هنگام مسابقه کاراته به شدت استرس می گیرم

t هنگام مسابقه کاراته به شدت استرس می گیرم

پرسش

من کاراته کار می کنم و کاراته از دو بخش کاتا و کمیته تشکیل میشه من کومیته کار خوبی هستم. کاتا زدنم هم خوبه ولی خب هر وقت مسابقه میرم برای کاتا طوری استرس می گیرم که بدنم دچار رعشه میشه و خب باعث میشه که مقام نیارم. حالا میخوام راهی رو بهم بگید که این استرس زیاد رو نگیرم و بتونم مقام بیارم چون واقعا برام مهمه چون من کمربند آبی هستم و خب کمر بالایی هستش ولی هنوووووز یه دونه مقام اول هم ندارم و دوست دارم که استرس نداشته باشم. خواهش میکنم کمکم کنید من جمعه مسابقه دارم لطفا

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار،‌ مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

دو راه در پیش داری
یکی زودبازده اما نه ریشه ای
دیگری اساسی اما زمان بر.
چون مساله تو به حالات روحی تو مربوط است و کشف دلایل می تواند به راه حل های بهتری ختم شود بنابراین راه دوم را که مراجعه به یک مشاور است تا بتواند دلایل اتفاقات را در مورد تو پیدا کند و سپس راه های متناسب معرفی کند اجتناب ناپذیر است و توصیه می کنم به زودی انجام این کار را در اولویت بگذار.

اما راه حلی که فعلا اثراتی دارد و زودبازده است می تواند شامل موارد گوناگونی باشد که می توانی انتخاب کنی:
موقع مسابقه از قوای تخیلت کمک بگیر و تصور کن هیچ کس اطرافت نیست، یک روز معمولی در کلاستان هستی و این یک تمرین است و قرار نیست برنده ای در کار باشد.

راه دیگر این است که فکر کنی در طول مسابقه چه نگرانی هایی سراغت می آیند و قبل از شروع همه آن نگرانی ها را تا آخر تصور کن برای مثال اگر این نگرانی وجود دارد که اگر باز برنده نشوم و مقام نیاورم چه!
حالا درست همراه با این نگرانی تا انتها برو و به خودت بگو اگر باز برنده نشوم هیچ اتفاقی نمی افتد و همین جایی که هستم خواهم بود.
اما درست روز و ساعات قبل از مسابقه هر جمله منفی سراعت آمده دقیقا همان را به صورت مثبت تکرار کن. برای مثال اگر به ذهنت خطور کرد: اگر امتیاز نیاورم چه؟
همان موقع بگو: اگر امتیاز بیاورم چه؟
و مدام همین طور جملات مثبت را به خودت برگردان تا روحیه خوبی داشته باشی.
یکی دیگر از دلایل ضعف در مسابقات و داشتن استرس کم بودن اعتماد به خودت است. به نظر خودت چه کارهایی به صورت لحظه ای اعتماد به نفست را افزایش می دهد. ممکن است برای فردی این کار وقتی اتفاق می افتد که دوستش در کنارش باشد یا مادرش مسابقه را تماشا کند. اگر چنین مواردی هستند که به تو حس قدرت می دهند و حالت را بهتر می کنند در این صورت شرایط را برای خودت فراهم کن.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آیا فضانوردی آینده شغلی خوبی دارد؟

موفق باشی

کاربران عزیز

شما می توانید سؤال خود را از طریق راه های زیر ارسال نمایید:

1- ارسال پرسش از طریق دیدگاه (کادر پایین صفحه)

2- ارسال پرسش به آدرس ایمیل info@nojavanha.com

3- ارسال پرسش به آیدی تلگرام @site_nojavanha

 

t هنگام مسابقه کاراته به شدت استرس می گیرم
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *