, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی:

مورچه.سایت نوجوان ها (1)فصل بهار از راه رسیده بود و همه جا سبز شده بود و هوا هم خیلی خوب و عالی نمایان می گردید. مورچه ای زیر یک درخت بزرگ لونه داشت.

هر روز صبح علی الطلوع تا غروب خورشید شروع به کار و فعالیت می کرد و دانه جمع می کرد و در خانه اش انبار می کرد. 

در همسایگی مورچه گنجشکی روی شاخه های درخت لانه داشت که هر روز صبح کارهای مورچه را نظاره می کرد و خودش همه وقتش را به بازی و گشتن می گذراند و اصلا به فکر جمع کردن دانه و آذوقه نبود و هر بار که مورچه را می دید، او را مسخره می کرد که تمام روز مشغول کار است و از هوای خوب بهار لذت نمی برد.

یک روز که مورچه دانه ای بزرگتر از خودش را به لانه می آورد حسابی خسته شده بود و عرق از سر و رویش روانه بود و به درخت تکیه داده بود تا خستگی را بگیرد که گنجشک جیک جیک کنان خنده ای کرد و گفت: چرا به خودت این همه سختی و زجر می دهی؟ کمی لذت ببر. مورچه نگاهی به بالا کرد و گفت همیشه هوا اینجوری نمی ماند و باید فکری برای زمستان و برف هم بکنیم تا در سرما غذا داشته باشیم و گرسنه نمانیم، اما گنجشک او را مسخره کرد و گفت هنوز کلی تا سرما و زمستان مانده است. من هنوز دوست دارم بازی کنم و وقت برای جمع کردن غذا باقی است.

کم کم فصل سرما و برف و باران رسید و دیگر دانه و غذایی نبود که گنجشک جمع کند و هر روز به دنبال غذا می رفت ولی هر بار دست خالی تر بر می گشت. دیگر آن قدر غذا نخورده بود که نای پرواز نداشت و کم کم از گرسنگی داشت از بین می رفت. از پشت پنجره لانه مورچه را دید که همه اعضای خانواده دور آتش نشسته اند و غذا هم به اندازه کافی برایشان هست.

گنجشک در خانه مورچه را زد و به او گفت: میشه من هم بیایم در خانه شما چون خیلی گرسنه ام و غذایی هم پیدا نکردم.

مورچه جواب داد: تو خیلی بزرگی و در خانه من جا نمی شوی و نمی توانی به داخل خانه من بیایی. تو که جیک جیک مستونت بود فکر زمستونت نبود. گنجشک که شرمنده شده بود سرش را پایین انداخت و مورچه به داخل خانه رفت و برایش دانه آورد تا سیر شود.

این ضرب المثل زمانی به کار می رود که کسی به فکر آینده اش نباشد و دچار مشکل شود.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید