همسفری) ‌جایگزین‌‌های مناسبی به جای اتومبیل شخصی هستند. شاید لذت رانندگی جایگزین نداشته باشد اما با این کار سوخت کمتری مصرف شده و در نتیجه هوا کمتر آلوده می‌شود.

4. گوشت کمتری مصرف کنید

حیوان‌‌هایی که برای تولید گوشت پرورش داده می‌شوند فضا، انرژی و آب مصرف می‌کنند. در نهایت، برای یک بشقاب غذای گوشتی، تا پنج برابر آب بیشتر نسبت به یک بشقاب غذای غیر گوشتی مصرف می‌‌شود. برای گوشت نخوردن نیاز نیست حتماً گیاهخوار شوید. شما با مصرف کمتر هم به سلامتی خود و هم به زمین کمک می‌‌کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
«زمین گرم می شود» یعنی چه؟ آیا این موضوع خطرناک است؟

اختصاصی نشریه ی اینترنتی نوجوان ها – مجتبی ناطقی

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.