ارتباط بهتر نوجوانان و والدین با یکدیگر

ارتباط بهتر نوجوانان و والدین با یکدیگر
t ارتباط بهتر نوجوانان و والدین با یکدیگر

امروزه دنیای روانشناسی این مورد را تایید کرده است که برای ارتباط بهتر نوجوانان و والدین از روش تنبیه، نصیحت و حق السکوت دادن نباید استفاده کرد و دیگر این مدل برخورد با آنها موثر نیست.

یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای درک نوجوانان فهمیدن دنیای آن هاست. نوجوانان به طور ناخودآگاه ذهنیت منفی نسبت به ارتباط با بزرگسالان دارند و تصور آن را می کنند که با آنها همیشه در جنگ هستند و پیش داوری آن را دارند که والدین همیشه در حال مخالفت کردن با آنها هستند‌؛ در نهایت با هم به مشکل برمی خورند و باعث بروز درگیری می شود و والدین از دست آنها دلگیر می شوند. این امر باعث حس حقارت نوجوانها مقابل والدین و بزرگسالان می شود.

ارتباط بهتر نوجوانان و والدین با یکدیگر

درکت می کنم

والدین برای این که به نوجوان خود این موضوع را برسانند که با او هستند نباید با هر مطلب مطروحه از طرف او مخالفت کنند بلکه باید سعی در درک کردن او کنند و در جملات خود از جمله‌ “درکت می کنم” بیشتر استفاده کنند و به این ترتیب بین درک کردن و موافقت کردن تفاوت قائل شوند.

والدین عزیز، اگر به نوجوان احترام بگذارید و با او مانند یک دوست با مهربانی رفتار کنید و برای حرف هایش گوش شنوا داشته باشید، این رفتار نیز مانند یک آیینه به خودتان برمی گردد.

بسیار پیش آمده که یک نوجوان رفتاری مغایر با نظر والدین از خود بروز داده است. بهترین برخورد در چنین مواقعی این است که به جای جبهه گرفتن و حمله به رفتار نوجوان برایش توضیح دهید که این حرکت و اعمال او برای شما سخت بوده است و بهتر این است که کمی نظر والدین را نیز عملی می کرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نعناع؛ دوست باوفای کبد

ارتباط بهتر نوجوانان و والدین با یکدیگر

ازلحن دستوری استفاده نکنید

در گفت و گو با نوجوانان از افعال و لحن دستوری استفاده نکنید. در صورت استفاده در ذهنیت فرزند خود این امر را تداعی می کنید  که به کار درستی که فکر می کند، احترام نمی گذارید. اگر می خواهید نوجوانتان را برای انجام کاری که مد نظر شماست متقاعد کنید بهتر است صحبت خود را به صورت سوالی مطرح نمایید. به این صورت که، نظرت در مورد این مسئله خاص چیست؟

شما با این کار هم نوجوان را به مقصد مورد نظر خود هدایت می کنید، هم حس مسئولیت پذیری او را تقویت می نمایید و او را برای پذیرفتن مسئولیت های مهمتر و بزرگتر در زندگی آینده اش آماده می کنید.

هدیه دادن

برای ارتباط بهتر نوجوانان و والدین با یکدیگر، برای نوجوان خود بعد از هر کار مثبت جایزه و هدیه ای در نظر بگیرید و فکر نکنید که او دیگر از دنیای کودکی جدا شده است و نیازی به تشویق و پاداش ندارد بلکه او هم از نظر روحی نیازمند دیده شدن و تشویق است.لازم نیست برای پاداش و هدیه دادن به او دست به مخارج بالا بزنید، حتی آغوش گرم شما و نوازش او می تواند حس خوب دیده شدن را به او بدهد.

اگر فرزند شما در درس ریاضی نمره کمی گرفت، به جای تنبیه او می توانید به دنبال نقاط قوتش بگردید. مثلا در درس زبان انگلیسی قوی است و نمرات بالا می گیرد، به خاطر آن تشویقش کنید و او خودش سعی در بهبود درس ریاضی اش خواهد کرد تا دوباره در معرض تشویق و هدیه گرفتن قرار بگیرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چای مناسب برای هر گروه خونی چیست؟

ارتباط بهتر نوجوانان و والدین با یکدیگر

نه گفتن زیاد

اگر پای صحبت نوجوانان امروز بنشینیم یا این که خاطرات خودمان را به یاد بیاوریم اولین مورد شکایت و نارضایتی نوجوانان از پدر و مادر نه گفتن زیاد و بیش از حد والدین در برابر درخواست های آنان می باشد.هر چه این نه گفتن ها بیشتر باشد، دیوار بزرگی بین این دو نسل خواهد کشید که خود باعث بروز مشکلات زیادی می شود.

شرط نگذارید

برای اجازه دادن هیچ وقت شرطی را تعیین نکنید و نگویید اجازه می دهم کفش بخری اما به شرط این که… این برای نوجوان شما ناخوشایند است و مانند این است که شما با او مخالفت کرده اید.اگر شما از او انتظار این را دارید که با شما و دیگران با احترام و ادب رفتار کند، مستلزم این است که شما نیز با او در نهایت ادب و احترام رفتار کنید. در ارتباط با آن ها از کلمات لطفا، ممنون، متشکرم بیشتر استفاده کنید‌. تشکر از او به آن ها می آموزد که باید در زندگی قدرشناس باشند و با انسان های اطرافشان با احترام صحبت کنند و قدر خوبی هایی را که به آن ها می شود بدانند.

 

چطور ارتباط بهتری با نوجوان باهوش داشته باشیم؟

t ارتباط بهتر نوجوانان و والدین با یکدیگر
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *