, ,
,

خمیازه

چرا خمیازه می کشیم؟ و چرا خمیازه کشیدن مسری است؟

وقتی علت خمیازه کشیدن را می پرسید مادر بزرگتان می گوید که به خاطر تماشای زیاد تلویزیون است و وقتی این سوال را از معلمتان میپرسید میگوید که  شما خسته اید.خمیازه

ممکن است شما دنبال جواب منطقی و علمی باشید.  هر انسان در طول متوسط عمر خود ۲۴۰۰۰۰ بار خمیازه می کشد . اگر چه دلیل قاطعی برای آن وجود ندارد اما دانشمندان علت خمیازه کشیدن را تنظیم دمای بدن می دانند.

در سال ۲۰۰۷ میلادی محققان دانشگاه آلبانی فیلمی از خمیازه کشیدن مردم را به تعدادی دانش آموز نشان دادند.Untitled

به نیمی از دانش اموزان گفته شد که با بینی نفس بکشند و به نیمی دیگر گفته شد از طریق دهانشان تنفس کنند. نیمی از گروه دوم شروع به خمیازه کشیدن کردند ولی تعداد خیلی کمی از گروه اول خمیازه کشیدند.

به بیان علمی می توان گفت که گروه دوم که با دهان نفس می کشیدند باعث گرم شدن بیش از حد سلول های خاکستری مغز می شدند. یک سوم کالری تغذیه شده بدن را مغز می سوزاند و این مکانیزم باعث ایجاد گرما می شود. هنگامی که مغز گرم نباشد بهتر کار می کند و برای اینکه دمای مغز پایین بیاید ، رگ های خونی در محفظه بینی و صورت خون با دمای خنک به مغز می فرستند.  وقتی خمیازه می کشید ، خمیازه باعث انبساط و انقباض سینوس آرواره می شود که در گونه قرار دارد. سینوس هوا را به قسمت بالا و محیط سر می فرستد.

خمیازه

در آزمایشی دیگر محققان یک بسته خنک ، بسته ای با دمای اتاق و دیگری با دمای گرم روی پیشانی داوطلبان گذاشتند. کسانی که بسته سرد و یخی روی پیشانیشان قرار گرفت نسبت به دو گروه دیگر کمتر خمیازه کشیدند. بعد از این آزمایش محققان دانشگاه پرینستون متوجه این موضوع شدند که وقتی انسان در محیطی خنک تر از دمای بدن قرار می گیرد ، کمتر خمیازه می کشد. به غیر از این تئوری در مورد علت خمیازه کشیدن ، تحقیقات نشان داده اند که خمیازه نشاندهنده احساساتی مانند علاقه و اضطراب است.

   سگ ثابت شده وقتی حیواناتی مانند مار و ماهی خمیازه می کشند ، مسری بوده و طرف مقابل نیز این عمل را تکرار می کند. شامپازه ها نیز اینگونه اند و سگ ها نه تنها به طور مسری خمیازه سگ های دیگر را تقلید می کنند ، بلکه خمیازه انسان ها هم رویشان تاثیر می گذارد. در مورد این عمل متقابل محققان بر این عقیده اند که این عمل ممکن است یک ارتباط اجتماعی یا شاید همدلی در بین حیوانات و انسان ها باشد. 

 خمیازه

حال که متوجه شدیم چرا خمیازه می کشیم شاید برایتان جالب باشد خودتان کاری کنید که خمیازه بکشید!

ابتدا مانند تصویر سرتان را پایین بیندازید و شانه هایتان را بالا ببرید..

222

        حالا سرتان را بالا بگیرید و حالت شانه هایتان را به صورت قبل و بالا نگه دارید.


333

در این مرحله سرتان را بالا بگیرید و شانه هایتان را بیندازید.

این مراحل را بار دیگر تکرار کنید.این عمل باعث می شود که به طور غیر منظم نفس بکشید و در نتیجه خمیازه بکشید.

برچسب ها:
یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. ramin1999 7 سال قبل

    واقعا جواب داد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید