کلاغ ها اهل برنامه ریزی هستند

t کلاغ ها اهل برنامه ریزی هستند

کلاغ (1)

به گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها به نقل از مهر، انسانها برای آینده خود و کارهایی که قصد انجام آنها را دارند برنامه ریزی می کنند. تحقیقاتی که در گذشته انجام شده نشان می دهد که میمونهای درشت جثه نظیر شامپانزه ها هم شبیه انسانها برای آینده برنامه ریزی می کنند.

اکنون تحقیقات جدیدی انجام شده که نشان می دهد کلاغها به عنوان پرندگانی که «باهوش» خطاب می شوند هم سطحی از توانایی جهت برنامه ریزی برای آینده را دارند.

مارکوس بوکل از زیست شناسان دانشگاه کمبریج که در این مطالعه حضور نداشته می گوید: تحقیقات جدید را می توان قطعه گمشده پازل درک رفتار هوشمندانه به حساب آورد.

حدود ۱۰ سال پیش ماتیاس اوسوات از دانشمندان زیست شناس شناختی در دانشگاه لاند سوئد یک سری آزمایشاتی ترتیب داد تا مشخص شود که آیا به جز انسان می توان موجود دیگری را پیدا کرد که قادر به برنامه ریزی کردن باشد؟

در آن آزمایشات مشخص شد که میمونهای بزرگ نظیر شامپانزه ها چنین توانمندی دارد اما میمونهای دیگر رد شدند.

در همان زمان گمانه زنی هایی درخصوص توانایی ویژه پرندگانی نظیر کلاغ در زمینه برنامه ریزی نیز مطرح شد و حالا با گذشت سالها مشخص شده که این پرنده باهوش قابلیت آن را دارد که از ابزار و با هدفش مشخص برای پنهان کردن غذا استفاده کند.

محققان برای اطمینان خاطر حاصل کردن از توانایی کلاغ در برنامه ریزی، این پرنده را وارد بازی خاصی کردند که طی آن با باز کردن درب جعبه، جایزه یعنی غذا را دریافت می کرد. محققان شیوه این بازی را بارها تغییر داده و در کمال حیرت متوجه شدند که کلاغ برنامه جدیدی را برای به دست آوردن جایزه دنبال می کند.

 

t کلاغ ها اهل برنامه ریزی هستند
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خانه‌هایی با کولرهای طبیعی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *