داستان انقراض دایناسورها!

دایناسور
انقراض دایناسورها

عامل اصلی انقراض دایناسورها

بر خلاف آنچه تا کنون تصور می رفته است ,عامل اصلی انقراض دایناسورها و هم عصرانشان شهاب سنگ معروف “چیکسولوب” نمی باشد. به اعتقاد برخی فسیل شناسان، اصابت شهاب سنگ های متعدد به زمین, آتشفشان های مهیب و پرقدرت شبه قاره هند و نهایتا تغییرات آب و هوایی در پایان دوره” کریتاسیوس” همگی در نابودی دایناسورها نقش داشتند.

بیش از 65  میلیون سال پیش دراواخر دوره کریتاسیوس ,شهاب سنگ عظیم الجثه ای به قطر 10 کیلومتر به زمین اصابت کرد. در اثر این اصابت حفره ای عظیم در دل زمین ایجاد شد. وجود این حفره با استفاده از ابزارهای زمین شناسی، در یک کیلومتری زیر سطح زمین کشف شد .مکان این اصابت یاکوتان در پنینسولا واقع در مکزیکو است.

انقراض دایناسورها

میزان انتقال انرژی

هنگام اصابت چیکسولوب به زمین، شوک عظیمی ناشی از انتقال انرژی به زمین بوجود آمد. با این اتفاق  5.0×1023 ژول انرژی تقریبا برابر با  100000  گیگا تن تی ان تی انرژی آزاد شد .این مساله یک سونامی عظیم در همه جهات به  وجود آورد. که به خصوص جزایر کارائیب را به شدت درهم نوردید. همچنین موجب بروز زمستان هسته ای شد که زمین را برای سال ها با ابر غلیظی پوشاند.

انقراض دایناسورها

نظریه انقراض توسط شهاب سنگ

در اینجا بود که در دهه هفتاد میلادی نظریه انقراض دایناسورها توسط این شهاب سنگ از سوی فیزیکدانی به نام لوئیس آلوارز و پسرش والتر که یک زمین شناس بود مطرح شد. این نظریه به طورگسترده ای از سوی جوامع علمی با  استقبال روبرو شد. و سپس مورد پذیرش قرار گرفت. بر اساس این نظریه، ایریدیوم تا پیش از اصابت چیکسولوب در زمین وجود نداشته است. یعنی توسط این شهاب سنگ به زمین آورده شده است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
میکرو مجسمه هایی به اندازه سر سوزن

محل اصابت چیکسولوب

به تازگی تحقیقاتی دراین باره گرفته است. از رسوبات اعماق دریا در محل اصابت چیکسولوب و نیز در تگزاس در طول رودخانه ” برازوس” و از صخره های عظیم الجثه در شمال مکزیکو نمونه برداری شده است. داده ها نشان می دهد که چیکسولوب  به تنهایی نمی تواند عامل انقراض دایناسورها در کره زمین باشد. چراکه اصابت این شهاب سنگ  300000 سال پیش از نابودی کامل حیات به زمین رخ داد. پس از آن بسیاری از گونه های جانداران دریایی سال ها به حیات خود ادامه می دادند.

استخوان دایناسور

بر اساس این تحقیقات حفره به جا مانده ازاین شهاب سنگ تنها یکی از هزاران آثار باقیمانده از انواع مشابه خود بر روی کره زمین است. حتی شاید چیکسولوب کوچکترین و جز اولین سری از شهاب سنگ هایی باشد که حیات برروی کره زمین را برای بیش از 50000 سال پیش از بین برده است.

تحقیقات میکروفسیلی

در تمامی مکان های مذکور محققان میکروفسیل های موجود را مورد بررسی قرار دادند. اما هیچ گونه تاثیرات زیست محیطی که منجر به پدیده انقراض شود رانیافتند .پس هیچگونه رابطه ای بین انقراض و اصابت چیکسولوب به زمین وجود ندارد. در نهایت بزرگترین و آخرین ضربه نامشخص در 65.5 میلیون سال رخ داد. این فاجعه دو سوم از انواع گونه های گیاهی و جانوری را به ورطه نابودی و انقراض کشاند. در واقع آن ضربه بود که باعث شد تا فلز ایریدیوم به کره زمین آورده شود. و اکنون در همه سنگها و صخره ها در همه جای دنیا دیده شود. این خود از نشانه های آن ضربه کاری است که منجر به نابودی عصر خزندگان گردید.

دایناسور

کشف حلقه های گمشده

به این ترتیب با کشف حلقه های گمشده داستان واقعی انقراض دایناسورها، می توان ادامه این داستان حدس زد. پس یعنی چیکسولوب شدت و قدرت اصابت زیادی داشت. همراه با اصابتش فعالیت های آتشفشانی بلند مدت و شدید در شبه قاره هند نیز اتفاق فتاد. که طغیان های بازالتی به همراه داشت. در نتیجه مقادیر بسیارانبوهی از گازهای گلخانه ای را به اتمسفر زمین متصاعد کرد.به این سبب در طی یک دوره بیش از یک میلیون سال با تغییرات جوی گونه های جانوری  را به پرتگاه نیستی سوق داد. در نهایت با سقوط دومین شهاب سنگ عظیم الجثه همه چیز به پایان رسید.

محل برخورد چیکسولوب

ردپای شیطان

اما این داستان با یک سوال به پایان می رسد و آن این است که رد پای آخرین شهاب سنگ عظیم الجثه را  در کدام نقطه این کره خاکی باید جستجو کرد؟ چیکسولوب در فرهنگ لغت مایا به معنای “رد پای شیطان” است. نام شهاب سنگ مربوطه نیز از آن اقتباس شده  است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اثر هنرمندانه زلزله بر روی خطوط راه‌آهن در نیوزیلند!

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *