آداب و رسوم ویژه برگزاری عید نوروز؛ آذربایجان شرقی

نوروزدر آذربایجان شرقی

عید نوروزدر آذربایجان شرقی

کشور ما ایران با وجود وحدت و یکپارچگی که میان اقوام خود دارد اما هر قوم دارای رسوم مخصوص به خود می باشد، ما سعی می کنیم در این سری از مقالات کمی با آیین قدیمی کشورمان آشنا شویم.به طور مثال در جشن عید نوروز که جشنی هماهنگ و سراسری است اما در هر استان با مراسم مخصوص به خود به استقبال این جشن می روند.در این مقاله نگاهی گذرا به آداب و رسوم مردم آذربایجان شرقی برای برگزاری و آماده شدن برای سال نو می اندازیم.

مردم آذربایجان شرقی یکی از اصیل ترین مردم ایران هستند که در برگزاری مراسم قبل و بعد از عید آیین مخصوص به خود دارند.

آیین های نوروزی

از اوایل اسفند ماه و شروع خانه تکانی مردم پخت سمنو را آغاز می کنند. اما برنامه اصلی آغاز جشن سال با شب چهارشنبه آخر سال است. از خوردنی های این شب می توان به برنج سفید اشاره کرد. یکی از سنت های زیبا در این مراسم این است که پسران جوان و نوجوان شالی را بر می داشتند و از سوراخی که معمولا بالای سقف خانه ها بود به پایین می انداختند و معمولا صاحب خانه نسبت به وضعیت مالی که داشت آجیل، شیرینی و یا تخم مرغ به شال می بست اما اگر پسر دلباخته دختر آن خانواده بود، خانواده دختر جواب مثبت خود را با بستن یکی از وسایل شخصی دختر به شال اعلام می کردند.

هنوز مردم غیور و با فرهنگ آذربایجان این رسم را سینه به سینه حفظ کرده و از نسلی به نسل دیگر انتقال داده اند.یکی دیگر از رسوم مردم در این منطقه این است که کوزه‌ای را آب می کردند و به حانه روحانی محل می برند و از او می خواستند ۴۰ سوره یاسین بر آن بخواند و در نهایت آب کوزه را بر گوشه و کنار خانه می ریزند و به کودکان به نیت شفا می خورانند و اعتقاد دارند که این آب باعث خیر و برکت می شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
3 آهنگساز بزرگ پس از نیم قرن کنار هم قرار می‌گیرند

نوروز

آیین تکم گردانی از رسم های نوروزدر آذربایجان شرقی

آیین تکم گردانی که فرارسیدن فصل بهار را نوید می‌دهد در تمامی شهر‌های اطراف تبریز مرسوم بوده است.آیین تکم گردانی در گذشته، یک هفته مانده به عید شروع شده و تا شب عید ادامه داشت.
با توسعه شهرنشینی، آداب و رسوم‌ها نیز در مراکز شهر‌ها کم رنگ‌تر شده است.‌

«بایرام پایی» برای نوعروسان

فرستادن غذا از خانه پدری به خانه نوعروسان از جمله رسوم عید نوروز در آذربایجان شرقی است که تا ۲۰ الی ۳۰ سال پیش بطور کامل مرسوم بود، اما امروز تا حدودی این رسم منسوخ شده است، بدین گونه که غذای آن حذف شده، اما هدایا، میوه و شیرینی به خانه نوعروسان فرستاده می‌شود.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *