, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوانها:

در این سن احوال دانش آموزان در معرض تغییر است . دانش آموز ۱۱ ساله بیشتر ناراحت است و جنب و جوش و تلاطم دارد . . عکس العمل هایش نسبت به رفتار همکلاسی هایش توام با هیجان و پرخاش است . مرتب در جائی که نشسته است می جنبد و آرام نمی تواند باشد . همیشه در فعالیت است و حالتش خیلی زود تغییر می کند زود عصبانی می شود و زود هم خوشحال می گردد . برای یادگرفتن چیزهای تازه حرارت به خرج می دهد . افکار جدید ، حالت انبساطی در او به وجود می آورد و درون او را روشن و منور می گرداند . در این دوره حالت او در معرض دگرگونیهایی است که گاهی اسباب زحمت و ناراحتی خود و معلمش رافراهم می سازد .در صورتیکه با روش صحیح با او رفتار شود به معلمش علاقه پیداکرده و او را مدل خود قرار می دهد همکلاسی هایش در این سن برای او کمال اهمیت را دارند ، با آنها بازی و تفریح و شوخی می کند و به فعالت می پردازد .

دوست دارد با آنها رقابت داشته باشد و حتی نزدیکترین دوستانش را مغلوب کند . از این حالت معلم برای یاد دادن دروس حفظی مانند تاریخ و جغرافیا و حساب و جدول ضرب می تواند استفاده نماید و از رقابت سالم در بین آنان بهره گیرد .

در این سن دانش آموز احتیاج به محرک و مشوق دارد تا در کارها و فعالیت های فوق برنامه شرکت کند و از ایفاء نقش لذت ببرد . به علت تغییر پذیری و حالات متعدد و متنوعی که دارد می تواند شخص مزاحم و یا در عین حال پر از شور و هیجان گردد . از این رو به معلمی احتیاج دارد که صبور باشد و او را درک کرده و بتواند با کنترل حالات روحی خود و ایجاد وضع مناسب ، جهت او را به طریقی که میخواهد سوق دهد . یکی از نقاط ضعف دانش آموز ۱۱ ساله عدم درک ارتباط و ضعف در ربط دادن موضوعات با یکدیگر است و مسلما ” وقتی نتواند مسائل را به هم ارتباط دهد نمی تواند آنها را یاد بگیرد . در صورتیکه معلم بتواند ضمن حکایت و قصه آنچه را که می خواهد تعلیم دهد بیان کند آنرا خیلی زودتر و آسانتر یاد می گیرد .

هیچ چیز برای او لذت بخش تر از قصه و حکایت نیست ؛ خواه این قصه راست باشد و یارویایی و یا دروغ . از وقایع و اتفاقات جاری بیشتر از گذشته خوشش می آید ؛ میل دارد نقاط و مکان هایی را که در روزنامه و مجله می خواند از روی نقشه پیدا کند و دوست دارد همیشه امور را با حقیقت وفق دهد .

                                                                                                                بقلم حمید صراف پژوهشگر

یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. زهرا 7 سال قبل

    من اصلا اینجوری نبودم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید