انرژی خورشیدی، انرژی پاک و قابل تجدید

انرژی خورشیدی، انرژی پاک و قابل تجدید
t انرژی خورشیدی، انرژی پاک و قابل تجدید

انرژی خورشیدی یکی از منابع انرژی پاک و قابل تجدید است که می‌تواند به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از انرژی خورشیدی دارای مزایای فراوانی است که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

1. حفاظت از محیط زیست:

استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان یک منبع انرژی پاک، منجر به کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی و دی‌اکسید کربن می‌شود. این امر باعث کاهش آلودگی هوا و حفاظت از محیط زیست می‌شود.

انرژی خورشیدی (6)

2. صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی:

نصب سیستم‌های خورشیدی مانند پنل‌های خورشیدی و سلول‌های خورشیدی، به مدت طولانی منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی می‌شود. با تولید برق از منابع خورشیدی، صورتحساب برق کاهش می‌یابد و صاحبان ملک می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

3. استقلال انرژی:

استفاده از انرژی خورشیدی، به کاربران امکان می‌دهد تا به طور مستقل از شبکه برق عمومی برق تولید کنند. این امر به ویژه در مناطق دورافتاده یا مناطق با مشکلات شبکه برق، اهمیت زیادی دارد و افراد را به استقلال انرژی نزدیک می‌کند.

انرژی خورشیدی (7)

4. سرمایه‌گذاری در آینده:

نصب سیستم‌های خورشیدی به معنای سرمایه‌گذاری در آینده است. با توجه به کاهش هزینه نصب و نگهداری سیستم‌های خورشیدی، سرمایه‌گذاران می‌توانند به دنبال بازده مطلوب و پایدار برای سرمایه خود باشند.

5. حفظ منابع طبیعی:

استفاده از انرژی خورشیدی منجر به حفظ منابع طبیعی مانند نفت و گاز می‌شود. با تولید برق از منابع خورشیدی، نیاز به استفاده از سوخت‌های فسیلی کاهش می‌یابد و منابع طبیعی حفظ می‌شوند.

با توجه به مزایای فوق، استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان یک منبع انرژی پاک و قابل تجدید، دارای اهمیت بسیار زیادی است. این امر نه تنها به بهبود وضعیت محیط زیست کمک می‌کند، بلکه از نظر اقتصادی نیز مزایای قابل توجهی دارد. به همین دلیل، ترویج و توسعه استفاده از انرژی خورشیدی باید از جمله اولویت‌های برنامه‌ها و سیاست‌های انرژی کشورها باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
روش های نظارت والدین بر نوجوانان

 

انرژی خورشیدی (1)

در چند دهه اخیر که جمعیت دنیا رو به افزایش است و منابع انرژی به خصوص منابع طبیعی رو به کاهش هستند دانشمندان به این فکر افتاده اند که روش های جدیدی برای ایجاد و خلق انرژی به دست بیاورند. آن ها با تحقیقات فراوان به این نتیجه رسیدند که می توانند به راحتی از انرژی خورشیدی به راحتی استفاده نمایند. این انرژِی فراوان و سودمند است و همیشه نیز در دسترس می باشد و به این زودی تمام نمی شود. برای استفاده از این انرژی پاک  کافی بود بتوانند مکانی را برای ذخیره کردن آن  داشته باشند.

برای این منظور پنل های خورشیدی به وجود آمد که می توانستند انرژی خورشیدی را در خود ذخیره کرده سپس آن را به انرژِی برق مصرفی تبدیل کنند. این پنل ها با قرار گیری تعداد زیادی سلول خورشیدی در کنار هم ایجاد می شدند که این سلول ها فتو ولتائیک می باشند و می توانند انرژی خورشیدی را به الکترون تبدیل کنند و بدین صورت باعث ایجاد انرژی الکتریسیته می شوند.

انرژی خورشیدی (9)

فناوری خورشیدی بین المللی در سال 2000  به وجود آمد که با توسعه روز افزون آن پنل هایی برای استفاده های گوناگون ایجاد شد و همچنین دستگاه هایی که از این انرژی می توانستند بهره بگیرند روانه بازار مصرف گردید مانند:

1-  Freeloader:

یک پنل قابل حمل می باشد که بیش تر برای شارژ تلفن، iPads و دوربین به کار می رود.

انرژی خورشیدی (3)

2-  CamCaddy:

دستگاهی است که برای شارژ باطری دوربین مورد استفاده قرار می گیرد.

انرژی خورشیدی (4)

3-  SolarMate:

وسیله ای است که برای انرژی پمپ آب و روشنایی باغ استفاده می شود.

انرژی خورشیدی (5)

امروزه دستگاه هایی که می توانند از انرژی خورشیدی استفاده کنند روبه افزونی است. در ایران نیز در بسیاری مناطق روستایی استفاده از آب گرمکن های خورشیدی رو به ازدیاد است. در شهر ها نیز استفاده از پنل های خورشیدی در روشنایی پارک ها و معابر عمومی رواج یافته است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
1000چیستان با جواب برای کودکان،نوجوانان و بزرگتر ها

انرژی خورشیدی (8)

استفاده از انرژی خورشیدی در ایران

واکنش: زنگ تفریح داشتیم با بچه ها توی حیاط بازی می کردیم. من هم یک آینه دستم بود. یک دفعه دوستم گفت «اون آینه رو بذار کنار، الآن آتیش می گیریم!» بعد گفت وقتی که بچه بوده یک نفر به او گفته آینه را مقابل نور مستقیم خورشید نگیرد چون ممکن است آتش بگیرد. حالا این قضیه واقعی است؟

واقعیت: بله، اگر حرارت خورشید به آینه بتابد شعله آتش ایجاد می شود. اما به همین سادگی هم نیست. باید ماده قابل اشتعالی در نزدیکتان باشد تا آتش ایجاد شود.

واکنش: حالا واقعا کسی تا حالا با آینه آتش درست کرده است؟

واقعیت: اینکه چقدر این ماجرا درست باشد نمی دانم اما می گویند ارشمیدس، دانشمند و مخترع بزرگ یونان باستان، ناوگان روم را با همین روشی که تو می گویی به آتش کشید. او تعداد زیادی آینه های کوچک مربعی شکل را در کنار هم و روی یک پایه متحرک نصب کرد و اینطوری پرتو خورشید را از راه دور روی کشتی‌های رومیان متمرکز کرد و آن‌ها را به آتش کشید.

واکنش: اما من شنیده بودم انرژی خورشید مفید است. اگر فقط می شود با آن چیزی را آتش زد که بی‌فایده است.

واقعیت: البته که این انرژی کاربردهای مفید بسیاری دارد. مثلا آب گرم کن های خورشیدی، خشک کن های خورشیدی و خانه های خورشیدی با این نیرو کار می کنند. تازه از نیروی خورشید، برق هم تولید می شود.

واکنش:‌ برق؟ چه جالب. مثلا کدام کشورها از انرژی خورشید برق تولید می کنند؟

واقعیت: کشورهای متفاوتی این کار را انجام می دهند اما از نظر کمیت، چین بیشترین برق را از انرژی خورشید تولید می کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی ساخت جامدادی

واکنش: داشتیم در مورد انرژی خورشیدی صحبت می کردیم. گفتی ایران هم می تواند از این انرژی استفاده کند.

واقعیت: بله. ایران به طور میانگین 300 روز آفتابی در سال دارد. این مقدار روز آفتابی شرایط خوبی برای استفاده از انرژی خورشیدی فراهم می کند.

واکنش: خوب حالا که ایران این شرایط خوب را دارد، کاری هم کرده؟ یعنی از انرژی خورشیدی استفاده هم کرده؟

واقعیت: بله، ما در شهرهایی مانند اراک، تبریز، طالقان، شیراز و سمنان نیروگاه های خورشیدی داریم. همچنین در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان، یزد و کرمان تعدادی آب گرم کن خورشیدی و حمام خورشیدی داریم که از آنها استفاده می کنیم.

واکنش: این کشف انرژی خورشیدی مال حالاست یا سال های دورتر کشف شده بود؟

واقعیت: ایرانی ها در سال های بسیار دور انرژی خورشید را کشف کرده بودند و از آن استفاده می کردند. معماری و بنای خانه های آنها طوری بود که زمستان ها در معرض بیشترین تابش خورشید قرار می گرفت و تابستان ها در سایه و در موقعیتی می بود که خورشید به میزان کمتری به داخل خانه می تابید.

واکنش:‌ اگر مدت هاست که انرژی خورشیدی را کشف کرده ایم چرا خیلی از آن استفاده نمی کنیم؟

واقعیت: اینکه کشورها تصمیم می گیرند کمتر از انرژی خورشیدی استفاده کنند به خاطر هزینه های اولیه ساخت دستگاه های خورشیدی است. البته طبق استانداردهای بین المللی، میزان روزهای آفتابی در ایران آنقدر زیاد است که استفاده از دستگاه های خورشیدی، اقتصادی و مقرون به صرفه است.

واکنش: دارم فکر می کنم با این اندازه روز آفتابی که ما داریم اگر از انرژی خورشیدی تا جایی که می توانیم، استفاده کنیم در دنیا معروف می شویم. آن وقت می گویند: ایران، کشور خورشیدی!

 

t انرژی خورشیدی، انرژی پاک و قابل تجدید
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *