کاردستی چراغ قوه

شاید تا کنون تحربه کرده باشید که در مسافرت یا اردو یا حتی در منزل چراغ اضطراری همراه نداشتید . از طرفی لحظاتی هم برق قطع شده یا بر اثر تاریکی هوا مجبور شدید چادر بزنید و در جایی بمانید . دراین زمان بهترین وسیله استفاده از یک چراغ قوه است . با بخش آموزش کاردستی همراه شویدتا بتوانید با ساده ترین وسایل یک کاردستی چراغ قوه ی خلاقانه بسازید.

وسایل لازم :

بطری یک بار مصرف

قیچی

اَره دستی کوچک

چسب حرارتی

چوب بستنی

مقداری سیم

لامپ ال ای دی

شیوه ی ساخت :

ابتدا 10 سانت از در بطری اول پایین تر را علامت گذاری کنید و به وسیله ی قیچی آن را برش بزنید . سپس قسمت در بطری دوم  که در تصویر نشان داده شده را با اره دستی جدا کنید.

چراغ قوه از بطری پلاستتیکی

یکی از چوب بستنی هارا به ابتدای سر بطری اول و انتهای آن را به لایه ی شیار دار سر بطری دوم بچسبانید تا به هم متصل شوند .

چراغ قوه

  چسباندن چوب بستنی ها را کنار هم ادامه دهید تا نصف بیشتر دور درب را پوشش دهد. تا این جا قسمت جای باطری ها ، درپوش نور و درپوش ته چراغ  تشکیل شده است .

ساخت بدنه چراغ قوه

برای محکم شدن کار سه عدد چوب بستنی را نیز از طرف داخل محفظه ی باطری ها بچسبانید . دو قسمت کوچک از چوب بستنی جدا کنید و به دو طرف کنار دربطری و زیر محفظه ی نوری بچسبانید .

چراغ قوه

سپس پایین رشته ی پلاستیکی را با چسب گرم بین دو قطعه چوب کوچک بچسبانید و ادامه ی سیم را از قسمت درپوش نوری بیرون ببرید .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عمارت هرندی راوی موسیقی و تاریخ!

وصل سیم ولامپ

وسط در بطری را با درفش سوراخ کنید . قطعه سیم بدون روکش را از سوراخ رد کنید. تا حدی که با پیچیدن در بطری ، سیم به ته باطری برخورد کند. انتهای سیم را پشت در بطری با چسب بچسبانید تا عایق شود . یک رشته سیم دیگر را برش دهید . ابتدای سیم را به شکل یک دایره کوچک شکل دهید.سیم را از وسط بطری رد کرده تا به در پوش نوری برسید و از آن هم رد شود. ترتیب این کار به این شکل خواهد بود که ؛ هنگامی که در بطری را روی شیارها می پیچید؛ سیم وسط در بطری ، از بین دایره ی کوچک سیم رد شده و به باطری ها برخورد می کند .برای اطمینان از صحیح بودن مراحل کار ، اگریک لامپ دیودی کوچک به دو سر سیم که از درپوش بیرون مانده است متصل کنید باید لامپ روشن شود .

چراغ قوه

درمرحله ی بعد یک قطعه از بدنه ی پلاستیکی بطری مواد شوینده که بهتر است مات باشد را به شکل دایره برش بزنید. وسط دایره را دو سوراخ نزدیک به هم کنید. سپس لامپ دی یودی را از بین سوراخ ها رد کنید . دراصلی بطری را که انتهای چراغ پیچیده بودید ،ابتدا باز کنید.

سپس درقسمت پشت دایره ی پلاستیکی، سیم ها را به شکل مجزا به دو سر سیم لامپ متصل کنید . سعی کنید سیم ها کاملا از هم جدا باشند که هنگام روشن شدن مشکلی پیش نیاید . پس از آن دایره را درون درپوش قرار داده و دور دایره را با چسب محکم کنید .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی تاج مو پاپیون مرواریدی

مرحله پایانی ساخت چراغ قوه

درمرحله ی پایانی ابتدا یک عدد چوب بستنی از داخل روی باطری ها به دو طرف شیار دار درهای بطری بچسبانید . سپس قسمت رویی را با سه عدد چوب بستنی پر کنید تا روکش دور تا دور دسته ی چراغ قوه تشکیل شود .

چراغ قوه ی زیبا و خلاقانه ی شما آماده است کافیست در پوش باطری ها را ببندیدید و از نور زیبای آن لذت ببرید .

برای آموزش مرحله به مرحله ی تصویری لطفا فایل زیررا دانلود کنید .

برای دانلود اینجا را کلیک کنید.

حجم: 23.5 MB

رقیه مستقیم 

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها 

بیشتر بخوانید : 

کاردستی شمشیر نورانی

فیلم های آموزشی  بیشتر را در کانال اپارات سایت ببنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *