کتاب خواندن و این همه فایده؟

t کتاب خواندن و این همه فایده؟

%d9%81%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%af-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%86-3در این مطلب می خواهیم که شما را با فواید کتاب خواندن آشنا کنیم تا شاید برای مطالعه بیش تر تشویق شوید. اگرچه کتاب خواندن فوایدی بیش از آن چه ما در این جا بدان اشاره کرده ایم، دارد اما موارد نام برده شده مهم ترین فواید آن می باشند. اگر شما هم می خواهید که با فواید بیش تر کتاب خواندن آشنا شوید، با ما همراه باشید.

توانایی کلامی را افزایش می دهد

افرادی که کتاب می خوانند، دامنه لغات بالاتری نسبت به آن ها که سمت کتاب هم نمی روند، دارند. آن ها بهتر می توانند احساسات خود را بیان کنند و منظور خود را به طرف مقابلشان برسانند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که افراد کتاب خوان موفق تر از دیگران چه در صحبت کردن و چه در فعالیت های دیگر زندگی روزمره شان هستند.

تمرکز را بالا می برد

برعکس پست های بلاگ ها و مقالات موجود در اینترنت، کتاب خواندن تمرکز بالایی می خواهد. شاید در ابتدا برایتان سخت باشد که ساعت ها بنشینید و کتابتان را به دست بگیرید و بخوانید اما پس از مدتی این کار برایتان لذت بخش خواهد شد و به شما آرامش می دهد. کتاب می تواند شما را از جهان واقعی و بیرونی تان جدا کند و در جهان خیالی دیگری فرو برد که همین کار موجب بالا بردن تمرکزتان می شود.

با هنر و جهان اطراف بیش تر آشنا می شوید

تحقیقی نشان داده افراد کتاب خوان به مراتب تمایل بیش تری به بازدید از موزه ها و شرکت در کنسرت ها دارند. آن ها هم چنین سه برابر افرادی که هیچ کتابی نمی خوانند، داوطلب در کمک به خیریه ها هستند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که افراد کتاب خوان نسبت به جهان اطرافشان فعال تر و پویاترند که این نه تنها به خود فرد بلکه به بهبود وضعیت اجتماعی نیز کمک خواهد کرد.

قدرت تخیل را بهبود می بخشد

حتما شنیده اید که می گویند مرز آدم ها قدرت تخیل شان است. جهانی که در کتاب به تصویر کشیده است می تواند به قدرت تخیل شما کمک کند و زاویه دیدتان را نسبت به جهان اطرافتان گسترش دهد. این ذهن شماست که مسئول خلق جهانتان است، نه چشم هایتان.

باهوش تر خواهید شد

%d9%81%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%af-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%86-2به جای این که در کلاس های مختلف شرکت کنید و هزینه زیادی بپردازید، کتاب بخوانید. کتاب خواندن یکی از کم هزینه ترین کارهایی است که می توانید برای افزایش دانشتان انجام دهید. در واقع شما در کم ترین زمان ممکن بیش ترین بهره را خواهید برد. تحقیقات ثابت کرده که افراد کتاب خوان نبست به آن هایی که وقت خود را صرف چیزهای دیگری می کنند، دانش بیش تری نسبت به مکان ها، چیزها و حتی آدم های اطرافشان دارند.

بر اشتیاقتان می افزاید

کتاب خواندن اطلاعات شما را افزایش می دهد، به همین دلیل تمایلتان نیز به شرکت در بحث های مختلف و اظهار نظر کردن و به تبع دامنه افرادی که با آن ها در ارتباط خواهید بود نیز بیش تر می شود.

بر کاهش استرس موثر است

تحقیقات نشان می دهد که کتاب خواندن بر کاهش استرس بسیار موثر است. تنها 5 دقیقه کتاب خواندن کافی است تا ضربان قلب و تنش فیزیکی تان آرام گیرد. بنابراین هر زمانی که احساس استرس و بی قراری داشته اید، بهتر است که کتابی را به دست بگیرید و بخوانید.

حافظه شما را تقویت می کند

تحقیقی ثابت کرده افراد هنگام مطالعه، بیش تر فکر می کنند. در واقع کتاب خواندن این فرصت را به افراد می دهد تا تمرکز بیش تری بر ذهن خود داشته باشند تا بتوانند آن چه می خوانند را درک کنند. اگر بخواهیم مطالعه را با چیزهای دیگری چون تماشای تلویزیون یا رادیو گوش دادن مقایسه کنیم، باید بگوییم که مطالعه فواید بیش تری دارد از این رو که ما می توانیم هنگام مطالعه مکث و سپس فکر کنیم اما این فرصت را در تماشای تلویزیون نداریم. این کار ذهن شما را فعال تر و حافظه تان را تقویت می کند.

خودتان را کشف خواهید کرد

یکی از دانشمندان می گوید که ما باید کتاب را آرام، با تمرکز بالا، ذهنی باز و با علاقه بخوانیم. در واقع مطالعه راهی است برای افزایش قوه تخیل، تمرکز و آرام کردن دردهایمان. تا زمانی که ما خودمان را کشف نکنیم و به بیانی رگ خواب خودمان را ندانیم، هیچ فایده ای برای دیگران نخواهیم داشت. کتاب ها این امکان را برایمان فراهم می کنند تا تجربه هایی را که تا به حال نداشته ایم، به دست آوریم یا اطلاعاتی را که در زندگی روزمره به کارمان خواهند آمد، کسب کنیم. کتاب ها در واقع شخصیت ما را به بهترین شکل ممکن می سازند.

سرگرم می شویم

شاید بسیاری از ما کتاب را نه به خاطر اهدافی که در بالا به آن اشاره کرده ایم، بلکه تنها برای سرگرمی بخوانیم، اما سرگرمی هم خود یکی از فواید خوب کتاب خواندن است. اگر مطالعه ما را سرگرم نکند، آیا باز هم علاقه ای به آن خواهیم داشت؟ در نهایت باید بگوییم که کتاب خواندن با تمام فوایدی که در اینجا بدان اشاره شده، خیلی بیش تر از فیلم ها و برنامه های تلویزیون به ما سود خواهند رساند، پس در انجام آن درنگ نکنید.

برترین ها

t کتاب خواندن و این همه فایده؟
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عادات غذایی که می تواند زندگیتان را عوض کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *