یه لقمه محیط زیست؛ کشور خورشیدی ما

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمن رضائیان:

واکنش: داشتیم در مورد انرژی خورشیدی صحبت می کردیم. گفتی ایران هم می تواند از این انرژی استفاده کند.

واقعیت: بله. ایران به طور میانگین 300 روز آفتابی در سال دارد. این مقدار روز آفتابی شرایط خوبی برای استفاده از انرژی خورشیدی فراهم می کند. 

واکنش: خوب حالا که ایران این شرایط خوب را دارد، کاری هم کرده؟ یعنی از انرژی خورشیدی استفاده هم کرده؟

واقعیت: بله، ما در شهرهایی مانند اراک، تبریز، طالقان، شیراز و سمنان نیروگاه های خورشیدی داریم. همچنین در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان، یزد و کرمان تعدادی آب گرم کن خورشیدی و حمام خورشیدی داریم که از آنها استفاده می کنیم.

واکنش: این کشف انرژی خورشیدی مال حالاست یا سال های دورتر کشف شده بود؟

واقعیت: ایرانی ها در سال های بسیار دور انرژی خورشید را کشف کرده بودند و از آن استفاده می کردند. معماری و بنای خانه های آنها طوری بود که زمستان ها در معرض بیشترین تابش خورشید قرار می گرفت و تابستان ها در سایه و در موقعیتی می بود که خورشید به میزان کمتری به داخل خانه می تابید.

واکنش:‌ اگر مدت هاست که انرژی خورشیدی را کشف کرده ایم چرا خیلی از آن استفاده نمی کنیم؟

واقعیت: اینکه کشورها تصمیم می گیرند کمتر از انرژی خورشیدی استفاده کنند به خاطر هزینه های اولیه ساخت دستگاه های خورشیدی است. البته طبق استانداردهای بین المللی، میزان روزهای آفتابی در ایران آنقدر زیاد است که استفاده از دستگاه های خورشیدی، اقتصادی و مقرون به صرفه است.

واکنش: دارم فکر می کنم با این اندازه روز آفتابی که ما داریم اگر از انرژی خورشیدی تا جایی که می توانیم، استفاده کنیم در دنیا معروف می شویم. آن وقت می گویند: ایران، کشور خورشیدی!

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
حواسمان به زمینمان باشد!

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *