نیاز به یک برنامه ریزی درسی دارم | برنامه ریزی تحصیلی

پرسش در خصوص برنامه ریزی تحصیلی

سلام. من نیاز به یه برنامه ریزی تحصیلی دارم…خودم تلاش کردم بنویسم ولی نشد… از کی بخوام برام بنویسه؟؟

پاسخ آقای مسگری، مشاور تحصیلی سایت 

دوست من سلام 

از خودت بخواه که برنامه درسی برای خودت داشته باشی. هیچ کس نمیتونه به خوبی خودت برنامه ریزی کنه. نهایتا با مشاور مدرستون برنامه درسی تو چک کن که ایراداتتو برطرف کنه. این نکات رو هم بهشون توجه کن:

نکاتی که در طراحی برنامه ریزی تحصیلی خوب موثر است، به شرح زیر است:

بررسی کتاب های درسی

در انتخاب محتوای کتاب های درسی باید درباره مطالبی که در برنامه گنجانده می شود، تصمیم بگیرید. ابتدا همه کتاب هایی را که باید مطالعه شود، گردآوری کنید و درباره حجم آن ها، سخت و آسان بودن آها و مدت زمانی که به هر فصل و بخش اختصاص می یابد، نظر دهید و تعیین کنید که به هر کدام در طول روز، هفته و ماه، می بایست چه مدت زمانی برای مطالعه اختصاص داده شود. توجه داشته باشید که در تنظیم وقت نباید فقط به کتاب هایی که علاقه مندید، اهمیت دهید؛ در این گونه موارد، منطقی فکر کنید و برای کتاب هایی که محتوای آن ها سخت تر است، زمان بیشتری را برای مطالعه در نظر بگیرید.

برای برنامه ریزی تحصیلی از کجا شروع کنیم

برای جلوگیری از سردرگمی باید بدانیم که از کجا باید شروع کنیم؛ یعنی وقتی کتاب های مورد نظر خود را سبک و سنگین کردیم و مدت زمان لازم را برای مطالعه به آنان اختصاص دادیم، می بایست تعیین کنیم که ابتدا از چه کتاب هایی شروع کنیم. بعضی از افراد از کتاب های سخت شروع می کنند تا به کتاب های آسان برسند. بعضی دیگر از کتاب های آسان به مشکل شروع می کنند و بعضی دیگر ترجبح می دهند که کتاب های آسان و مشکل را با هم بخوانند؛ در هر صورت، اینکه یک کتاب را تا آخر می خوانید و بعد سراغ کتاب دیکری می روید و یا برنامه روزانه شما متنوع است و فصل هایی از چند کتاب را برای مطالعه روزانه خود انتخاب می کنید، یک مسئله شخصی است و بستگی به عادت مطالعه شما دارد. آنچه در اینجا اهمیت دارد، این است که سعی کنید درس های مشکل را به ساعت هایی که احساس می کنید بهتر می توانید بخوانید و بازدهی بیشتری دارید، اختصاص دهید و درس های آسان تر را به روزهای دیگر موکول کنید؛ همچنین ترتیب کتاب هایی که برای مطالعه انتخاب می کنید، می بایست به گونه ای باشد که در حین مطالعه و یادآوری مطالب در آن ها تداخل ایجاد نشود.

جایگاه هر درس را مشخص کنید و تعیین کنید که ابتدا چه تکالیفی را انجام دهید، بهتر است و چه تکالیفی را با تاخیر انجام دهید، برایتان مشکلی پیش نمی آید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
در اطرافم پسر مناسبی نیست که باهاش دوست بشم تا رفیق فابریکم بشه

انعطاف پذیری

برنامه ریزی تحصیلی و برنامه درسی خود را طوری طراحی کنید که امکان تغییر در آن باشد تا هنگام اجرای آن اگر احساس کردید که برنامه خیلی راحت و آسان و یا خیلی سخت و فشرده است، بتوانید نواقص آن را برطرف کنید و با نظارت و بازنگری به ساماندهی مجدد آن بپردازید؛ چرا که انرژی شما در برنامه ریزی سخت و فشرده بزودی هدر می رود و توان ادامه برنامه را نخواهید داشت و در برنامه ریزی راحت و آسان، مدت زمانی را که باید به مطالعه می پرداختید، هدر می دهید و در واقع حداکثر استفاده را از حداقل زمان نمی کنید و ممکن است که برای ادامه مطالعه، وقت کم بیاورید؛ بنابراین، برنامه را به گونه ای طراحی کنید که امکان تغییرات لازم در آن امکان پذیر باشد.

پشتکار و سخت کوشی

پشتکار و سخت کوشی در اجرای برنامه درسی؛ نشان دهنده انگیزه قوی شما برای رسیدن به هدف است؛ اما برای این که همیشه در طول اجرای برنامه مصمم باشید، باید قبل از اجرای آن خود را ملزم کنید تا بر اساس برنامه عمل کنید و در صورت عدم تعهد، خود را مجبور به جبران آن کنید؛ یعنی در ساعت هایی که برای کارهای غیر قابل پیش بینی در نظر گرفته بودید، تخطی خود را از برنامه جبران کنید.

برنامه های غیر درسی

در یک برنامه درسی خوب باید به امور غیر درسی نیز توجه داشته باشید؛ یعنی مدت زمان کوتاهی را نیز به کارهای غیر درسی اختصاص دهید؛ مثل مطالعات غیر درسی، پیاده روی، ورزش و هر چیز دیگری که مورد علاقه تان است. توجه داشته باشید که با افراط در اجرای برنامه های غیر درسی، در مسیرهای انحرافی قرار نگیرید و از هدف اصلی و برنامه اصلی خود دور نشوید.

لازم است مدت زمانی که به برنامه های غیر درسی اختصاص می دهید، خیلی طولانی نباشد؛ مثلا اگر قبلا دو ساعت ورزش انجام می دادید، اکنون زمان کمتری را به آن اختصاص دهید.

استفاده از مؤسسات و کلاس های آموزشی

استفاده از مؤسسات و کلاس های آموزشی را در برنامه های درسی به اجبار توصیه نمی کنیم؛ اما اگر احساس می کنید که نیاز به کلاس تقویتی دارید و تصمیم گرفته اید که به کلاس های آموزشی بروید، خوب تحقیق کنید که آن مؤسسات حتما معتبر و قابل اعتماد باشند؛ همچنین برای رفع اشکالات درسی می توانید به صورت گروهی با همکلاسی ها و دوستانتان مشکلات درسی تان را مطرح و برطرف کنید و یا با شرکت در کلاس های غیر تقویتی که در خود مدارس برگزار می شود، نیز می توانید کمک زیادی در رفع اشکالات درسی تان بکنید.

آزمون استفاده از تست و آزمون های معتبر

استفاده از تست و آزمون های معتبر را در برنامه های خود بگنجانید چرا که به کارگیری آن در پایان یادگیری هر مطلب بسیار مفید است. سعی کنید که بعد از پایان هر بخش و یا هر درس با استفاده از سؤال های چهار جوابی و آزمون های آزمایشی بلافاصله توانایی یادآوری مطالبی را که یاد گرفته اید، ارزیابی کنید؛ چون فراموشی معمولا بعد از گذشت ۲۴ ساعت بیشتر است. در موقع تست زدن درس جدید به عقب برگردید و دوباره تست های دروس گذشته را بزنید تا مروری بر آنچه فرا گرفته اید داشته باشید.

تنظیم ساعات مطالعه در برنامه ریزی تحصیلی

سوال هایی که این روز ها بیشتر از ما پرسیده می شود، این است که برای برنامه ریزی در شبانه روز چند ساعت درس بخوانیم بهتر است؟ پاسخ واضح و روشنی به این سؤال نمی توان داد چرا که توانایی مطالعه افراد با یکدیگر متفاوت است. بعضی از افراد ظرفیت مطالعه شان زیاد است و با وجود این که ساعت های طولانی را به مطالعه اختصاص می دهند، کمتر احساس خستگی می کنند؛ اما بعضی دیگر از افراد نمی توانند در طی شبانه روز زیاد مطالعه کنند و در مطالعه طولانی مدت، بیشتر احساس خستگی می کنند. تشخیص میزان ساعت مطالعه هر فرد به خود فرد بستگی دارد و خود او باید تشخیص دهد که چقدر باید بخواند، استراحت کند و یا به کارهای دیگرش بپردازد.

در واقع با توجه به شناختی که هر شخص از خود دارد، می تواند بهترین برنامه را برای خود تدوین کند. تنها توصیه ای که می توانیم در این مورد به شما داشته باشیم این است که در شروع مطالعه و در ماه های اول بهتر است زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهید تا در ماه های آخر و ایام تعطیل عید نوروز فشار کمتری به شما وارد شود و فرصت کافی برای مرور مطالب درسی داشته باشید.

محققان معتقدند که افراد موفق آن هایی نیستند که فقط سر کلاس حاضر می شوند، به درس گوش می دهند، یادداشت برمی دارند و منتظر می مانند تا معلم تاریخ امتحان را اعلام کند؛ بلکه افراد موفق کسانی هستند که زمان مورد نیاز برای انجام تکالیف درسی را پیش بینی می کنند، درباره تکالیفی که باید انجام دهند، اطلاعات لازم را به دست می آورند، در مواقع ضروری به صورت گروهی کار می کنند و هر کاری را که باعث نظم بیشتر در انجام امورشان می شود، انجام می دهند و به طور کلی افراد موفق، افرادی فعال هستند؛ نه منفعل.

برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت

رعایت نکاتی که در طراحی یک برنامه درسی توضیح دادیم، اساس تشکیل یک برنامه درسی خوب است. با رعایت این نکات در برنامه روزانه، این نظم فکری در شما ایجاد می شود که بدانید وقتی صبح از خواب بیدار می شوید ابتدا باید به چه کاری بپردازید و به طور خودکار، بدون هیچ گونه دغدغه ای وارد عمل می شوید.

یکی دو هفته بعد از اجرای برنامه، نتیجه حاصل از آن را بررسی کنید تا بدانید که آیا در اجرای برنامه موفق بوده اید یا خیر و آیا به نقاط ضعف و قدرت خود پی برده اید و بدانید که آیا از اجرای برنامه راضی هستید یا نه. در صورت عدم رضایت، در برنامه خود تجدید نظر کنید و در صورت رضایت مندی می توانید بر همین اساس برای بقیه روزهای هفته برنامه ریزی کنید و با اجری برنامه روزانه و هفتگی می توانید برای یک ماه و ماه های بعد نیز برنامه ریزی کنید و بدین ترتیب، برنامه کوتاه مدت و بلند مدت شما شکل می گیرد.

موانع اجرای برنامه ریزی تحصیلی

موانع زیادی در اجرای صحیح برنامه درسی شما تاثیر گذار است که برخی از آن ها به شرح زیر است:

– عدم تسلط بر موضوع های درسی.

– عدم شناخت نقاط ضعف و قوت خود و تلاش برای برطرف کردن آن ها.

– عدم اغتماد به نفس و تصورات منفی از توانایی خود.

– ضعیف و کمرنگ شدن هدف و انگیزه.

– خیال بافی، سستی و ……

توجه داشته باشید که برای به دست آوردن خواسته های خود، باید کمی بیشتر تلاش کنید و برای مدتی متقبل سختی و زحمت شوید. همه آدم های موفق، با تلاش و سختی به موفقیت رسیدند.

 موفق باشی

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ویژگیهای رفتاری دانش آموزان در سن 11 سالگی

کاربران عزیز 

شما می توانید سؤال خود را از طریق راه های زیر ارسال نمایید: 

1- ارسال پرسش از طریق دیدگاه (کادر پایین صفحه)

2- ارسال پرسش به آدرس ایمیل info@nojavanha.com

3- ارسال پرسش به آیدی تلگرام @site_nojavanha

امتیاز به این نوشته

‫3 نظر ارسال شده در “نیاز به یک برنامه ریزی درسی دارم | برنامه ریزی تحصیلی

  • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار : دوست خوبم
   دوستی وقتی ارزشمند است که در راستای اهداف و برنامه های زندگی شکل بگیرد بنابراین توصیه می کنم اولا حتما دقت داشته باش که دوستی متعادلی را دنبال کنی تا از این طریق به زندگی و روال و برنامه هایت آسیبی نرسد و در عین حال به گونه ای اهداف و مقاصد را با او در میان بگذار یا او را با خودت هم جهت کن که بتواند با همراهی بیشتر ، به تو برای رسیدن به اهدافت کمک کند.

 1. فاطمه سادات :

  من عاشق کیهان شناسی هستم اما رشته گرانش رو هم دوست دارم نمی دونم کدوم رو انتخاب کنم آخه به هر دو علاقه دارم میشه راجب دانشگاه ها و رتبه قبولی در رشته کیهان شناسی رو بگید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *