نکات جالبی در باره آدامس که شاید ندانید

نکات جالبی در باره آدامس که شاید ندانید
t نکات جالبی در باره آدامس که شاید ندانید

آدامس همان‌قدر که طرفدار دارد موجب شده است سوژه‌های جالبی در خصوص آن نیز گفته و شنیده شود. آدامس از بسیاری جهات به یکی از اجزای اصلی زندگی ما تبدیل شده است، و با گزینه ها و طعم های بی شماری که می توان از بین آنها انتخاب کرد، منصفانه است که بگوییم آدامس بسیار محبوب است. جویدن آدامس چه برای تازه کردن نفس و چه برای کمک به رفع عادات دیگر استفاده شود، جالب است.

آدامس، شیرینی رایجی که افراد در هر سنی از آن لذت می برند، تاریخچه ای جذاب دارد و اولین شواهد جویدن آدامس به یونان باستان برمی گردد، بسیاری از کشورها و از جمله ایران از دوره های باستان با شیره ای گیاهی به نام سقز آشنا بودند که مانند آدامس های امروزی جویده می شد.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

صنعت مدرن آدامس در اواخر قرن نوزدهم با اختراع پایه های آدامس مصنوعی شکل گرفت. این پایه‌ها که از پلیمرها و موم‌های مختلف ساخته شده‌اند، در مقایسه با آدامس‌های طبیعی، تجربه جویدن طولانی‌تر و پایدارتری را ارائه می‌کنند. افزودن طعم دهنده ها، شیرین کننده ها نیز جذابیت بیشتری به آن بخشیده است.

نکات جالبی در باره آدامس که شاید ندانید

فراتر از ارزش تفریحی، آدامس فواید متعددی دارد:

  1. بهداشت دهان و دندان: جویدن آدامس تولید بزاق را تحریک می کند که به شستشوی ذرات غذا و باکتری ها از روی دندان کمک می کند. این می تواند به جلوگیری از پوسیدگی و حفظ بهداشت دهان کمک کند.
  2. کاهش استرس: حرکات مکرر جویدن آدامس می تواند اثر آرام بخشی داشته باشد، استرس و اضطراب را کاهش دهد. همچنین می تواند به عنوان منحرف کننده افکار یا هوس های منفی باشد.
  3. تقویت شناختی: برخی مطالعات نشان می دهد که جویدن آدامس می تواند هوشیاری، تمرکز و حافظه را بهبود بخشد. تصور می شود که این به دلیل افزایش جریان خون باشد
  4. کنترل اشتها: جویدن آدامس می‌تواند به مهار گرسنگی کمک کند و میان وعده‌های بین وعده‌های غذایی را کاهش دهد. این می تواند برای مدیریت وزن و حفظ یک رژیم غذایی سالم مفید باشد.
  5. خوشبو کننده نفس: جویدن آدامس یک راه سریع و راحت برای تازه کردن نفس است، به خصوص بعد از غذا یا زمانی که در حال حرکت هستید.
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تصاویر متحرک از ورزش صبحگاهی

  نکات جالبی در باره آدامس که شاید ندانید

حقایقی جالب در مورد آدامس

1 ـ هر سال بیش از 100 هزار تن آدامس مصرف می شود.

2 ـ امروزه بیش از ده نوع متفاوت آدامس وجود دارد.

3 ـ قدیمی ترین آدامس که در سوئد پیدا شده است به 9000 سال قبل برمی گردد.

4 ـ اگر هنگام پیاز پوست کندن آدامس بجوید، از چشم هایتان اشکی جاری نمی شود.

5 ـ در جنگ جهانی دوم ارتش آمریکا با هدیه دادن آدامس به اروپایی ها، آفریقایی ها و آسیایی ها صنعت آدامس سازی شان را رونق بخشیدند.

6 ـ اولین آدامس محبوب که فروش بالایی هم داشت صورتی رنگ بود.

7 ـ بزرگ ترین آدامس بادکنکی باد شده که سال 1994 در کتاب رکورد گینس ثبت شد متعلق به سوزان مونتگمری ویلیامز از فرنسکو کالیفرنیاست. او توانسته بود آدامس بادکنکی اش را تا 59 سانتی متر باد کند.

8-ممکن است از شنیدن این موضوع که جویدن آدامس در سنگاپور در بیست سال گذشته ممنوع شده است، شوکه شوید!

نکات جالبی در باره آدامس که شاید ندانید

9-شرط می‌بندید نمی‌دانستید که جویدن آدامس حدود ۱۱ کالری در ساعت می‌سوزاند! بسیار خوب، بنابراین حالا می توانید آن را به رژیم تناسب اندام خود اضافه کنید!

10- طعم نعنایی محبوب ترین طعم برای آدامس در جهان است.

11- سالها پیش که در ایران پول خرد کمیاب شده بوده و مغازه داران به جای سکه های باقیمانده خرید به مردم آدامس می دادند. مردم ایران رکورد دار مصرف آدامس در جهان شده بودند.

12- ماده اصلی آدامس معمولی پلاستیک است: پلی اتیلن  همان پلاستیکی است که برای تولید لاستیک و چسب استفاده می شود.

13- یکی از رایج ترین افسانه ها در مورد جویدن آدامس این است که اگر آدامس را قورت دهید به مدت 7 سال در معده شما باقی می ماند. این درست نیست . آدامس  در سیستم گوارش شما حرکت می کند و بدن شما در عرض چند روز از شر آن خلاص می شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
برنامه‌های مراقبت از پوست در دوران نوجوانی

کوچه آدامس بادکنکی

کوچه آدامس بادکنکی

کوچه آدامس بادکنکی، جاذبه ای توریستی در سان لوئیس اوبیسپو کالیفرنیاست و شهرتش به دلیل انبوهی از آدامس های بادکنکی است که روی دیوارهای این کوچه چسبانده شده است. دیوارهای این کوچه 4.6 متر ارتفاع و 21 متر طول دارند و کل این مسیر با آدامس های رهگذران پوشانده شده است.

طبق گفته اتاق بازرگانی سان لوئیس اوبیسپو و انجمن توسعه بازرگانی مرکز شهر، ریشه و اصل این کوچه کمی گنگ و مبهم است. برخی مورخان معتقدند سنت این کوچه پس از جنگ جهانی دوم و زمانی که دبیرستانی ها در این منطقه درس می خواندند شروع شد و برخی دیگر معتقدند چسباندن آدامس روی دیوار این کوچه از اواخر دهه 1950 به عنوان رقابتی بین دبیرستان سان لوئیس و دانشگاه ایالتی پلی تکنیک کالیفرنیا شروع شد. در سال 1996 شهرداری تصمیم به پاکسازی این کوچه گرفت اما موفقیتی به دست نیاورد. این کوچه تا دهه 1970 کاملا شناخته شده بود.

کوچه آدامس سان لوئیس اوبیسپو خیلی زود در یک سری از برنامه های تلویزیونی مطرح شد و سپس برنامه های خبری و روزنامه های سراسر دنیا از آن سخن گفتند. روزنامه هایی مانند نیویورک تایمز و لس آنجلس تایمز از بازدید کننده هایی گفتند که گرچه برای آن ها دیدن آدامس های چسبیده به دیوار مشمئزکننده بود اما اشتیاق داشتند از این کوچه دیدن کنند. روزنامه های دیگر از سان فرانسیسکو، میشیگان، آلبانی، نیویورک و انگلستان از این کوچه یاد کردند. حتی در دو سریال از این کوچه استفاده شد.

متیو هافمن که نقاشی حرفه ای است، روی این دیوار به وسیله آدامس چهره ای بزرگ از صورت خودش کشیده که در حال باد کردن یک آدامس بادکنکی بوده و زیر آن پروژه آدامس بادکنکی نوشته است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
انواع ماسک های طبیعی برای مشکلات مختلف مو

آدامس های جویده شده غول پیکر در شهر

آدامس ها در نهایت چه می شود؟

t نکات جالبی در باره آدامس که شاید ندانید
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *