, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

زیست (1)

شما هم حتما بارها و بارها شاهد بحث هایی در مورد افزایش قد در بین اطرافیان خود بوده اید یا خودتان درگیر چنین بحث هایی شده اید. بسیاری از مردم آرزوی داشتن قدی متناسب دارند و چه بسا برای رسیدن به این آرزو  سعی و تلاشی فراوان و پول بسیاری خرج کرده اند.

به طور کلی طول قد هر یک از ما در شرایط مختلف اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال قد بلندتر به افراد اعتماد به نفس و احساس قدرت بیش تری می دهد. این مزایا در کنار دلایل بسیار دیگر باعث شده که افزایش طول قد دغدغه افراد زیادی باشد و هر روز افراد بیش تری به دنبال راهی برای رشد قدی خود باشند. در همین راستا هر روز بر شمار موسسات و شرکت هایی که ادعا می کنند با ابزار جدیدی می توانند بر طول قد افراد بیفزایند افزوده می شود.

رشد قدی تا کجا ادامه می یابد؟

در تعیین طول قد انسان مثل هر صفت دیگری دو عامل بیش ترین اثر را دارند؛ ژنتیک و محیط

ژنوم هر انسانی برای بروز صفات مختلف به صورت خاصی برنامه ریزی شده است. در مورد رشد قدی نیز این برنامه ریزی به گونه ای است که فرد تا جایی که امکانات محیطی فراهم باشد بتواند رشد کند.

ژنتیک افراد توسط پدر و مادر تعیین می شود و معمولا قد فرزندان باید از میانگین قد پدر و مادر خود بیش تر باشد. در غیر این صورت می توان با مداخلاتی تا قبل از بلوغ تغییراتی در طول افراد مستعد ایجاد کرد.

منظور از محیط  عواملی است که فرد تحت تاثیر آن ها رشد کرده و بزرگ می شود. از این میان هورمون ها، تغذیه و استرس از مهم ترین عوامل محیطی هستند که در کنار ژنتیک، طول نهایی هر فرد را تعیین می کنند.

در بین هورمون ها هورمون های رشد (GH) و جنسی مهم ترین نقش را بر عهده دارند.

هورمون رشد بر افزایش سایز سلول ها بسیار موثر بوده و با بالا رفتن سن به تدریج از میزان ترشح پایه ی آن کاسته می شود.

زیست (2)
این هورمون به صورت ضربانی در طول روز و شب ترشح می شود و داشتن خواب کافی شبانه و ورزش مرتب (حداقل سه بار در هفته) در افزایش میزان ترشح این هورمون تاثیر اساسی دارند. اوج ترشح هورمون رشد طی چند ساعت اول خواب عمیق شبانه است. بنابراین از آن جا که بیش ترین سرعت رشد انسان در دوران کودکی اتفاق می افتد اگر کودکی از خواب شب محروم باشد یا خواب شبانه وی از کیفیت لازم برخوردار نباشد قطعا در ترشح هورمون رشد و در پی آن رشد کودک اثر سوء خواهد داشت.

از آن جا که معمولا اوج رشد قدی در حوالی بلوغ رخ می دهد و در صورت بروز بلوغ زودرس فرد قد کوتاه تری خواهد داشت می توان به تاثیر هورمون های جنسی به خصوص استروژن در خانم ها و آندروژن ها در آقایان پی برد.

این هورمون ها در رشد طولی استخوان ها، استحکام آن ها و نیز بسته شدن صفحات رشد اپی فیزی نقش دارند.

نقش تغذیه در افزایش طول قد

از مهم ترین فاکتورهای محیطی در تعیین رشد نهایی افراد تغذیه است. نقش این عامل به قدری مهم است که با تغییر رژیم غذایی کشورهایی مثل ژاپن توانسته اند میانگین طول قد نسل خود را بهبود بخشند. ژاپنی ها با برنامه ریزی به دانش آموزان خود روزانه یک قرص کلسیم دادند، در مدارس شیر پخش کردند و به ترویج ورزش در جامعه پرداختند و با تمام این اقدامات توانستند حدود ده سانتی متر به قد نسل جدید خود اضافه کنند. بنابراین ژنتیک همیشه حرف اول و آخر را نمی زند زیرا نتوانست مانع افزایش قد ژاپنی ها شود.

تحقیقات نشان داده است سوء تغذیه یا تغذیه ناکافی و نادرست به خصوص در دوران کودکی همان طور که از وزن می کاهد می تواند عاملی برای توقف رشد باشد.

از طرف دیگر استفاده از مواد غذایی ای که پروتئین و کلسیم بیش تری دارند مثل لبنیات، گوشت و تخم مرغ در افزایش قد تاثیر مثبتی دارد.

 زیست

استرس، عامل بازدارنده رشد

استرس از جمله عوامل محیطی است که می تواند به شدت بر بدن فرد اثر بگذارد و حتی ترشح هورمون ها را تحت تاثیر قرار دهد.

استرس و فشار بیش از حد روی بدن می تواند از چند طریق مانع رشد کافی قد در فرد شود. برای مثال استرس می تواند روی خواب افراد اثر سوء داشته باشد و باعث کمبود مزمن خواب در فرد شود زیرا میزان کافی خواب برای ترشح هورمون رشد ضروری است و وقتی بدن به خواب کافی و مناسب دست نیابد نمی توان انتظار داشت به ابعاد مناسبی که برای آن تعریف شده برسد.

استرس می تواند بر تغذیه نیز اثر بگذارد یا با اختلال در ترشح و تنظیم هورمون های مختلف بدن  باعث سوء هاضمه و کاهش جذب مواد غذایی در فرد شود. بنابراین اثراتی شبیه به سوء تغذیه خواهد داشت. در کل بدنی که تحت فشار بیش تری باشد فرصت رشد کمتری پیدا می کند و نمی تواند به رشد بالقوه خود دست پیدا کند.

 

برچسب ها:
5 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. مبینا 5 سال قبل

  ممممممممممنوننننننننننننننننننننننن از وبسایتتون.

 2. یگانه 5 سال قبل

  پس مسابقه کککککککککوووووووششششش خخخیییللللییی چچچرررتتتتت

 3. الهه 6 سال قبل

  خیلی متشکرم

 4. MAHLLA 6 سال قبل

  ممممممممممممممممممممممممممممنون

 5. mahshad1380 6 سال قبل

  خیلی خیلی ازتون ممنونم.♥

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید