,

ربات ها

شاید از خودتان بپرسید ربات به چه منظور اختراع شده است؟ علم رباتیک در قرن بیستم برای راحتی انسان و همچنین استفاده از وقت مفید آن اختراع شد و بیشتر کشورهای پیشرفته برای پیشبرد کارهای خود به خصوص در زمینه های صنعتی از این علم استفاده می کنند. در این مقاله می خواهيم شما را بیشتر با علم رباتیک و همچنین مزایا و ضرورت استفاده از آن آشنا کنیم. 

درباره علم رباتیک می توان گفت: رباتیک، علم طراحی، ساخت، نگهداری و تعمیر ربات هاست. 

به عبارتی می توان گفت مهندسی رباتیک یا همان علم رباتیک هوشمند کردن و الکترونیکی کردن ماشین های مکانیکی است که آن ها را بیشتر در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می دهند. مهندسی رباتیک به طور معمول ترکیبی از مهندسی برق و مکانیک است.

این علم با وجود جدید بودنش ولی توانست خود را به خوبی در کشورهای توسعه یافته و صنعتی جا بیاندازد. شاید بتوانیم بعضی از مزایای ربات را نام ببریم: افزایش بهره، افزایش تولید، بهبود کیفیت کار، افزایش دقت، جلوگیری از اتلاف نیروی انسانی، افزایش سرعت، کاهش هزینه، کاهش ضایعات، چند منظوره بودن، هوشمند بودن، جلوگيري از ايجاد خستگی.

ربات ها

موارد استفاده از ربات ها

حالا كه با مزایای ربات ها و همچنین کمی با علم ربات آشنا شدید می خواهيم شما را با چند نمونه از مصارف ربات ها آشنا کنيم.

بازوهای ربات های صنعتی: بیشتر از این نمونه از ربات ها در صنعت و کارهای سخت استفاده می شود و معمولا وقتی نام از ربات به میان می آید منظور این نمونه از ربات هاست.

ربات کنترل چاه های نفت: این نمونه نیز در مصارف صنعتی و کارهای سختی که انسان به صورت دستی قادر به انجام آن نیست اتفاق می افتد.

برخی دیگر از این ربات ها که ما در زندگی روزمره خود با آنها سر و کار داریم عبارتند از:

یخچال های خانگی، آسانسورها، اسباب بازی کودکان، هواپیماهای بدون سرنشین، سیستم های دفاع ضد موشکی، پرینترها، دستگاه های تراش خودکار، نوشابه پرکن ها.

ربات ها

يك نكته درباره ربات و كشورهاي صنعتي

در ادامه مطالب می خواهيم شما را با چند نکته درباره کشورهای صنعتی آشنا کنيم.

کشورهاي صنعتی به این حقیقت رسیده اند که کشوری پیشرفته نمي شود مگر در تمام علوم پیشرفت کند. بنابراین، با توجه به همین نکته، اين كشورها از علم رباتیک که علم قرن بیستم است استفاده کرده و پیشرفت های خود را در تمامی زمینه ها بیشتر کردند و در تمام این پیشرفت ها از ربات ها نیز استفاده کرده اند. همچنین این شایعه وجود دارد که کشورهایی که در ساخت ربات بسیار مهارت دارند در سال ۲۰۵۰ می خواهند ربات های انسان نما بسازند، هرچند نمونه هایی از این ربات ها ساخته شده است. این کشورها حتی برای پیشرفت خود در این زمینه ها سالانه مسابقاتی را در سطح جهانی برگزار می کنند.

اختصاصي نشريه اينترنتي نوجوان ها

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید