,

اگر یک خانواده ی شاد و صمیمی داشته باشید، زندگی شادتر و موفق تری خواهید داشت. راه های بسیاری برای بهبود روابط خانوادگی و یک زندگی خانوادگی خوب وجود دارد که به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

به عقاید و ایده‌های اعضای خانواده‌ی خود احترام بگذارید

زندگی خانوادگی

وقتی کسی عقیده و نظر خود را بیان می کند صحبت های او را قطع نکنید و تا حرف هایش تمام نشده است با او مخالفت نکنید، بلکه با آرامش و درسکوت به او گوش دهید. هربار که خواهر و یا برادرتان درباره ی مساله ای نظر می دهد او را مسخره نکنید و عقایدش را مورد استهزا قرار ندهید.

در یک زندگی خانوادگی خوب از قضاوت هم بپرهیزید

زندگی خانوادگی

به افراد خانواده ی خود اجازه دهید آن طور که مایلند رفتار کنند بدون آنکه نگران قضاوت شما باشند. اگر دائما آن ها را قضاوت کنید ازشما فاصله می گیرند و واقعیت درونی خود را با شما درمیان نمی گذارند. اگر کاری را اشتباه انجام دادند به جای آن که به آن ها بگویید این کار اشتباه است با لبخند به آن ها بگویید «تلاش خوبی بود، اجازه بده من هم به تو کمک کنم و این بار بهتر انجامش دهیم.»

اجازه ندهید فضای مجازی روی شما تاثیر بگذارد

به جای آن که زندگی دیگران را در فضای مجازی دنبال کنید، با دوستانی وقت بگذرانید که حقیقت زندگیشان را به شما نشان می دهند و برای شما نمایش اجرا نمی کنند. در فضای مجازی افراد سعی دارند به خوشبختی تظاهر کنند. فراموش نکنید که هیچ خانواده ای در دنیا وجود ندارد که تجربه ی شرایط سخت و بحرانی را نداشته باشد. اگر زندگی واقعی خود را با ظاهر غیر واقعی زندگی دیگران مقایسه کنید علاقه و اعتماد به خانواده تان را از دست خواهید داد و دچار کمبود اعتماد به نفس می شوید.

شنونده‌ی خوبی باشید

زندگی خانوادگی

همان طور که پیش از این اشاره شد، باید به صحبت های افراد خانواده ی خود گوش دهید. گفت و گوی سازنده را یاد بگیرید و از عقاید مخالف عصبانی نشوید. وقتی کسی با شما صحبت می کند با دقت به او گوش دهید. برای مثال تلفن همراه خود را کنار بگذارید. ارتباط چشمی برقرار کنید و گاهی به نشانه ی تایید سر تکان دهید و اگر متوجه مطلبی نشدید درخواست توضیحات بیشتر کنید.

برای داشتن زندگی خانوادگی خوی عشق و علاقه و قدردانی خود را ابراز کنید

زندگی خانوادگی

با روش های کلامی و غیر کلامی به خانواده ی خود بگویید که آن ها را دوست دارید. به آن ها محبت و مهربانی کنید. به بهانه های مختلف یکدیگر را در آغوش بگیرید و اگر برای مدت طولانی آن ها را نمی بینید دلتنگی خود را بروز دهید.

قرار ملاقات‌های خانوادگی داشته باشید

زندگی خانوادگی

جمع های خانوادگی لازم نیست که رسمی و جدی باشند. در هفته یک روز تلویزیون را خاموش کنید. کامپیوتر ها و تلفن های همراه را رها کنید و فارغ از تمام کارهای دیگر، با یکدیگر گفت و گو کرده و درباره ی هفته ی گذشته و اتفاقات جاری صحبت کنید.

با آن‌ها زمان بیشتری را بگذرانید تا زندگی خانوادگی صمیمی داشته باشید

زندگی خانوادگی

سعی کنید وعده های غذایی را در کنار خانواده میل کنید. این کار به شما در برقراری ارتباط و احساس نزدیکی با آن ها کمک خواهد کرد. اگر یکی از افراد خانواده، به دلیل مسائل کاری، دیر به خانه آمد وقت غذا خوردن او کنارش بنشینید و با یکدیگر صحبت کنید. با خانواده ی خود فیلم تماشا کنید و یا به خرید بروید. حتی گاهی اوقات به طبیعت بروید و در کنار هم باشید.

برای افراد خانواده‌ی خود جشن تولد بگیرید

زندگی خانوادگی

لازم نیست هرسال به شکل مشابهی جشن تولد داشته باشید. می توانید به بهانه ی تولد یکی از افراد خانواده همه با هم به یک رستوران خوب یا به پیک‌نیک بروید. اما در هرصورت این مناسبت ها را همیشه به یاد داشته باشید و از آن ها چشم پوشی نکنید.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – مجتبی ناطقی

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید