آیا می‌دانید کشکول چیست؟

کشکول یکی از وسایلی است که ساخت آن در روزگار تصوف در ایران، رواج بسیار داشت و از یک منظر، ساخت کشکول به شکل وسیع نشان دهنده قدرت صوفیان در ایران بود. صوفیان در زمان صفویه به قدرتی بزرگ در ایران دست یافتند اما در اواخر صفویه از قدرت کنار گذاشته شدند.

این گروه که تا اواخر قاجاریه نیز در میان مردم زندگی می کردند اندک اندک با ظهور تجدد رنگ باختند و دیگر نشانی از آن شکل و ظاهر و وسایل خاص آنان پیدا نمی شود.

میوه کوکو که کشکول از آن ساخته می شود

یکی از نشانه های دراویش، کشکولی بود که با زنجیری به سر دست می آویختند و کارکردی شبیه کیف های امروزی داشت. این کشکول‌ها هم نشانه دراویش بود و هم محلی بود که وسایلی مختلف را در آن نگه داری می کردند.

تصویری از کشکول تاریخی

استفاده از کشکول میان صوفیان ایران به حدی رایج بود که این وسیله از وصله ‌های مهم فقر شد و جنبه روحانی و معنوی به خود گرفت. همچنین مردمی که در خانه خود کشکول نگه می داشتند با این حرکت نمادین علاقه خود را به تصوف نشان می‌دادند.

کشکول، در لغت به معنی «به دوش کشیدن» است و چون درویش ها این وسیله را روی دوش می انداختند و می کشیدند به این نام خوانده شد.

میوه کوکو که کشکول از آن ساخته می شود

کشکول از چه چیزی ساخته می شد؟

درختی در مناطق گرمسیری مانند هندوستان می روید که میوه ای شبیه نارگیل دارد و به نام کوکو شناخته می شود. صنعتگران ایرانی با استفاده از پوست چوبی این میوه و منبت کاری های زیبا بر سطح آن کشکول‌های دیدنی می ساختند. البته کشکول‌هایی از جنس سفال نیز ساخته می شدند اما غالب کشکول ها از جنس میوه کوکو بودند.

تصویری از کشکول تاریخی

تصاویر زیر نمونه هایی از کشکول‌های دیدنی است که در مجموعه های هنری خارج از ایران نگهداری می شوند. کشکول ظهیرالدوله و کشکول شاه نعمت الله ولی از کشکول‌های مشهور هستند.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
5 رنگ جذاب لباس برای آقایان در پاییز!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *